Archiwum - wrzesień 2016
Jeszcze tylko do najbliższej soboty 1 października w Bibliotece Publicznej Kazimierzu Dolnym trwa Tydzień Zakazanych Książek. Przyjdź, przeczytaj, poznaj historię tego, czego nie wolno.
Planujecie weekendowy pobyt w naszym mieście? Koniecznie sprawdźcie ofertę imprez i wydarzeń kulturalnych, które na pewno uatrakcyjnią kilkudniowy wypoczynek.
W ten weekend Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Galę MMA. To będzie malarskie starcie trójki artystów - Marty Andały, Marka Andały i Agnieszki Mitury.
Tym razem w Trzecim Księżycu koncert szwedzkiego songwrittera Joakima Hanssona, który po sukcesie wiosennej trasy koncertowej, wyrusza w kolejną.
Stare budynki dawnej bazy Miejskiego Zakładu Komunalnego przy ulicy Krakowskiej już niedługo nie będą straszyły swoim wyglądem. W ubiegłym tygodniu ruszyła ich rozbiórka, która potrwa do końca października.
Salon Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów znów wypełniły rozmowy o literaturze. Tym razem przyszedł czas na Murakamiego – japońskiego pisarza, spod którego pióra wyszła między innymi „Kronika ptaka nakręcacza”. Ostatnia Niedziela Literacka w Kuncewiczówce tej kronice była właśnie poświęcona.
Jak sam mówi, w Kazimierzu znalazł się tak, jak każdy inny młody człowiek pod koniec lat 60 – przypadkiem. Ten przypadek przerodził się jednak w fascynację i pasję, która trwa do dziś. Krzysztof Krzyr Raczyński, bo o nim mowa, był gościem sobotniego spotkania w Muzeum Nadwiślańskim.
W starej remizie w Rogowie niedaleko Kazimierza Dolnego w najbliższy weekend odbędzie się otwarcie wystawy multimedialnej wystawy „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” zorganizowanej przez studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej bohaterkami są członkinie Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki ze wsi Rogów.
Suszone kwiaty, nalewki, ciasta, owoce, warzywa oraz biżuteria - to tylko niewielka część towarów, które gościły dziś na straganach w Kazimierzu Dolnym. Ponad 100 wystawców zaprezentowało swoje wyroby podczas tegorocznego 18. już Święta Jesieni.
Cóż może wyniknąć z połączenia wyjątkowego miejsca z magicznymi brzmieniami akordeonu? Prawdopodobnie wspaniałe przeżycia. A gdyby tak na tym instrumencie grał Adam Strug? Magia. To jest właściwe określenie.
Blisko 60 osób uczestniczyło w kazimierskiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej organizowanej przez Oddział im. Karola Sicińskiego PTTK w Kazimierzu Dolnym. Przewodnikiem na trasie był Marcin Pisula.
Przecięciem wstęgi, której zielony kolor nieodparcie kojarzy się ze zdrowiem i ekologią, siłownia plenerowa została uroczyście otwarta. W miniuroczystości udział wzięli burmistrz miasta Andrzej Pisula wraz z zastępcą, który czuwał nad realizacją projektu, oraz inicjatorzy przedsięwzięcia – radna Rady Miejskiej Ewa Wolna i radny Rady Powiatu Marcin Pisula.
Na czym polega recykling? Dlaczego nie należy wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci? Na te i wiele innych pytań odpowiadali organizatorzy akcji „Zbieraj z klasą”, która zawitała także do gminy Kazimierz Dolny.
28 września 2016 r. w Domu Kuncewiczów/o/Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym odbędą się Warsztaty kreatywnego pisania. Do udziału w nich zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zaangażowanych w tworzenie gazetek szkolnych (wydawanych metodą tradycyjną bądź umieszczanych w Internecie).
