Archiwum - listopad 2015
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu radni jednogłośnie zadecydowali o sprzedaży Wikarówki na rzecz Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny.
Za nami kolejny wieczór z cyklu Kazimierskiego Klubu Komedii. Tym razem przed korzeniową publicznością wystąpił Teatr Improwizacji Poławiacze Pereł.
„Panienko Śliczna Kazimierska, krucha figurko z Fary. Ty stałaś wtedy blisko, widziałaś na własne oczy tych chłopaków” – modli się na kartach swojej powieści „Dwa brzegi ponad tęczą” Ewa Pisula – Dąbrowska w rozdziale „Ktoś”. O kogo tu chodzi? O co tu chodzi? Zapraszamy do cotygodniowej lektury.
Rok 2015 powoli zsuwa się z kart kalendarza. Nadchodzi więc czas pewnych podsumowań i planów na przyszłość. Również w sferze kultury. Co czeka nas w kolejnym sezonie? Jakich atrakcji turystycznych w Kazimierzu możemy się spodziewać w roku 2016?
Nazwijmy to pierwszym ze świąt. Świąt korzeni kazimierskiej kuchni. Póki co w Korzeniowej i Przystanku Dobra. Wkrótce szerzej. Korzeniowe zaproszenie.
Będzie to szczególne kulturalne wydarzenie. Pierwszy raz w Kazimierzu. Uśmiech i inspiracja. Zapraszamy do Korzeniowej w najbliższą sobotę 28 listopada.
„Słowotworne wygibasy, prawo – lewo, każda strona, skarby kazimierskiej rasy – palindromy pana Johna!” – śpiewają Dziady Kazimierskie o palindromach Edmunda Johna. Piosenka jest na ósmym miejscu „Listy przebojów z charakterem” Radia RDC i pnie się do góry.
Spędzacie andrzejkowy weekend w Kazimierzu Dolnym? Zobaczcie więc, co będzie działo się w tym czasie w naszym mieście!
Osoby, które chcą spędzić Boże Narodzenie poza domem, z pewnością powinny wziąć pod uwagę Kazimierz Dolny. W naszym mieście święta zawsze są wyjątkowe – również za sprawą właścicieli obiektów noclegowych, kuszących przyjezdnych ciekawymi ofertami.
Dziś od rana w stacji Dzień Dobry TVN usłyszymy „Dzień dobry!” na żywo z Kazimierza. Pozdrowieniu towarzyszyć będzie prognoza najlepszej kazimierskiej pogody.
W Muzeum Nadwiślańskim trwa wystawa monograficzna Władysława Skoczylasa. Towarzyszy ciekawy program edukacyjny, w tym warsztaty z zakresu grafiki wypukłej, najstarszej techniki graficznej, do której zalicza się drzeworyt i linoryt.
Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców podało do publicznej wiadomości, że uzyskało prawa ochronne na znak towarowy kazimierskiego koguta.
„Ten jest łagodny, kto umie znosić bliźnich i siebie samego” - cytuje św. Jana od Krzyża Ewa Pisula - Dąbrowska w kolejnym rozdziale "Dwóch brzegów ponad tęczą" - „Lubię deszcz" . Dlaczego?
Do końca listopada na Dołach powstanie nowy chodnik. Spacer tą ulicą będzie na pewno dużo wygodniejszy i bezpieczniejszy.
Jak spędzić nadchodzący weekend w naszym mieście? W zaplanowaniu czasu na pewno pomoże poniższe zestawienie imprez.
Krwawa Środa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego regionu. W tym roku po raz kolejny uczczono pamięć tych, którzy wtedy zginęli. Jednym z ważniejszych punktów tegorocznych uroczystości było nadanie rondu w Bochotnicy imienia Ofiar Krwawej Środy 1942r.
Caritas, największa organizacja charytatywna w Polsce powinna być tam, gdzie ludzie potrzebujący pomocy. Pytanie: komu pomagać? O tym podczas Kazimierskich Wykładów Otwartych w najbliższy piątek rozmawiać będą: Marta Titaniec i Paweł Kęska z Caritas Polska.
Jakie wiersze pisze przyrodnik? I jakim przyrodnikiem jest poeta? Jak umiejętnie połączyć ze sobą te dwie pasje, by ze sobą współgrały zamiast rywalizować? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w najbliższą sobotę 21 listopada w Kuncewiczówce.
Korzeniowa scena muzyczna zaprasza w najbliższą sobotę 21 listopada na specjalny koncert polsko-brytyjskiego projektu muzycznego The Underground Man.
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Kazimierskiego Klubu Komedii. Gwiazdą wieczoru będzie komik, który doprowadzi do śmiechu największego twardziela.
„Obejrzeli się” się to tytuł wystawy prac młodego artysty Pawła Kulińskiego. Nietypową kolekcję rysunków będzie można oglądać w KOKPiT – Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym. Otwarcie już 20 listopada.
Trwa budowa nowej szkoły. Mury coraz odważniej pną się do góry, niektóre z nich już zwieńczone zostały czapami dachów. Ale na pierwszy dzwonek trzeba będzie jeszcze poczekać.
W Kazimierzu dzisiaj w godzinach porannych doszło do kolizji. Nikomu na szczęście nic się nie stało.
W 73. rocznicę Krwawej Środy tradycyjnie, jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia z listopada 1942 r. na tzw. Powiślu Lubelskim. Tym razem jednak będą one trwały równocześnie w Kazimierzu Dolnym i Bochotnicy.
W maleńkim Kazimierzu, zamieszkiwanym przez niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców, są trzy kościoły. W każdym z nich wizerunek Matki Bożej odgrywa ważną rolę. O dwóch z nich pisze Ewa Pisula - Dąbrowska w swojej książce "Dwa brzegi ponad tęczą" w rozdziale "Panienka śliczna kazimierska".
