Archiwum - sierpień 2020

To akcje bez precedensu w gminie Kazimierz Dolny. W obu uczestniczyli tłumnie mieszkańcy Parchatki i Wierzchoniowa w różnym wieku – od małych dzieci po osoby starsze, nawet o kulach. W ostatni weekend przez godzinę blokowali oni w swoich miejscowościach drogi, domagając się w ten sposób budowy chodników dla poprawy bezpieczeństwa.

Śpiew, który otwiera

Mimo, że 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych trwał z powodu pandemii tylko dwa dni, nie zabrakło w nim warsztatów skierowanych do szerokiego odbiorcy. Były to zajęcia z plastyki obrzędowej i śpiewu białym głosem.
Przez dwa festiwalowe dni na deskach kazimierskiej sceny wystąpiło 15 kapel, 24 zespoły śpiewacze, 18 instrumentalistów, 20 solistów śpiewaków 23 grupy w konkursie „Mistrz i Uczeń”. W sumie około 500 artystów ludowych z 14 województw. Nagrody główne – baszty – wyjechały z Kazimierza do województw: małopolskiego, łódzkiego, dwie pozostały na Lubelszczyźnie.
Rozpoczął się w 54. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W pełnym reżimie sanitarnym.
Samodzielny Publiczny Zakład Publicznej Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Dolnym pracuje w reżimie sanitarnym. Pacjenci narzekają.
W drugiej połowie września zapraszamy do Kazimierza i Janowca na Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską. Festiwal rozpocznie się w środę 16 września i potrwa do niedzieli.
Po siedmiu latach w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki nastąpi zmiana warty. Obecny dyrektor placówki – Mariusz Płoszaj – Mazurek, rezygnuje z pełnionej funkcji.
Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Jak go spędzić? Najlepiej w Kazimierzu Dolnym! Z naszego najnowszego zestawienia dowiesz się, co w tym czasie będzie się działo w naszym mieście.
Trzeci Księżyc zaprasza na koncert duetu ekscentrycznego Jacek "Bielas" Bieleński & Tomek "Mechu" Wojciechowski. Początek o 17:00.
Do Kazimierza za parę dni zawitają oczekiwani od czerwca muzycy ludowi. Festiwal Kapel i Śpiewaków zakończy tegoroczne wakacje.
Chociaż oficjalnie zakończył się Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy to jeszcze w tę sobotę zabrzmią – naprawdę po raz ostatni raz festiwalowo tego lata – kazimierskie organy. Koncert tradycyjnie o godzinie 19:00.
Kazimierscy artyści, by wspomóc walczącego z chorobą dziennikarza – Piotra Wróblewskiego, zorganizowali aukcję obrazów, która w miniony weekend odbyła się w Miasteczku. Na aukcję zostało przekazanych ponad 30 prac.
Radni na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej debatowali nad kwestią sprzedaży działki gminnej w Bochotnicy jednemu z kazimierskich przedsiębiorców. Tylko jedna komisja poparła projekt uchwały. Jaką decyzję podejmą radni na sesji?

Kazimierz dla Staufen

W Staufen – mieście partnerskim Kazimierza Dolnego w Niemczech – otwarto plac zabaw dla dzieci – który sponsorowany był w części przez nasze Miasteczko. Adnotacja na temat ukazała się w lokalnych mediach w Staufen.
Wojna polsko – bolszewicka 1920 r. Wielu kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych zaciągnęło się do armii, by bronić kraju przed nawałą sowiecką. Także dowódca 2 plutonu 1 szwadronu 201 pułku szwoleżerów z Warszawy. Co go łączyło z Kazimierzem? Jego przodkiem był  w 26. pokoleniu – jak wynika z Wielkiej Genealogii Minakowskiego – książę Kazimierz Sprawiedliwy, ten, od którego imienia pochodzi nazwa Miasteczka nadana przez norbertanki z wdzięczności za otrzymane od niego włości. O kim mowa?

