Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Korzeniowa zaprasza na koncert grupy Dama Jean Pierre. To już w najbliższą sobotę.
Od połowy kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały dotyczącej określenia zasad wyznaczania składu oraz działania Komitetu Rewitalizacji w Gminie Kazimierz Dolny. Swoje uwagi może zgłosić każdy mieszkaniec.
Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych i przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, a tam przemówienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Tak w Kazimierzu Dolnym uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Kazimierski Rynek w długi weekend majowy wypełniony jest nie tylko turystami, ale także zabytkowymi samochodami militarnymi. Trwa VI Kazimierskie Spotkanie z Historią.
5 ofiar śmiertelnych, blisko 200 poszkodowanych rodzin, prawie 500 zniszczonych budynków. To bilans akcji odwetowej na ludności cywilnej za poparcie dla zbrojnego podziemia w Wąwolnicy w 1946 r. 2 maja w 70 rocznicę pacyfikacji tej miejscowości przez oddziały Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przypomniano te wydarzenia w formie rekonstrukcji historycznej.
7 lutego 1656 r. Szwedzi pod wodzą swojego króla Karola X Gustawa zdobyli Zamek w Janowcu, rabując go i paląc. Do tych wydarzeń nawiązywała inscenizacja Majówki z Kmicicem rozgrywana w słonecznej wiosennej scenerii janowieckiego parku, w której uczestniczyły liczne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
Przed nami majówka! Podczas długiego weekendu na pewno wiele osób odwiedzi nasze Miasteczko. Aby ułatwić zaplanowanie wypoczynku, przygotowaliśmy listę wydarzeń, jakie w tym czasie organizowane są w Kazimierzu Dolnym.
Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca. Pod tym hasłem już po raz trzynasty odbył się Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym.
Tradycyjnie, jak co roku Grodzisko Żmijowiska nowy sezon rozpoczyna Spotkaniami z Archeologią. Tym razem wydarzenie zostanie wzbogacone o grę terenową „Tajemnice słowiańskiej osady. Ostatni dzień”.
Inscenizacje historyczne w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, pokazy i prelekcje na temat czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na Majówkę z Kmicicem.
Wciąż przybywa ogłoszeń w nowym dziale, który działa w serwisie Nocowanie.pl. Szukasz pracy w Kazimierzu Dolnym? Potrzebujesz pracownika? A może chciałbyś kupić dom? Wszystko można znaleźć w jednym miejscu. I dodać własne ogłoszenie, za darmo.
Za nami XXVII Rajd Adalbertowy, którego uczestnicy wyruszyli z różnych miejsc wokół Kazimierza, by spotkać się w jego sercu. Piesza wędrówka była jak zwykle okazją do rozmowy o naszej przyrodzie, krajobrazach i historii.
Tłumy przyszły zobaczyć „Misjonarską przypowieść” – film Leszka Wiśniewskiego z ojcem Bonifacym – Stanisławem Kotrysem w roli głównej. Ci, którym nie udało dostać się na pierwszy seans, po spotkaniu z bohaterem filmu i jego autorem, mogli obejrzeć film podczas kolejnego pokazu.
Za nami pierwsze w historii Kazimierza Dolnego Święto Koguta. Przez dwa dni w Piekarni Sarzyńskich odbywały się warsztaty z formowania i dekorowania kogutów a na wszystkich gości odwiedzających w tym dniu piekarnię czekały miłe niespodzianki.
Żółte żonkile znowu pojawiły się na ulicach Kazimierza Dolnego. Tym razem w pachnącej odsłonie. Wolontariusze kwesty żonkilowej zbierali fundusze na rzecz Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Puławach.
Już od 15 lat Małgorzata i Adam Duniowie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne „Stajnia Wylągi”. Z tej okazji zorganizowana została otwarta impreza rocznicowa, podczas której można było odbyć konną przejażdżkę czy też zobaczyć, jak wygląda podkuwanie koni.
Jedną z najbogatszych i najcenniejszych prywatnych kolekcji sztuki można oglądać w Muzeum Nadwiślańskich podczas wystawy „Aby piękno służyło innym”. Ekspozycja powstała jako wynik projektu naukowego, którego celem była rekonstrukcja zbioru Olgi i Tadeusza Litawińskich.
Przed nami coroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. „Czytam, bo lubię” to hasło przygotowane specjalnie na tę okazję przez pracowników kazimierskiej biblioteki.
Niecały miesiąc pozostał do I Biegu Kazimierskiego im. Jana Pawła II. Podczas konferencji prasowej organizatorzy przedstawili najważniejsze założenia imprezy.
Od wiersza do piosenki - spotkanie z twórczością amatorską
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki od lat wspiera lokalną twórczość na różne sposoby. Tym razem poprzez organizację spotkania pt. Od wiersza do piosenki”, którego gośćmi byli twórcy amatorzy.