Nowe radiowozy otrzymali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. Jeden z nich trafił do Kazimierza Dolnego.
Stoły znikną. Światła również. ElektroNight. By Proxy. Koncert. Taniec. Trans. Muzyka. Sztuka kuta specjalnym młotem. Unerground. By Proxy. Kraków dla Kazimierza. Korzeniowa. Zapraszamy!
Przygotowanie autorskiej biżuterii, lepienie naczyń ceramicznych czy też samodzielne wykonanie wielobarwnego płócienka – wszystko to jest teraz w zasięgu ręki. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym organizuje bowiem cykl bezpłatnych warsztatów, w których możesz wziąć udział również i Ty. Zapisy już trwają.
Spędzając weekend w Kazimierzu Dolnym warto zaplanować ciekawą rozrywkę. Przygotowaliśmy zestawienie wydarzeń i atrakcji, które na pewno w tym pomoże.
Szukacie ciekawego pomysłu na andrzejkowy wieczór? Sprawdźcie, na jakie atrakcje możecie liczyć w Kazimierzu Dolnym!
W imieniu swoim i Marcina Pisuli serdecznie dziękuję za głosy oddane na nas i na listę Platformy Obywatelskiej - pisze w liście otwartym do redkcji Kazimierskiego Portalu Internetowego Włodzimierz Karpiński, poseł na Sejm VIII kadencji.
11 listopada – Święto Tej, Co Nie Zginęła – jest tradycyjnie okazją do oddania hołdu tym, którzy dla Niej złożyli w ofierze to, co najcenniejsze. Do zachęty do wspólnego budowania w Jej imię.
Ponury jesienny listopad ma także jasne akcenty. Jednym z nich jest – w barwach biało - czerwonych – Święto Niepodległości. Wywieśmy flagi narodowe! Niech nas też nie zabraknie podczas uroczystości!
Ponad 90 restauracji z całej Polski uczestniczy w jesiennej akcji „Gęsina na świętego Marcina”. Jest wśród nich restauracja z Kazimierza.
W Bochotnicy w poniedziałek doszło do zderzenia dwóch aut. Dwie osoby trafiły do szpitala.
Kilkanaście osób wzięło udział w akcji sprzątania Grodarza w Kazimierzu Dolnym. Przez 5 godzin ochotnicy usuwali z koryta rzeki błoto i liście.
Od „Roty” wykonanej w postawie „na baczność” rozpoczęło się trzecie kazimierskie Patriotyczne Śpiewanie. Piosenki nieodległościowe łączyły pokolenia – śpiewali je razem młodzi i starsi.
„Sekrety istnienia” to skarbnica setek złotych myśli o tym, jak odnaleźć źródło radości życia oraz jak się z wdziękiem zestarzeć. Ta i inne książki Jolanty Szwalbe będą tematem spotkania autorskiego „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu" w kazimierskiej bibliotece już w najbliższy czwartek.
Mamy listopad. Miesiąc, w czasie którego patrzymy na rzeczywistość przez pryzmat rzeczy ostatecznych. Tak też o wrastaniu w Kazimierz pisze w swojej książce "Dwa brzegi ponad tęczą" - w rozdziale "Są mną" - Ewa Pisula - Dąbrowska.
Już po raz trzeci młodzież pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Uczcijmy Święto Niepodległości śpiewająco!
Kiedy pierwszy raz dotknęliśmy tej muzyki już było po nas. Ostatnim razem na Didgeridoo Fest 2015 Kazimierz Dolny. Wkrótce w Korzeniu zaczarują nas absolutnie.
O twórczości Władysława Skoczylasa oraz jego związkach z Kazimierzem Dolnym opowiadać będzie podczas wykładu kuratorskiego Maryla Sitkowska.
Spędzacie weekend w Kazimierzu Dolnym? Koniecznie sprawdźcie, jakie atrakcje i imprezy czekają w naszym mieście.
W Koszczycu dobiegła końca realizacja projektu „Polska – Irlandia – gramy w jednej drużynie” finansowana w ramach programu Erasmus Plus Młodzież.
Kamienica Gdańska to jedna z wielu zabytkowych i niezwykle pięknych budowli na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Odpadający tynk i pękające ściany sprawiają, że to piękno dostrzec jest coraz trudniej.
Niełatwo pisać o Andrzeju Siemińskim w formie wspomnienia. Trudno naprawdę uwierzyć w to, że nie spotkamy go już więcej karmiącego gołębie na Małym Rynku, przy którym mieszkał, czy też spacerującego po uliczkach ukochanego Miasteczka – wspomina Bartłomiej Michałowski z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
Listopadowe uroczystości poświęcone są tym, którzy odeszli. Wczoraj do ich grona dołączył nieoczekiwanie artysta malarz Andrzej Siemiński.
Początek listopada to czas, kiedy częściej niż zwykle odwiedzamy nasze cmentarze. Nekropolie. Kamienne miasta umarłych.
Przeżywamy czas upamiętniania tych, którzy od nas odeszli. W niedzielną uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie celebrowano mszę świętą na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze.
Listopad przyzwyczaił nas do tego, że ma być zimno i deszczowo. Plucha i słota sprawia, że nawet pierwszolistopadowe wyjście na cmentarz staje się smutną koniecznością. A tymczasem tegoroczny listopad zaczyna się niemalże… babim latem. Zobaczmy zdjęcia z drona.
W nadchodzący weekend zamierzacie odwiedzić Kazimierz Dolny? Sprawdźcie, w jakich wydarzeniach będziecie mogli uczestniczyć.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003