Koniec organowego lata

Przed nami ostatni już koncert w ramach tegorocznego Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego w Kazimierzu Dolnym. W najbliższą sobotę przy najstarszych organach w Polsce zasiądzie Gabriele Giacomelli.
W najbliższą sobotę w Kazimierzu odbędzie się aukcja obrazów na rzecz legendarnego dziennikarza Radia Lublin Piotra Wróblewskiego. W ten sposób kazimierscy artyści chcą mu pomóc w walce z chorobą.
Janowiec zaprasza na kolejny koncert w ramach festiwalu Jazznowiec. W następny weekend na zamku wystąpi Paris Jazz Quintet w projekcie Chopin symphony jazz project.
Białoruś przeżywa swój sierpień 80. Ludzie tłumnie wyszli na ulice w proteście przeciwko sfałszowanym wyborom, legitymizującym dalsze rządy Łukaszenki. Polacy, także w Kazimierzu, wyrażają poparcie dla ich działań.
Pokaz arcydzieł polskiej kinematografii oraz spotkanie z twórcami: Joanną Trzepiecińską i Andrzejem Barańskim – wszystko to miało miejsce w miniony weekend w Kazimierzu Dolnym. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu pokazów „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.
Co będzie się działo w Kazimierzu w najbliższy weekend? Jak można zaplanować pobyt w naszym mieście? Informacje o nadchodzących imprezach i wydarzeniach kulturalnych znajdują się w najnowszym zestawieniu.
Koncertem w klasztorze franciszkanów rozpoczął się cykl wieczorów muzycznych „Jak Wieniawski”. To była prawdziwa uczta dla ducha.
Koncertem Wojciecha Bochry zakończył się IV Festiwal WpółDrogi. Młody kontratenor z Kazimierza zaprezentował pełny przekrój swojego dorobku artystycznego.
W setną rocznicę Cudu nad Wisłą w asyście pocztów sztandarowych złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Uroczystość była skromniejsza z powodu pandemii.
Ekspresywnym koncertem Mateusz Pospieszalski Trio rozpoczął się w synagodze czwarty Festiwal WpółDrogi. W programie koncert pięknych skrzypaczek Ladies i kazimierzanina Wojciecha Bochry.
Dobiegła końca ekosztafeta, której członkowie zawitali także do Kazimierza. Zorganizowano ją, by uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i urodzin Jana Pawła II.
Dziś koncertem Mateusza Pospieszalskiego Trio rozpoczyna się IV WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym. Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie. Do wygrania bilety na koncert niedzielny. Termina nadsyłania odpowiedzi 15 sierpnia do godz. 20:00.
Wirtualnie, w telewizji, radio czy osobiście w akustycznie doskonałych wnętrzach fary? Dowolnie. Koncert Krzysztofa Urbaniaka już w sobotę 15 sierpnia o godzinie 19:00.
Kazimierz rozbrzmiewać będzie wkrótce muzyką. Cykl koncertów „Jak Wieniawski” zaplanowano w różnych punktach miasta. Inauguracja w najbliższą niedzielę.
Już w najbliższy weekend do Kazimierza Dolnego zawita plenerowe #KinoNiepodległej. Na Małym Rynku odbędzie się pokaz arcydzieł polskiej kinematografii. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wstęp na pokazy jest wolny!
Od 1 sierpnia turyści mogą aktywować i korzystać z bonu turystycznego na dziecko. To wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak też rodzimej branży turystycznej. Niżej przedstawiamy listę miejsc w Kazimierzu Dolnym, w których już można zrealizować bon 500+!

Kingo, spróbujemy!

Płynie Wisłą od jej źródeł do Gdańska. Także przez Kazimierz. Za sobą ma 11 dni w kajaku. 11 dni przygody, której hasłem przewodnim jest Kinga. Tak nazywa się jego kajak. I tak nazywa się pewna doświadczona chorobą trzynastolatka, którą Jacek Balcerak chce poprzez swoją podróż postawić na nogi.
Najbliższy weekend upłynie pod znakiem WpółDrogi Festival. Wystąpią Mateusz Pospieszalski Trio, Ladies i Wojciech Bochra. Mamy dla Państwa bilety!