Swoją karierę zaczęli zaledwie kilka lat temu. W tym czasie zdobyli już liczne wyróżnienia m.in.: SuperJedynka, Sopot TOPTrendy, Eska Music Award, Przebój 25-lecia Radia Zet, Yach. Na swoim koncie mają już trzy płyty, dwie platynowe i jedną złotą. Zespół LemOn, bo o nich mowa, robi błyskawiczną karierę, a w październiku zagrają w Kazimierzu Dolnym.
Przedstawiamy wydarzenia, jakie w najbliższy weekend odbędą się w naszym mieście. Na pewno każdy znajdzie propozycję, która przypadnie mu do gustu.
Znany z niezwykle nastrojowej płyty „Strug. Leśmian. Soyka” Adam Strug wystąpi w sobotę w Kazimierzu Dolnym. Na koncert zaprasza pensjonat Hodie & Cras.
Madame JeanPierre i ich akustyczny jazz zaczarują Jatki i działający tam od niedawna Trzeci Księżyc.
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na spotkanie z malarzem Krzysztofem Krzyrem Raczyńskim. Rozmowę z artystą poprowadzi Dorota Seweryn-Puchalska z Oddziału Kamienica Celejowska.
Kazimierscy Oldboje uczestniczyli w I Międzynarodowym Turnieju Minifutbolu „Sport zbliża serca” na Ukrainie. Rywalizacja sportowa była też okazją do oddania hołdu żołnierzom polskim spoczywającym na cmentarzu wojennym w Równem.
Październik zacznie się w Kazimierzu na sportowo. Za tydzień, w sobotę 1 października, odbędzie się IV Memoriał im. Kazimierza Górskiego pod hasłem „Dla promocji Kazimierza Dolnego”.
Zbliża się październik, czyli miesiąc walki z rakiem piersi. Bezpłatne badania mammograficzne będą prowadzone także w Kazimierzu Dolnym. Zarejestruj się już dziś.
Zanim Jaromir Nohavica zagra w Warszawie, kazimierska publika będzie mogła poznać jego twórczość w najbliższy piątek 23 września w budynku jatek koszernych na Małym Rynku. Duet Jarząbek Jurkiewicz zagra w znajdującej się tam sympatycznej knajpce Trzeci Księżyc recital prezentujący twórczość Jaromira oraz autorskie piosenki Jarząbka.
Oddział PTTK w Kazimierzu Dolnym zaprasza swoich członków do udziału w Ogólnopolskiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Zostały ostatnie wolne miejsca!
Tego filmu nie można nie znać. Jest jak „Dwa księżyce” Marii Kuncewiczowej – odbiciem artystycznego ducha Kazimierza, który wciąż inspiruje artystów. Jest jak „Rejs” – kopalnią cytatów – czytelnych jednak tylko dla wtajemniczonych w Kazimierz.
Lato już chyba definitywnie dobiegło końca. Teraz swoje panowanie rozpoczyna jesień, a skoro tak, to trzeba ją należycie przywitać. W ostatnią niedzielę września w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Święto Jesieni.
„Rachel czy Pepka, czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera” to opowieść o tym, jak fikcja miesza się z rzeczywistością.
Na drogach Lubelszczyzny trwa rywalizacja w ramach Rajdu Nadwiślańskiego. Ceremonia startu miała miejsce w piątkowy wieczór na kazimierskim Rynku.
Dziedziniec kazimierskiego Zamku wypełnił się po brzegi, a śmiech publiczności było zapewne słychać aż na Rynku. Wszystko to dzięki kabaretowi Ani Mru-Mru, który w piątek ponownie zawitał w Kazimierzu i zaprezentował swój najnowszy program pt. „Skurcz”.
Równo w piętnastą rocznicę zamachu na World Trade Center Teatr Klepisko wraz z Teatrem Latarnia wystawili nową sztukę. „Władcy” to spektakl, który nie pozwala tak łatwo o sobie zapomnieć.
