Archiwum - czerwiec 2014
W otoczeniu pięknych wzgórz góruje nad okolicą przyciągając wzrok turystów wjeżdżających do miasteczka. Kazimierska Baszta, bo to o niej mowa, ma w tym roku szansę na zdobycie tytułu jednego z siedmiu nowych cudów Polski.
Biblioteka Publiczna w Kazimierzu zaprasza na wystawę prac puławianina obecnie mieszkającego w Albanii Piotra Sujki. Wernisaż w piątek 4 lipca.
O Festiwalu Kazimiernikejszyn coraz bardziej głośno. Nic w tym jednak dziwnego, skoro odbędzie się on już za niespełna miesiąc. W dniach 11 – 13 lipca w Kazimierzu Dolnym dziać się będą rzeczy przeróżne.
Sobota festiwalowa w Kazimierzu bez zabawy ludowej obejść się nie może. Chętni do tańca zarówno w Klubie Tyndyryndy na Małym Rynku jak i między sceną a studnią na Dużym Rynku ochoczo poddawali się muzyce.
Festiwalowe Tyndyryndy to splot wielu różnorodnych atrakcji. Jednym z punktów programu były warsztaty śpiewu białego, które poprowadziła Agata Harz.
W Kazimierzu Dolnym znów rozbrzmiewa ludowa muzyka. Barwnym korowodem tuż przed piątkowym południem rozpoczął się 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Wakacyjna Scena Bluesa to nowe miejsce na mapie wydarzeń bluesowych w Polsce. W Zajeździe Piastowskim w Kazimierzu w wakacyjne piątki grać będą bluesowe zespoły. Pierwszy z koncertów już 4 lipca.
Przebiec 240 km w sześć dni. Taki plan ma Kazimierz Piskorek, który w najbliższy poniedziałek wyruszy z kazimierskiego Rynku do Częstochowy. Start o godzinie 12.00.
XLVIII Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym jak zwykle wystartuje pod koniec czerwca. Gwiazdą imprezy będzie w tym roku Transkapela.
Już w sobotę 28 czerwca o godzinie 11.00 kolejne spotkanie w ramach Kazimierskiej Akademii Sztuki. Tym razem z Januszem Kobylińskim w budynku Gminnego Zespołu Szkół przy ul. Lubelskiej. A przed Państwem osiągniecia uczestników poprzedniego spotkania.
Kazimierz włącza się w akcję „Lubelskie chodzi z kijkami nordic walking” i … też chodzi z kijkami, sprawdzając przy tym kolejne z trzech wytyczonych w Miasteczku tras nordic walking.
Mistrzostwa Polski w Piłce Plażowej BH Kazimierz Cup’ 2014 za nami. Dwudniowy turniej mimo niesprzyjającej pogody można uznać za udany. Na tyle, że być może powróci tu za rok.
Nikt nie przypuszczał, że wystawa pt. „Świętość” Kazimierskiej Konfraterni Sztuki wywoła aż tyle zamieszania. Przygotowana przez 30 kazimierskich artystów z inicjatywy księdza proboszcza miała być eksponowana w Kościele św. Anny – Centrum Sztuki Sakralnej w Kazimierzu. Nie zawiera żadnych kontrowersyjnych treści, a mimo to jedna z miejscowych parafianek sprawiła, że ledwie wystawę otwarto – już ją zamknięto.
Piłka ręczna plażowa? Chyba siatkówka? – Tak większość moich rozmówców reagowała na informację o Mistrzostwach w Piłkę Ręczną Plażową w Kazimierzu. Teraz, gdy ta impreza doszła do skutku, nikt już nie będzie miał wątpliwości.
- Postaramy się, by dać Wam to, co mamy najcenniejsze w tym momencie, i wierzymy, że Wy będziecie nam dawać również to, co macie najcenniejsze. Witamy Was bardzo serdecznie. „Zol zajn” – tak zaczął się rzeczywiście wyjątkowy koncert Beaty Czerneckiej i artystów Piwnicy pod Baranami.
„Świętość” - tytuł wystawy w Kościele św. Anny - skłania do zastanowienia się nad samym pojęciem świętości w jej sakralnym znaczenia, ale też jej obecności w życiu każdego człowieka, odniesieniem jego postawy do wszelkich przejawów naszej rzeczywistości, również tej duchowej. Otwarcie 21 czerwca o godzinie 12.00.
Już w najbliższą sobotę 21 czerwca rozpoczną się w Kazimierzu Dolnym Mistrzostwa Polski w Piłce Plażowej BH Kazimierz Cup’ 2014. Turniej odbywa się w ramach European Beach Handball Tour.
