Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Marzanna utopiona!

Dziś drugi dzień wiosny. Wyglądam za okno, czy się od wczoraj czasem coś zmieniło – ubyło na przykład śniegu, a może zazieleniły się już trawniki? Skąd ten optymizm? Primo: kalendarz przecież pokazuje, że mamy wiosnę, secundo: wczoraj przecież publicznie palono i topiono Marzanny. W Kazimierzu również.

 

Konferencja naukowa zakończyła oficjalnie realizację projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”. Dziewięć obiektów sakralnych w ośmiu miejscowościach odzyskało dawny blask. W tym gronie znajdują się także dwa kazimierskie kościoły.

W Kazimierzu już wiosna. Tak pokazuje przynajmniej kalendarz. Nawet słońce uśmiecha się przez chmury, łamiąc surową biel śniegu. Jakieś inne oznaki? Przyjdą, jak tylko spłoną i spłyną marzanny…

Ulica Senatorska. Rząd położonych nad Grodarzem pięknych kamienic dawnych mieszczan kazimierskich. Tu stoi słynna Kamienica Celejowska, o której mówią, ze jest w Kazimierzu najpiękniejsza. Teraz możemy to wszystko obserwować na bieżąco dzięki czwartej już kamerce Kazimierskiego Portalu Internetowemu, któremu w tym roku stuknęła dziesiątka. Tak, istniejemy już 10 lat!

Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” odbędzie się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia. Będzie to już siódma edycja imprezy. Co nas czeka w tym roku? Przygotowania idą pełną parą. 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy! Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób spędzić ten wyjątkowy czas. Proponujemy przyjazd do Kazimierza Dolnego - przepełnionego świąteczną, radosną atmosferą.

Od tamtej pory minęło już 150 lat. Rok 1863. Powstanie Styczniowe. Upamiętnia je otwarta w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Warto ją obejrzeć, bo jak w imieniu ludzi z tamtych czasów mówił Piłsudski: „Zginęliśmy nie darmo i nauka dla was ze śmierci naszej płynąć może”.

Zbliża się Wielkanoc

Białe obrusy, białe serwety, białe palmy. Ale nie tylko. Na kiermaszu wielkanocnym w Kazimierskim Ośrodku Kultury nie brak wesołych kolorów, jakby ukryła się tu sama wiosna czekająca, aż skończy się zimowa zadymka… Nie wierzycie? Sprawdźcie. I zabierzcie trochę tej wiosny do domu.

Jak ciężko poruszać się autem po Kazimierzu Dolnym w sezonie wie każdy, zarówno turysta, jak i mieszkaniec. Bo choć znaków drogowych jest mnóstwo, nie są one czytelne i zrozumiałe. Stąd właśnie pomysł na nową organizację ruchu drogowego w Miasteczku.

Szkoła Dialogu

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Uczestniczą w nim kazimierscy gimnazjaliści.

Dziady Kazimierskie pracują nad swoją pierwszą płytą. W niedzielę wieczorem w legendarnym studio Rogalów Analogowy nagrywano tzw. chórki. Uczestniczyła w tym spora grupa kazimierskich fanów grupy.

W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Jak zrobić masę cukrową? Jak przygotować lukier królewski? Jak ozdobić gotowe ciasteczko? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy warsztatów cukierniczych w Piekarni Sarzyński. Warsztaty prowadziła Iga Sarzyńska laureatka konkursu na najpiękniejszy tort okolicznościowy na Targach Sweet Expo 2013.

Z kijkami lepiej!

Sobotnie południe 9 marca okazało się wymarzonym czasem na spacer. To nic, że śnieg i zima. Kijki nordic walking sprawdzają się – jak się okazało – w każdych warunkach!

28 nalewek z różnych miejsc Polski stanęło w szranki X jubileuszowego Turnieju Panien Apteczkowych, który odbył się w SARP-ie w ramach cyklu wydarzeń „Kazimierz bywa kobietą”. Zwyciężyli – jury było wyjątkowo zgodne – najlepsi!

Spłonął autokar

W pobliżu hotelu „Król Kazimierz” spłonął stojący na poboczu ulicy Puławskiej autokar turystyczny. W akcji gaśniczej brały udział dwie jednostki straży pożarnej.

Za nami kolejny punkt programu z cyklu „Kazimierz bywa kobietą”. Wernisaż wystawy „nie tylko malarstwa” pod tytułem „Osiem kobiet na ósmego marca” odbył się w sobotnie południe w kazimierskiej Galerii Mit Piwnica.

Wystawą "Kobiety" Sylwestra Doraczyńskiego ukazującą współczesne kazimierzanki rozpoczął się Kobiecy Weekend w Kazimierzu Dolnym. Przed nami jeszcze dwa dni wystaw, spotkań, warsztatów i rozmów prowadzonych przez malarki, aktorki, dziennikarki, reżyserki, pisarki, terapeutki i inne twórcze kobiety. Zapraszamy na cykl wydarzeń „Kazimierz bywa kobietą”.

Kazimierz w cuglach

Kazimierz posiada wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych i spacerowych. Teraz w przygotowaniu jest także sieć szlaków konnych, które prawdopodobnie będą biegły przez jedenaście gmin należących do Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”, w tym gminę Kazimierz Dolny.

Nowe drogi w wąwozach

Trzy kolejne wąwozy – w Rzeczycy, Bochotnicy i Witoszynie – zostaną utwardzone w okolicach Kazimierza. Inwestycja zostanie dofinansowana z budżetu państwa.

Pokaż stopkę