Aktualności Kazimierz Dolny
Cmentarz parafialny w Kazimierzu Dolnym ma niepowtarzalny klimat, jest też niezwykle malowniczy. Położony na wzgórzu, pośród drzew, cichy i spokojny. Skąpany w jesiennych barwach i słońcu, pachnący chryzantemami i woskiem. Kazimierskie miejsce pamięci i zadumy. Listopadowy fotoreportaż.
Zamknięte muzea, galerie, domy kultury. Hotele dostępne tylko dla gości
przebywających w podróży służbowej. Gastronomia – jak dotąd tylko na
wynos. Ograniczenie mobilności. Środowa konferencja premiera przyniosła
informacje o kolejnych obostrzeniach w związku ze wzrostem zakażeń sars –
cov2. Wchodzą w życie od soboty 7 listopada. Wszystko, czym żyje Kazimierz, zostaje wstrzymane do 29
listopada. Na reakcje kazimierzaków nie trzeba było długo czekać.
Korzeniowy Dół jest jedną z wizytówek Kazimierza Dolnego. Spacerujących tam turystów możemy spotkać tak naprawdę zawsze, o każdej porze roku. Jesienią wąwóz mieni się tysiącem barw, szczególnie w słonecznie dni i wygląda niezwykle malowniczo. Zobaczcie sami, choćby oglądając nasz fotoreportaż.
Czy od Nowego Roku nadal będziemy korzystać z czerwonych autobusów
puławskiego MZK? Czy może czerwona dwunastka zniknie z dróg pomiędzy
Kazimierzem i Puławami? To jeden z tematów poruszanych na ostatniej
sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu. Jaką decyzję podejmie gmina?
Aktualizacja: Od 7 listopada będą obowiązywać nowe obostrzenia, według których zostają zamknięte między innymi muzea i inne instytucje kultury.
Prezenujemy ostatni z trzech przygotowanych przez Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego tekstów na urodziny Gospodyni Domu - Marii Kuncewiczowej. Traktuje o historii pewnego obrazu, który dotarł do muzeum po latach...
Prezentujemy Państwu kolejny tekst przygotowany przez Muzeum Nadwiślańskie na urodziny Marii Kuncewiczowej. To arcyciekawe wspomnienia Uty Gnatowskiej. Zapraszamy do lektury.
Kazimierz dołączył do grona miast, które protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawa kobiet. W spacerze - proteście uczestniczyło około 150 osób.
Na czas uroczystości Wszystkich Świętych, podobnie jak w latach poprzednich, w Kazimierzu Dolnym wprowadzone zostaną pewne zmiany w organizacji ruchu oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Co warto wiedzieć? Wszystkie szczegóły poniżej.
Dziś mija kolejna rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji Dom
Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego udostępnia prawdopodobnie
nigdy dotąd niepublikowany felieton pisarki na temat patriotyzmu. Ważkie
słowa: odpowiedzialność za Polskę. Ponosi ją każdy z nas.
Niedawno pisaliśmy na temat planowanego przez Miasto w bliżej nieokreślonej przyszłości poszerzenia cmentarza komunalnego na tzw. Łące Kapistów. Do naszej redakcji nadszedł list w tej sprawie, który poniżej publikujemy.
Słynna kazimierska willa Łopuszanka na ul. Puławskiej przechodzi remont. Prace planowane są na najbliższe trzy – cztery lata.
W tym tygodniu 30 października przypadają urodziny Marii Kuncewiczowej
pisarki, która swoje życie związała z Kazimierzem. Muzeum literackie
poświęcone pamięci Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowało z tej okazji
szereg wydarzeń. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej większość z
nich będzie miała miejsce w Internecie.
Jak spędzić nadchodzący weekend? W naszym zestawieniu możesz zobaczyć, jakie wydarzenia będą organizowane w tym czasie w naszym mieście.
W Muzeum Nadwiślańskim, w Galerii Wystaw Czasowych otwarta została nowa wystawa zatytułowana „Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska”.
Bez wernisażu. Bez obecności artysty. Przy obostrzeniach związanych z
przejściem całego kraju do strefy czerwonej otwarto sobotę w Galerii
Grabskich wystawę prac Jarosława Luterackiego. Obrazy artysty oglądać
będzie można przez najbliższe dwa tygodnie.
Powołano nowego zastępcę burmistrza Kazimierza Dolnego. Zostanie nim Bartłomiej Godlewski - z wykształcenia magister zarządzania i marketingu, absolwent warszawskiej SGH. Mieszkaniec Okala.
Mieszkańcy ulicy Dębowe Góry protestują przeciwko planom poszerzania
cmentarza o przyległy teren tzw. Górki Kapistów. Taką zmianę zapisano w
studium, na którym opiera się uzgadniany obecnie plan zagospodarowania
przestrzennego dla Kazimierza.
Wycieczki, rajdy rowerowe, prelekcje, spotkania, rekonstrukcje historyczne, wystawy i okolicznościowe wydawnictwo. W ten sposób Muzeum Nadwiślańskie poprzez projekt historyczny „Odkryć z niepamięci” realizowany przy współpracy Gminnego Zespołu Szkół, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy upamiętniło stulecie Bitwy Warszawskiej, przywracając pamięć o lokalnych bohaterach Kazimierza, Janowca i regionu.
Co można robić w nadchodzący weekend w naszym mieście? Dowiecie się tego z poniższego zestawienia imprez i wydarzeń kulturalnych.