Poznaliśmy najlepszych szefów kuchni na Lubelszczyźnie. Zostali oni wyłonieni spośród 10 kucharzy z całego województwa, którzy zmierzyli się ze sobą w konkursie Good Chef 2016 podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Najlepsi z nich pracują w okolicach Kazimierza!
Już w tę sobotę 17 września w Synagodze odbędzie się spektakl „Rachel czy Pepka, czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera” w wykonaniu Sceny Rode. Kto wygrał bilety?
Zbliża się tak wyczekiwany przez wszystkich weekend! Warto zaplanować ciekawy pobyt w naszym mieście – a pomoże w tym poniższe zestawienie imprez oraz wydarzeń.
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na film "Abudibi, Abudabi" w reżyserii Cezarego Garbowicza i Tomasza Szczykutowicza. Projekcja towarzyszy jubileuszowej wystawie pt. "XV lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki", prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych MNKD do końca października.
Dziś Trzeci Księżyc nad Kazimierzem wzejdzie nad Małym Rynkiem przy dźwiękach jazzu. W klimatycznych wnętrzach bistro w Jatkach koncert grupy Jazz in Duo. Początek o 20.00.
W ten weekend na trasach wokół Puław zmierzy się ze sobą czołówka polskich kierowców rajdowych. Rozpoczyna się Rajd Nadwiślański, który będzie 4. etapem Castrol Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku impreza zacznie się jednak w nowym miejscu.
W przyszłym miesiącu kabaret Ani Mru-Mru ponownie zawita do Kazimierza. Zaprezentuje swój najnowszy program pt. „Skurcz”.
Mieszkańcy Kazimierza Dolnego wybrali już swoich przedstawicieli do Komitetu Rewitalizacji.
Najbliższy weekend w Kazimierzu upłynie pod znakiem seniorów. Muzeum Nadwiślańskie 17 lub 18 września zaprasza osoby 60 + do Kazimierza. W programie Weekendu dla Seniorów przewidziano poznawanie tajemnic i legend związanych z Miasteczkiem, zwiedzanie ekspozycji muzealnych oraz warsztaty ceramiczne.
„Skrzydła nad Kazimierzem” to było prawdziwe święto lotnictwa łączące jednak różne środowiska. Nie mogło zatem zabraknąć na nim kazimierskich malarzy, którzy przygotowali z tej okazji dla dęblińskich lotników swoistą „laurkę”.
Już ponad wiek chronią nas od pożarów, powodzi, ratują podczas wypadków i niosą pomoc, gdy tylko mogą. Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna obchodzi w tym roku swoje 110. urodziny.
W najbliższą sobotę 17 września Dom Gościnny Beitenu w Synagodze zaprasza na spektakl „Rachel czy Pepka, czyli geszefty, szmoncesy i kłopoty Singera” w wykonaniu Sceny Rode. Mamy dla Państwa dwa zaproszenia na ten spektakl – wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pytanie konkursowe.
Przelot samolotów z elementami pokazu, koncert czy zjazd motocykli – to tylko niewielki fragment programu przygotowanego w ramach imprezy plenerowej „Skrzydła nad Kazimierzem”, która odbyła się w miniony weekend.
Po raz szósty u schyłku lata – które ani myśli odpuszczać, i dobrze – na kazimierskim Rynku pojawiły się orkiestry dęte i towarzyszące im mażoretki.
Sezon winiarski dobiegł końca a jego uroczystym podsumowaniem było pierwsze Kazimierskie Winobranie. Na Zamku przez cały dzień można było degustować najróżniejsze wina, wyprodukowane zarówno przez winnice lokalne jak i ogólnopolskie, poznawać tajniki uprawy winorośli oraz słuchać rockowej muzyki kazimierskiego zespołu Rednecks.
Kolejna grupa uczniów z Koszczyca wyjechała na miesięczne praktyki do Niemiec. Tym razem szlify w zawodzie zdobywać będą młodzi hotelarze i logistycy.
