Aktualności dla "Dwa Brzegi"
Brzegi filmu, literatury, muzyki i sztuki połączą się w Kazimierzu i Janowcu już po raz dziewiąty. 1 sierpnia zaczyna się tutaj Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Film Jana Komasy "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Swoją prapremierę miał 1 sierpnia – zaprezentowano go wielotysięcznej widowni na Stadionie Narodowym z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie wciąż budzi emocje, prowokuje do skrajnych ocen. Jaki jest film o nim opowiadający?
Ósma edycja festiwalu dobiega końca. Podczas uroczystego zamknięcia zobaczymy premierowo „Kapitał ludzki”.
Do niedzieli – o ile aura pozwoli – oglądać będzie można niezwykłą podniebną galerię nad rzeką Grodarz – V Kanał Sztuki. Wystawa organizowana jest co roku przy okazji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przez miejscowe środowisko artystyczne.
W plenerowym Empiku codziennie odbywają się spotkania z ciekawymi gośćmi. Dziś do Kazimierza Dolnego zawitała Małgorzata Potocka, która promuje swoją książkę pt. „Obywatel i Małgorzata”.
Kubrick, Pawluśkiewicz, Kucia – na Dwóch Brzegach nie zabraknie dziś wielkich nazwisk.
Język daje nam radość. Język daje nam przyjemność. Rozmawiamy nie po to, żeby coś budować, nie dlatego, żeby walczyć z kimś, nie dlatego, żeby spełniać rytuały, tylko żeby było nam ze sobą dobrze. I właśnie tak było podczas godziny z Bralczykiem w kazimierskim salonie Empik.
Nie tak dawno obchodziliśmy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zainteresowanie tymi wydarzeniami w mediach odzwierciedla ogólną tendencję fascynacji historiami z czasów II wojny światowej. Podczas spotkania w salonie Empik fenomen tego zjawiska objaśniał Jarosław Sokół, autor scenariusza do serialu „Czas honoru” oraz trylogii o tym samym tytule.
Niewidomy operator, polski Dante Alighieri, zderzenie biednych i bogatych – środa na Dwóch Brzegach to kolejny dzień pełen atrakcji.
Lekcje kina odbywające się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi to wyjątkowe spotkania z wybitnymi twórcami. Jedną z nich poprowadził nagrodzony Oscarem scenograf - Allan Starski.
Przez cały tydzień w „Kinie Pod Srebrną Gwiazdą” publiczność Dwóch Brzegów będzie oglądać sztuki Tadeusza Różewicza w adaptacji Teatru TV. Sprawdzimy, jak z teksty mistrza interpretowali Kazimierz Kutz, Stanisław Różewicz, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Barański i Krzysztof Kieślowski.
Czego szuka w kinie Andrzej Chyra? Co charakteryzuje twórczość Leosa Caraxa? Jakie utwory grają Dziady Kazimierskie? Odpowiedzi na te pytania już dziś na Dwóch Brzegach.
Polonez zarezerwowany tylko dla pasjonatów i melomanów? Nic bardziej mylnego. Marcin Masecki udowodnił, że można z powodzeniem połączyć tradycyjne melodie z współczesnymi trendami, otrzymując dzięki temu niezwykle interesującą nową jakość.
- Drodzy Państwo! Zaczynamy! O 16.30 rusza otwarcie. Pierwszy, drugi, potem trzeci, czwarty, piąty, szósty i tak do setnego, bo 107 filmów pełnometrażowych, bardzo dużo, bo 61 filmów krótkometrażowych w konkursie, ale także inne filmy dokumentalne w sekcji „Na krótką metę”. Zaczynamy! – mówi Grażyna Torbicka na zakończenie konferencji prasowej pierwszego dnia festiwalu.
To już piaty „Kanał sztuki”, a więc jakiś jubileusz, pierwszy, bardzo skromny.
Autor, poeta i realista – Jan Troell to obok Bo Widerberga i Ingmara Bergmana jeden z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów. Filmowiec przyjął zaproszenie na tegoroczne Dwa Brzegi.
Tymon Tymański, Latające Pięści, Miąższ czy kazimierski barokorock Dziadów – Korzeniowy Dom Cooltury podczas tegorocznej edycji Dwóch Brzegów zapewni moc muzycznych wrażeń.
Wampiry Jima Jarmuscha, kultowa „Ida”, niezwykła „Papusza”, w końcu uhonorowana Złotym Niedźwiedziem „Pozycja dziecka” – do tych filmów wracamy na Dwóch Brzegach. W ramach sekcji „Wielkie kino ma Małym Rynku” pod osłoną nocy przypominamy tytuły, o których nie można zapomnieć.
Po raz kolejny w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi obędą się Warsztaty Fotografii. To doskonała okazja do spojrzenia na Kazimierz z nowej perspektywy.
600 tytułów zdigitalizowanych filmów książek, gier i utworów muzycznych w Kazimierzu Dolnym legalnie do pobrania! W dniach od 1 do 10 sierpnia w Miasteczku gościć będzie ogólnopolski projekt „Kultura Na Widoku” przygotowany przez Fundację Legalna Kultura.