Nie żyje rowerzystka

Wczoraj przez kilka godzin wieczornych zablokowana była droga na trasie Bochotnica – Puławy. W Puławach na ulicy Włostowickiej doszło do wypadku. Policjanci na miejscu prowadzili czynności pod nadzorem prokuratora.
Czy już wiesz, jak spędzić nadchodzący weekend? Jeżeli planujesz przyjazd do Kazimierza Dolnego, koniecznie sprawdź, co będzie się tam działo w ciągu najbliższych wolnych dni.
WpółDrogi Festiwal już w ten weekend. 3 koncerty. Trzy różne style. Dla każdego coś na jego muzyczną miarę. Przedstawiamy wyniki I konkursu.
Na przełomie lipca i sierpnia członkowie Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy z siedzibą w Kazimierzu rozpoczęli na Ukrainie realizację projektu Pamięć i świadomość - zapomniane dziedzictwo na Ukrainie. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicami Polonika.
Jeszcze w czwartek rosły tu krzaki porzeczek. Dziś jest wyrwa w ziemi przygotowana pod inwestycję. W Witoszynie powstaje maszt telefonii komórkowej. Co niepokoi mieszkańców?
Bez publiczności, ale z pięknym widokiem na Wisłę dla widzów przed komputerami zakończył się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który z powodu pandemii łączył wydarzenia na żywo z filmami i spotkaniami online. Do zobaczenia za rok!
To było jedno z ostatnich wydarzeń towarzyszących 14. Festiwalowi Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 11 Kanał Sztuki przyciągnął rzesze oglądających.
Kazimierz Dolny to nie tylko wyjątkowa architektura i krajobrazy, to również wyjątkowi ludzie. Ludzie, którzy bez Kazimierza nie wyobrażają sobie życia, którzy dla tego miasta poświęcają wszystko, którzy mimo ciągłych niepowodzeń, nadal tu żyją. To właśnie o nich opowiada Kazimierzowo – wspólny projekt dwóch kazimierzanek: Mieczysławy Izdebskiej – Łazorek i Weroniki Romańskiej.
Już w najbliższy weekend rozpocznie się w synagodze WpółDrogi Festival – cykl koncertów łączący tradycyjnie różne gatunki i stylistyki muzyczne, ale także artystów z publicznością spragnioną sztuki w najlepszym wykonaniu. Obok znanych i nagradzanych muzyków usłyszymy też  młodych, mniej znanych, których talent zasługuje na prezentację i promocję.
W ramach 14. Festiwalu Filmu i Sztuki nie zabrakło też spotkań wokół książki. Jednym z nich było spotkanie autorskie z Mają Wolny.
Dom Kuncewiczów tętni życiem. Jakże wspaniale znów móc odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Tym bardziej teraz, gdy we wnętrzu, oprócz licznych pamiątek po Kuncewiczach pojawiły się obrazy, rysunki i litografie Jerzego Gnatowskiego – wybitnego kazimierskiego malarza oraz przyjaciela Marii Kuncewiczowej. Będąc w Kazimierzu, koniecznie odwiedźcie ten muzealny oddział. Nie pożałujecie.
Trwa rozmowa online z reżyserką filmu „Ciało nie kłamie”, Evelyn Schels oraz historyczką i kuratorką sztuki Andą Rottenberg. Warto posłuchać.
Koncertem grupy Andrzej Jagodziński Trio rozpocznie się w Janowcu nowy festiwal Jazznowiec. Impreza towarzyszy Festiwalowi Filmu i Stuki Dwa Brzegi.
Projekt kajakowy na Chodelce powstał z myślą o rozwoju turystyki w regionie, by zachęcić ludzi do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Powstała infrastruktura wygląda naprawdę pięknie. Wszystko funkcjonuje od niedawna, a już pojawiają się problemy. Bo nowo powstałe kosze trzeba opróżniać, o wiaty dbać a zejście do rzeki udrożnić. Kto powinien się tym zająć?
Do Kazimierza powoli wracają festiwale, które nie odbyły się w pierwotnie zaplanowanym terminie z powodu pandemii koronawirusa. IV edycja WpółDrogi Festival już w weekend 14 – 16 sierpnia.
Kazimierskie organy skonstruowane przez Szymona Liliusza świętują swoje 400 – lecie. Dlatego też tegoroczny Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy ma charakter szczególny.
Czy wiecie, co robić w weekend w Kazimierzu Dolnym? W naszym nowym zestawieniu imprez i wydarzeń kulturalnych znajdziecie najciekawsze propozycje.
W Galerii Wystaw Czasowym Muzeum Nadwiślańskiego otwarta została wystawa prac Ryszarda Hungera zatytułowana „Znaczenie miejsca”. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących 14. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
"(Ab)normalizacja" – wystawa gwiazdy Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych - profesora Štreita prowokuje do refleksji nie tylko o czeskiej drodze od „normalizacji” do wolności. Warto ją zobaczyć.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki trwa wystawa grafiki Krzysztofa Rumina. Jej wernisaż był częścią Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych odbywających się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Kazimierski Hollywood

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wśród wydarzeń towarzyszących performance, którego rolą było zaakcentowanie filmowej historii Kazimierza, który po raz pierwszy zarejestrowano na taśmie filmowej równo 100 lat temu.
Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nie ma wprawdzie miasteczka festiwalowego na terenie Zespołu Szkół Koszczyca na Nadwiślańskiej, ale filmy w plenerze można oglądać na zamku. Festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń. Wśród nich spacery prowadzone przez przewodników turystycznych.
Dźwięk strażackiej syreny, wspólny śpiew powstańczych pieśni. Kazimierz uczcił 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Archiwum

Pokaż stopkę