W świecie wierzeń dawnych Słowian funkcjonował kult bóstwa domowego, które należało obłaskawić przez specjalne ofiary składane pod podwaliną domu. Były to ofiary z głów zwierząt lub pokarmów złożonych w glinianych naczyniach. Dwa z takich naczyń odkryto właśnie w pobliskich Żmijowiskach. Czym mieszkańcy grodziska próbowali pozyskać przychylność bogów?
Teatr Klepisko na Skowieszynku zaprasza na kolejną – długo wyczekiwaną – premierę. W surowych wnętrzach Klepiska zobaczymy spektakl Mateusza Tymury „Władcy”. To już w ten weekend.
Zbliża się piękny wrześniowy weekend, podczas którego warto odwiedzić Kazimierz. Tradycyjnie już przygotowaliśmy zestaw wydarzeń i imprez, jakie w tym czasie odbędą się w naszym mieście.
„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki" to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 10 i 11 września do Janowca.
Pochód winiarzy, prezentacja winnic i sprzętu winiarskiego, degustacja, konkurs na najlepsze wino oraz występ zespołu Rednecks – to wszystko czeka na miłośników wina podczas Kazimierskiego Winobrania, które odbędzie się w ten weekend na Zamku.
Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna świętuje swoje 110 – lecie. Obchody jubileuszu zaplanowano na najbliższą niedzielę 11 września.
W najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym i innych miastach powiatu puławskiego zagości VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Łącznie uczestniczyć w nim będzie 16 orkiestr, czyli około 800 muzyków.
Czwarta edycja Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską już za nami i nadszedł czas refleksji i podsumowań.
Krystyna Głowniak to ceniona lubelska artystka, która od dawna jest związana z Kazimierzem. We wrześniu i październiku jej rysunki będzie można podziwiać w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki.
Niedzielne spotkanie ze Stanisławem Turskim – krajoznawcą, wieloletnim szefem lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, autorem licznych przewodników turystycznych, miłośnikiem Kazimierza właśnie połączone było z inauguracją Szlaku Marii Kuncewiczowej.
Kazimierscy radni znów są w komplecie. Nową radną na miejsce Leszka Skocza, który złożył mandat, została Mariola Materek.
Jestem cynikiem, bo mam dziurawy płaszcz; jestem stoikiem, bo biedę znoszę cierpliwie, a jestem perypatetykiem, bo nie posiadając lektyki chodzę piechotą od winiarza do winiarza i po drodze nauczam tych, którzy obiecują za dzban zapłacić – tak prezentowała się jedna z postaci „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Któż wystawiał o sobie takie świadectwo, wiedzą ci, którzy dotarli za Zamek, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu 2016.
Przed nami dość nietypowe dla Kazimierza, a jednak zapowiadające się bardzo ciekawie wydarzenie. „Skrzydła nad Kazimierzem” to impreza plenerowa, podczas której zaplanowano m.in. przelot z elementami pokazu, zjazd motocykli, pokaz musztry paradnej i koncert.
Miasto przymierza się do remontu drogi z Kazimierza w kierunku Jeziorszczyzny. Przygotowano już stosowną dokumentację projektową, a na ostatniej sesji radni przegłosowali przekazanie środków na ten cel.
Zbliża się pierwszy weekend września, ale w Kazimierz nie traci radosnej, wakacyjnej atmosfery. W programie wydarzeń nadal bowiem można znaleźć ciekawe propozycje.
Pierwsza sobota września to czas na Narodowe Czytanie. Tegoroczne spotkanie z lekturą pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej upłynie pod znakiem antycznego Rzymu.
Rozbrzmiał pierwszy dzwonek obwieszczający koniec wakacji i rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/17. O godzinie 9.00 W Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza uczniów powitali dyrektor Teodor Józefacki oraz radny Rady Powiatu Marcin Pisula, a dwie godziny później w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu - dyrektor szkoły Jerzy Arbuz oraz burmistrz Andrzej Pisula.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003