Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Liryczne akty kobiece, nadbużańskie łąki i anioły na deskach, gdzie faktura drzewa staje się elementem obrazu. Prace janowskiej artystki Sylwii Kalinowskiej zobaczymy na wystawie „Pomiędzy ciszą a trwaniem” w Galerii Sztuki Jacka Piotra Jarosza. Wernisaż 25 maja o godzinie 12.00.

O kierunkach rozwoju Polski Wschodniej dyskutować będą w Kazimierzu naukowcy, przedstawiciele administracji samorządowej oraz przedsiębiorcy. Dziś rozpoczyna się dwudniowa konferencja „Trajektorie rozwoju Polski Wschodniej”.

Poznaj swoje korzenie

Jak zrobić naszyjnik z drutu i blaszek miedzianych? Jak wykonać matę z liści palki wodnej i kory drzew? Te i inne tajemnice średniowiecznych Słowian poznamy podczas tegorocznej majówki archeologicznej w Chodliku „Warsztaty Kultury Średniowiecznej – Nasze Korzenie”.

Uczestnicy V Jubileuszowego Ogólnopolskiego Integracyjnego Zlotu Drużyn Harcerskich ZHP Nieprzetartego Szlaku w ostatni weekend wędrowali po trasach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Sobotnie pojawienie się zabytkowych pojazdów militarnych marki Willys – Jeep wzbudziło niekłamane zainteresowanie na kazimierskim Rynku. Fotoreportaż grupy studenckiej wykonany pod opieką Maksa Skrzeczkowskiego.

Pod znakiem Koszczyca

Piękna pogoda. Urocze zakątki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Konkurencje terenowe, wiedzowe i sportowe. Ponad 250 osób uczestniczyło w X jubileuszowym Gwiaździstym Rajdzie Gimnazjalnym „Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca”.

Studium uwarunkowania przestrzennego w gminie Kazimierz Dolny powstaje od siedmiu lat. I choć w ostatnim czasie wydawać by się mogło, że wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku, teraz jakby znów czas się zatrzymał. Co to oznacza dla mieszkańców gminy?

W majowy sobotni wieczór spotykamy się w ogrodzie Kuncewiczów, gdzie już za chwilę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie. Już wszyscy czekają. Płonie ognisko.  Niespokojnie strzelają drwa i sypią się skry. Co się wydarzy?

Do 31 maja przedłużono rekrutację do projektu „Obywatele na horyzoncie”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy ze Stowarzyszeniem HOMO FABER. Poszukiwani są ludzie aktywni, nieobojętni na sprawy swojego otoczenia.

Tradycyjnie – na 3 trasach, w 10 biegach – pobiegli uczestnicy Biegów Ulicznych o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego. Imprezę rozegrano po raz osiemnasty.

Przed nami jedna z najważniejszych nocy w roku. Przynajmniej dla wszystkich miłośników kultury i sztuki. Zbliża się bowiem tegoroczna Noc Muzeów. Jakie atrakcje czekają na nas z tej okazji w Kazimierzu Dolnym?

Matki odchodzą

W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyła się promocja nowego numeru kwartalnika literackiego „Klematis”. Wydawnictwo zawiera wspomnienia o dawnych kazimierzankach – plon projektu społeczno-literackiego pod nazwą „Matki odchodzą”.

W XIV edycji konkursu o „Laur Konserwatorski” wyróżniono uznawaną za wzorzec renesansu lubelskiego kazimierską Farę.

Coraz mniej czasu pozostało do wejścia w życie tzw. „ustawy śmieciowej”. W gminie Kazimierz Dolny zatwierdzono w końcu stawki za wywóz nieczystości stałych. Urzędnicy przypominają, że osoby, które nie złożyły jeszcze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, powinny to zrobić jak najszybciej.

„Gdy mnie pytają, czym różni się życie tu i tam, uśmiecham się... Najczęściej milczę, bo nie wiem, co na poczekaniu, ograniczona czasem, mam powiedzieć, żeby odpowiedzieć.” Ewa Pisula Dąbrowska w powieści „Dwa brzegi ponad tęczą” tym razem o istocie Kazimierza.

Jego malarstwo zaskakuje prostotą formy, mocną fakturą, syntetycznym przekazem i dodatkowo nową kolorystyką. Wystawę malarstwa Krzysztofa Raczyńskiego Krzyra można oglądać w Galerii Mit Piwnica.

Działające w Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie i Worpswede kolonie artystyczne podjęły współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano w niemieckim Worpswede.

W Kazimierzu Dolnym właśnie rozpoczął się Tydzień Bibliotek. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi - „Biblioteka jako przestrzeń dla kreatywnych”.

Na kartach kalendarza maj. Wiosna w pełni. Wydawać by się mogło, że po zimie nie został nawet ślad, gdyby nie jeden szczegół – zniszczone drogi. Jak dojechać i poruszać się po Kazimierzu Dolnym, by wyjechać stąd sprawnym samochodem?

Ponad pięćdziesiąt XVII - wiecznych obrazków wotywnych związanych z kultem św. Stanisława znowu można oglądać w Piotrawinie. Odsłonięcie ekspozycji po konserwacji odbędzie się 8 maja w dzień odpustu świętego – jednego z trzech pierwszorzędnych patronów Polski.

Pokaż stopkę