W najbliższą sobotę, 21 czerwca w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów wystawiona zostanie miniatura teatralna „Kobiety Mickiewicza”. Zaprezentują ją studentki puławskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jest świętem ruchomym i wypada zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Boże Ciało. W kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego nazwane jest uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia od 1264 wierni uczestniczą w uroczystych procesjach do czterech ołtarzy ulicami miast i miasteczek. Nie inaczej było w Kazimierzu. To forma publicznego wyznania wiary.
Na Rynku pojawił się król. Jeszcze jest co prawda w negliżu, ale i tak to niechybny znak, że Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych tuż tuż.
Jej cechą charakterystyczną jest niezwykła, mocna, emocjonalna barwa jej głosu oraz głęboki, sceniczny przekaz osobowościowy – kazimierska synagoga zaprasza na recital Zol zajn w wykonaniu Beaty Czerneckiej. Artystce towarzyszyć będą muzycy z krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Trwają przygotowania do tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wiemy już, jaki film zobaczymy na gali otwarcia.
Tegoroczny sezon letni właśnie się rozpoczął. W słoneczne dni szukamy pomysłu na udany weekend. Jak w Kazimierzu Dolnym można spędzić aktywnie dzień, do tego nad wodą? Mamy kilka pomysłów…
Kazimierz Dolny w czerwcu jest wyjątkowo piękny. Spacery po miasteczku, nadwiślańskim bulwarze i okolicznych wąwozach są wtedy czystą przyjemnością. Turystów, którzy chcieliby przekonać się o tym, zapraszamy do Kazimierza Dolnego na długi czerwcowy weekend.
Bzyczące, kłujące, swędzące, irytujące. Komary. W Kazimierzu jest ich nie tylko pod dostatkiem, ale nawet w nadmiarze, i to ogromnym. Zdążyły się już uprzykrzyć wszystkim. Władze Miasteczka, idąc za przykładem innych miast, przeprowadzą wkrótce odkomarzanie.
Chcą promować Kazimierz i trójkąt turystyczny Kazimierz – Puławy Nałęczów jako miejsce, gdzie warto przyjechać na dłużej, by wśród pięknych krajobrazów aktywnie spędzać czas. Taki cel przyświeca grupie zapaleńców, którzy spod kazimierskiej Studni wyruszą na szlak z zamiarem przejścia 50 km. Przejdźmy z nimi chociaż kawałek trasy.
"Nagrzana słońcem Góra Trzech Krzyży, czasami prawie łysa, ledwo zarośnięta trawą, była moja i kur. [...] Pod szczytem było miejsce, które nazwałam platformą. Na tym wypłaszczeniu bawiłam się, patrzyłam na małe ludziki w dole, na miasteczko. " - Tym razem Ewa Pisula - Dąbrowska w książce "Dwa brzegi ponad tęczą" snuje wspomnienia o Górze Krzyżówej. A jakie Państwo macie wspomnienia związane z tym miejscem?
- Miejmy nadzieję, że prace nad uzgadnianiem studium pójdą sprawnie i w tej kadencji będzie ono uchwalone, choć ja osobiście w to nie wierzę – tak ostatnie posiedzenie Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Dziedzictwa Kulturowego Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym podsumował jej wiceprzewodniczący Rafał Suszek.
Uroczysta msza święta w kazimierskiej Farze 14 czerwca uświetni setne urodziny ppłk. pil. Zdzisława Góreckiego (z udziałem Jubilata) – urodzonego w Kazimierzu pilota o niezwykłym życiorysie.
Tuż za kazimierską mariną powstaje... plaża. To tu w czerwcowy długi weekend rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Plażowej – Kazimierz Cup’2014.
Fundacja Bezmiar zaprasza w sobotę 21 czerwca do Kazimierza Dolnego nad Wisłą na Mentoring Nordic Walking.
O bezpieczeństwie w sezonie turystycznym dyskutowali w Kazimierzu Dolnym mieszkańcy z przedstawicielami policji. Tego rodzaju debaty społeczne mają odbywać się cykliczne dwa razy w roku.
Każdy uczestnik coś złowił. Wszyscy w nagrodę dostali wędki i spławiki, za udział - dyplomy. Miejsca na podium - dodatkowo uhonorowane zostały statuetkami i medalami. Tak dzieci świętowały Dzień Dziecka z PZW Koło w Kazimierzu Dolnym.
