Aktualności dla "Dwa Brzegi"
9. edycja Dwóch Brzegów dobiegła końca, a wraz z nią nasz plebiscyt publiczności. Oto 10 najlepszych filmów według festiwalowych widzów.
Warszawskie Combo Taneczne na kazimierskim Rynku w upalną noc festiwalową było jak objawienie. Jakby zmartwychwstanie przedwojennej Warszawy, której gruzy wspominaliśmy pierwszego sierpnia.
Ponad 50 obrazów wystawionych przez 25 artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki można było oglądać w dolinie Grodarza przez dwa ostatnie dni Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. VI Kanał Sztuki i 15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni - za nami.
Jej nazwisko znane jest wszystkim adeptom sztuki reżyserskiej, a filmy przez nią tworzone zdobyły uznanie w oczach wielu krytyków. Gościem specjalnym na festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi była laureatka prestiżowej nagrody Złotego Lwa Margarethe von Trotta.
9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi powoli dobiega końca. Na ostatnie dni przygotowaliśmy więc sporo wiele filmowych - i nie tylko – atrakcji.
Choć zostały już tylko trzy dni Festiwalu, Dwa Brzegi nadal nie zwalniają tempa. Znakomite nazwiska i świetne filmy czekają na wszystkich, którzy w piątek zawitają do miasteczka festiwalowego.
Kazimierz. Miejsce magiczne dla wielu osób na tyle, że chcą tu mieszkać, tu się budować. I powstają domy nowe – duże i małe, ładne i brzydkie, często co najmniej dyskusyjne. Jaka powinna być architektura Kazimierza? O tym na przykładzie nowego centrum turystycznego w Kazimierzu mówili goście Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.
Znany ze współprowadzenia programu „Mam talent” Szymon Hołownia był gościem niedzielnego spotkania w salonie Empik podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym razem nie było mowy o show biznesie czy karierze dziennikarskiej. Rozmawiano o tym… jak czynić dobro na co dzień.
Trudne okresy z polskiej historii, przejście od dokumentu do fabuły, droga do Oscara i kulisy zawodu producenta – oto tematy tegorocznych „Lekcji kina” na Dwóch Brzegach. O swojej pracy opowiedzą m.in. Jerzy Stuhr, Marcin Koszałka, Ewa Puszczyńska i Jerzy Kapuściński.
Emeryci tańczący hip-hop, perkusista jazzowy ćwiczący pod okiem nauczyciela-tyrana, wielokrotna zdobywczyni nagród Grammy Amy Winehouse – oto gwiazdy tegorocznej filmowej sekcji „Muzyka – moja miłość”. Występujące w nazwie festiwalu „dwa brzegi” to nie tylko bowiem Kazimierz Dolny i Janowiec, ale także kino i muzyka.
Wielkie kino na Małym Rynku. Pod osłoną nocy w Kazimierzu Dolnym przypomnimy m.in. nominowanego do Złotego Globa „Turystę”, chwytający za serce melodramat „10 000 km” i celnie punktującego wady dzisiejszych mediów „Wolnego strzelca”.
Od początku tygodnia na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza uwijają się filmowcy. Trwa montowanie namiotów kinowych. Teren szkoły wkrótce zamieni się w miasteczko filmowe Dwóch Brzegów.
Wojtek Mazolewski na otwarcie, a potem napięcie rośnie. Na Dwóch Brzegach oprócz słynnego jazzowego kwintetu zagrają m.in. Hańba!, Kraków Street Band, Marta Topferova i Michał Kmieciak.
Festiwalowy film roku na Dwóch Brzegach. „Dheepan” Jacquesa Audiarda, tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy, będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce już 8 sierpnia podczas finału festiwalu.
Seryjni mordercy intrygują filmowców na całym świecie. Na Dwóch Brzegach zobaczymy jak zbrodniarza przedstawił Marcin Koszałka – jego „Czerwonego Pająka” będzie można zobaczyć na długo przed premierą kinową.
Mit stworzenia w sierpniu zostanie poddany rewizji. Dziewiątą edycję festiwalu Dwa Brzegi zamknie „Zupełnie Nowy Testament” Jaco Van Dormaela.
Bezlitosny gangster z „Chrztu”, tajemniczy anioł stróż z „Pod mocnym aniołem”, walczący o prawa człowieka ksiądz z „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Adam Woronowicz będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu "I Bóg stworzył aktora…" podczas 9. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Sekcję muzyczną 9. Festiwalu Dwa Brzegi zainauguruje występ kwintetu Wojtka Mazolewskiego, jednego najbardziej cenionych muzyków sceny jazz-rockowej i improwizowanej.
Zdobywca dwóch Srebrnych Niedźwiedzi otworzy tegoroczne Dwa Brzegi. Uczestnicy festiwalu zobaczą premierowo „45 lat” Andrew Haigha.
Margarethe von Trotta na Dwóch Brzegach. Niemiecka reżyserka będzie bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej.