Archiwum - sierpień 2013
Kazimierska Synagoga tętni życiem i dobrą muzyką. Już w najbliższą sobotę, 7 września o godzinie 18.00 odbędzie się tam koncert zatytułowany „Niektóre tajemnice”. Przed publicznością wystąpi Krzysztof Gryko.
Już po raz kolejny Grodzisko Żmijowiska organizuje Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Przez kilkanaście dni miejsce to zamieszkiwać będą badacze oraz ich uczniowie. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w lepieniu naczyń, przygotowaniu posiłków czy też pozyskiwaniu dziegciu – weź udział w imprezie. Nie święci przecież garnki lepią...
Do 13 września zapoznawać się można z wyłożonym projektem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny. Osób niezadowolonych nie brakuje. Bardzo burzliwy przebieg miała dyskusja publiczna na temat rozwiązań przyjętych w obrębie miasta – pomnika historii.
Budowa statku kosmicznego, wyścigi rakiet, kosmiczny makijaż i posiłek kosmonautów - te i inne atrakcje z Kosmosu czekają na dzieci, które przyjdą do biblioteki 29 sierpnia. Festyn na zakończenie lata już w czwartek.
Pierwszy polski wykonawca słynnej „Diany” Paula Anki, znany także z wykonania „Konika na biegunach”, którego wyprowadził z kabaretu na estradę - Michał Hochman wystąpi 31 sierpnia w Kazimierzu Dolnym z koncertem „Tych miasteczek nie ma już”.
Na tegorocznej wystawie „Chleba naszego powszedniego” odbywającej się już po raz dziewiąty na plebanii parafii św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela 79 prac wystawiło 33 autorów. Fotoreportaż Maksa Skrzeczkowskiego.
Lokalne smaki na żydowska nutę, opowieści z walizki i koncert Meadow Quartet w willi Ima w Czerniawach zakończyły I Pardes Festiwal – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Na kolejną edycję organizatorzy zapraszają za rok.
Koncert gdańskiego zespołu Meadow Quartet z udziałem Tomasa Dobrovolskisa był dominantą piątkowego wieczoru Pardes Festiwal.
Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską zachęca turystów do zwiedzania Polski południowo - wschodniej "Szlakiem Chasydzkim". Tej tematyce poświęcone było jedno z festiwalowych spotkań.
Już po raz dziewiąty w Kazimierzu Dolnym organizowana jest wystawa pt. „Chleba naszego powszedniego”. W kazimierskiej plebanii artyści prezentują różnorodne dziedziny sztuki, od malarstwa po instalacje. Wernisaż wystawy już 24 sierpnia.
Zapraszamy na koncert Meadow Quartet, niezwykłe misterium muzyczne w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską!
Znane jest w końcu miejsce pochówku mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory", którego pamięć celebrowana jest także w Kazimierzu. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił dziś wyniki ostatnich badań ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce.
Replika XIX wiecznego młyna pływającego tzw. bździela gościć będzie dziś przy nabrzeżu wiślanym w Kazimierzu. Podobne młyny nie były rzadkością w dawnym krajobrazie Wisły czy Nidy.
Jednym z punktów programu drugiego dnia Pardes Festival było spotkanie z autorami przewodnika autorstwa dr Marty Kubiszyn i Emila Majuka „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, o którym ostatnio zrobiło się głośno.
Okazją do sentymentalnego powrotu do Kazimierza jest reportaż Katarzyny Michalak „Powrót do Reginy”. Jego bohaterem jest wnuk dawnych właścicieli tego magicznego miejsca.
Prezentacją Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczął się I Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. To okazja do zgłębienia tajemnic tysiącletniej bytności Narodu Wybranego na ziemiach polskich, także w Kazimierzu.
W najbliższą sobotę, 24 sierpnia odbędzie się koncert zatytułowany „W starym kinie”. W kazimierskiej Synagodze wystąpią Kinga i Arkadiusz Głogowcy, którzy zabiorą nas w niezwykłą muzyczna podróż sentymentalną w lata dwudzieste i trzydzieste minionego stulecia.
Już we wtorek, 20 sierpnia, o godz. 17.00 zapraszamy do kazimierskiej synagogi na inaugurację Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.
Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki do wspólnej zabawy. Tym razem na scenie zagości kazimierski projekt hip hopowy - Honoris Causa Crew.
Po raz kolejny przed kazimierską publicznością wystąpi wyjątkowy duet muzyczny - Lidiya Futorska i Serhij Chorowiec. Już w najbliższą sobotę, 17 sierpnia „Lwowscy wirtuozi” pojawią się budynku dawnej Synagogi. Zapraszamy!
W dniach 20 - 24 sierpnia 2013r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się pierwsza edycja Pardes Festival, czyli Spotkań z Kulturą Żydowską. Poniżej szczegółowe informacje oraz program.
W przyszłą sobotę, 24 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędą się warsztaty fotograficzno – artystyczne pod hasłem „POP ART FOTO SHOW”. Zajęcia te poprowadzi jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich fotografików - Sebastian Skalski.
Dla wszystkich, którzy nie mają jeszcze planów na nadchodzący weekend mamy pewną propozycję – udział w Warsztatach Capoeiry, które odbędą się w dniach 16 – 18 sierpnia. Co to takiego? Przekonaj się sam przyjeżdżając do Kazimierza Dolnego.
16 sierpnia wszystkich miłośników operetki zapraszamy do Hotelu „Dwa Księżyce”. Soliści operetki śląskiej - Andrzej Smogór oraz Ewa Mierzyńska wykonają arie i duety z operetek i musicali najwybitniejszych kompozytorów.
Już w najbliższy piątek, 16 sierpnia w kazimierskiej Synagodze po raz kolejny wystąpi zespół „Chmielnikers”. Czym tym razem zaskoczą nas artyści? Jaki zaprezentują repertuar…?
Kto kocha harfę, musi usłyszeć Monikę Stadler. Kto słyszał Monikę Stadler, kocha harfę – pisze o koncertach Moniki Stadler Deutsche Tageszeitung. Koncert legendarnej harfistki w Kazimierzu już 15 sierpnia.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego w tym roku przeżywaliśmy w Kazimierzu siódmą edycję, to największe kulturalne wydarzenie nie tylko Kazimierza czy Lubelszczyzny, ale i całej Polski Wschodniej. Warto więc, by to on właśnie został uznany za najlepszy produkt turystyczny województwa lubelskiego. Głosujmy na Dwa Brzegi!
Kolonia artystyczna w Kazimierzu będzie jednym z elementów, na bazie której powstanie międzynarodowy projekt, którego celem będzie stworzenie Europejskiego szlaku szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych.
Kazimierski rynek we wtorkowy wieczór zamienił się w wielka jadalnię. W światłach jupiterów pod okiem kamer i publiczności wybrańcy, którym przypadła w udziale rola jury próbowali potraw przygotowanych przez kazimierzaków. Jak gotuje się w Kazimierzu?
Półmetek wakacji już za nami. Co zrobić z pozostałym czasem wolnym? Jak dobrze go wykorzystać? Zachęcamy do skorzystania atrakcji, jakie przygotował Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.
Ponad 220 biegaczy stanęło na starcie Biegu Szlak Trafi. Trasa – pięcio- lub dziesięciokilometrowa prowadziła przez pola i wąwozy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Plenerowe studio Empik-u gościło podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wielu wyjątkowych gości. Jednym z nich był Ryszard Kalisz, który promował swoją najnowszą książkę „Ryszard i kobiety”.
Sobotnie przedpołudnie na Rynku zostało zdominowane przez wizytę telewizji TVN24, która przez kilka godzin na żywo nadawała z Miasteczka program „Wstajesz i wakacje”. Jeśli nie oglądaliście – popatrzcie. Fotoreportaż Maksa Skrzeczkowskiego i Mateusza Stachyry.
I znowu Rynek w wydaniu fotografika Maksa Skrzeczkowskiego, który deklaruje, że nigdy nie przestanie fotografować Kazimierza. - Dla mnie żyć to znaczy fotografować - mówi.
Grodarz w końcu przestał być pustym korytem, chociaż patrząc na wielkość strugi wciąż daleko mu do miana rzeki. W czasie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi o jego mocy stanowił jednak inny żywioł – sztuka.
„Bitwa Warszawska”, Katyń” „Generał Nil”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” „Bitwa pod Wiedniem”, „Obława”, „Róża”, „Pokłosie", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Miasto 44" – o tych i innych polskich filmach historycznych ostatnich lat dyskutowali podczas jednego ze spotkań na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi goście Grażyny Torbickiej.
Rywalizacja, adrenalina i – nie ma co ukrywać pewien wysiłek, a w końcu radość, że się udało wygrać na przykład z samym sobą. To wszystko do przeżycia w Parku Linowym Natura.
W Kazimierzu 3 sierpnia w Klubojadalni Przystanek Korzeniowa koncert lubelskiej elektryzującej grupy Miąższ. Początek o godzinie 19.00.
Ulica Krakowska już po remoncie. Przejeżdża auto. Kierowca nie spieszy się zbytnio, a ja i tak stoję w obłoczku kurzu. - Proszę pani – słyszę zza płotu – to jeszcze nic! Co tu się dzieje w weekendy, gdy natężenie ruchu większe! Całe tumany walą mi na ogród!
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003