Kazimierz powoli przygotowuje się do udziału w Pucharze Lubelszczyzny w Nordic Walking „Lubelskie też chodzi” na swoim terenie. Zanim jednak Miasteczko zaprosi miłośników nordic walking do siebie, bierze udział w kolejnych zawodach.
W sobotnie przedpołudnie na kazimierskim Rynku pojawił się wóz transmisyjny RMF FM. Słuchacze tej stacji radiowej przez cały dzień co godzinę słuchali zaś „Faktów” nadawanych z Kazimierza Dolnego.
- Słowo „niezdatne” jest tu często używane, w rożnych konfiguracjach. W Warszawie nigdy go nie słyszałam. Coś jest „zdatne” albo „niezdatne”, czyli nadaje się do czegoś lub nie nadaje. – W swojej książce „Dwa brzegi ponad tęczą” Ewa Pisula Dąbrowska rozważa nad znaczeniem słowa „niezdatny”.
Przez najpiękniejsze zakątki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego poprowadzi trasa szóstego etapu największej w Polsce imprezy MTB dla amatorów organizowanej przez legendę polskich sportów rowerowych – Cezarego Zamanę. Impreza startuje 7 czerwca w Puławach.
Trwa nabór do Niezależnego Jury Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. I Ty możesz mieć wpływ na wybór najlepszych produkcji filmowych na Dwóch Brzegach! Do 7 czerwca możesz zgłosić swój akces.
W Kazimierzu Dolnym odbędzie się IV Ogólnopolski Zlot Turystów Przyrodników. Organizatorami zlotu jest Komisja Ochrony Przyrody ZG PTTK oraz Oddział Miejski PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie.
To portrety niezwykłe, czarujące, nastrojowe, hipnotyzujące. Ujmujące naturalnym pięknem jednocześnie odrealnione, tajemnicze, milczące i emanujące dużą gamą emocji. „Szklane Twarze” to wystawa, którą już niebawem będziemy mogli zobaczyć w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Kazimierska Fara co roku latem zamienia się w prawdziwą filharmonię. W każdą sobotę lipca i sierpnia odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe. Nie inaczej będzie w tym roku. Pierwszy koncert już 5 lipca o godzinie 19.30.
Kartuzy, Elbląg, Stalowa Wola, Pruszcz Gdański, Czaplinek, Gorlice, a może jednak Kazimierz Dolny? To Państwo zdecydujecie, czy z naszego Miasteczka stacja RMF FM nada sobotni program "Fakty z Twojego Miasta". Głosowanie kończy się w czwartek o godzinie 12.00.
Jest bardzo łagodny, ufny, wesoły i niezbyt rozsądny. Wabi się Bubi. Poszukują go jego właściciele.
„Wprowadzam z dniem 1 czerwca 2014 zakaz stawiania złych ocen uczniom na terenie Gminy Kazimierz Dolny. Zakazuję zadawania prac domowych. Nakazuję Nauczycielom i Rodzicom być szczególnie wyrozumiałymi i miłymi dla dzieci.” Zarządzenie o takiej treści 2 czerwca podpisało kolejno czterech kazimierskich burmistrzów.
Do Kazimierza zawitała wystawa „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941)”. Zdjęcia i teksty przybliżające sylwetkę franciszkanina, który zginął śmiercią męczeńską za współwięźnia w Auschwitz i w 1982 r. uznany został przez Kościół Katolicki za świętego, oglądać możemy na terenie wokół Kościoła Farnego.
Już w najbliższy piątek 6 czerwca w Klubojadalni „Korzeniowa” wystąpi grupa z Krakowa – „Świetliki”. Start o godzinie 19.00.
Wykładem o kazimierskim szkutnictwie i rejsem po Wiśle rozpoczęły się XV dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Przed nami dwa tygodnie atrakcji związanych z królową polskich rzek.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym może nieodpłatnie korzystać z należącej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie infrastruktury turystyczno – edukacyjnej na terenie rezerwatu Skarpa Dobrska w Podgórzu. Stylizowana na wczesnośredniowieczne słowiańskie domostwo chata służyć będzie celom dydaktycznym i krajoznawczym.
"Ludzie tak mają, że gdy po nierozumieniu spotykają zrozumienie, są jak ćmy kochające światło. I to światło ludzie rożnie nazywają" - pisze w swojej książce "Dwa brzegi ponad tęczą" Ewa Pisula - Dąbrowska. Jedną z tych nazw jest na pewno: "Kazimierz Dolny".
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003