Archiwum - listopad 2012

Sylwester 2012

Przed nami jedna z najważniejszych nocy w roku - Sylwester. Gdzie ją spędzić, by była wyjątkowa? My zapraszamy Państwa do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, tu nie może być niewyjątkowo...

Chiny Marcina Pisuli

Podróże są jedną z jego pasji i to nie tylko te dalekie, ale i całkiem bliskie. Na rowerze, pociągiem czy samochodem przemierza drogi i bezdroża Polski, zarażając tą pasją swoich podopiecznych. Marcin Pisula – radny Rady Powiatu Puławskiego, nauczyciel historii Gminnego Zespołu Szkół na wystawie w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej podzieli się wrażeniami ze swojej do Państwa Środka.

Przez pięć dni w kazimierskiej farze odbywały się koncerty muzyki sakralnej. Niezwykłe brzmienia wypełniały świątynię z okazji święta patronki tej właśnie muzyki – świętej Cecylii.

Boże Narodzenie 2012

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły,  magiczny czas. Jak więc go spędzić, by potem mile wspominać? Sposobów jest mnóstwo. My jednak zapraszamy do Kazimierza Dolnego - miejsca, gdzie czas się zatrzymał.

Grodzisko w Żmijowiskach, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. A dodatkowo prężnie rozwijającym się. Nie dziwi więc, że obiekt ten kandyduje w tegorocznej edycji konkursu „Popularyzator Nauki”.

Przed nami andrzejki, czyli noc pełna magii i czarów. Jeśli nadal nie macie Państwo pomysłu na to, jak spędzić ten wyjątkowy wieczór, mamy dla Was kilka propozycji...

"Mam przepis na pielgrzymowanie" to cykl programów w TVP1, który popularyzuje turystykę pielgrzymkową… na rowerze. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Piotrawin nad Wisłą. Dlaczego wart jest pielgrzymiego trudu dowiemy się już we środę 21 listopada o godzinie 10.00 w TVP1.

Kazimierskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców wystosowało list otwarty do Burmistrza Kazimierza, Biura Planowania Przestrzennego w Lublinie oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podnosi w nim problem zmian do Studium Zagospodarowania Przestrzennego Miasteczka.

W tym roku minęło 70 lat od krwawej pacyfikacji wielu miejscowości położonych na tzw. lubelskim Powiślu. Główne uroczystości miały miejsce 18 listopada w Kazimierzu Dolnym.

Na dzień 22 listopada przypada świętej Cecylii – patronki muzyki kościelnej. W kazimierskiej farze z tej okazji zorganizowano cykl koncertów, które rozpoczną się już w środę 21 listopada i potrwają do niedzieli. Organizatorzy zapraszają do fary codziennie na godzinę 19.00.

Niby zwykłe krople wody zawieszone w powietrzu. A sprawiają, że wszystko wokół staje nieostre, niekonkretne, niejako wchodzi w inny wymiar. Czas zdaje się zwalniać. Świat cichnie. Mgła. Warto zobaczyć, jaki jest wtedy Kazimierz.

Remont Krakowskiej

Na remont ulicy Krakowskiej, jej mieszkańcy czekali ponad dziesięć lat. Teraz, gdy remont już trwa, pojawiły się kolejne problemy, bowiem codzienne życie i prowadzenie działalności przy rozkopanej, zabłoconej ulicy jest naprawdę ciężkie.

Listopad 1942 roku na Lubelszczyźnie należał do najbardziej ponurych miesięcy. Hitlerowcy kończyli zmierzającą do zagłady Żydów „Akcję Reinhard”. Wdrażali także brutalne metody terroru wobec Polaków. Jedną z nich była pacyfikacja Kazimierza i okolicznych miejscowości  znana pod nazwą Krwawa Środa. Jej historię sprzed 70 lat poznawali młodzi uczestnicy gry miejskiej.

Kwestie zabezpieczenia miasta i gminy Kazimierz Dolny przed ewentualną powodzią są poruszane dość często. Bo i samych pomysłów co do tego, jak to bezpieczeństwo zapewnić jest sporo. Jednym z nich jest stworzenie ośrodka koordynacyjno – dyspozycyjnego na czas powodzi prowadzonego przez WZMiUW w Lublinie.

11 listopada jest dla nas Polaków jednym z najważniejszych dni w roku. Obchodzimy bowiem wtedy Święto Niepodległości. W Kazimierzu Dolnym co roku przygotowywane są specjalne uroczystości. Tak było również w ostatnią niedzielę.

 

 „Na świętego Marcina dobra gęsina”, „Święto Marcina dużo gęsi zarzyna” – o tradycji spożywania gęsiny w Polsce mówią przysłowia. Rzeczywistość współczesna jest jednak inna. Może warto wrócić do dawnych zwyczajów?

Pokaż język!

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Pokaż język!” ogłoszonym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zadaniem konkursowym jest realizacja krótkiego filmu prezentującego lokalną odmianę polszczyzny czy tradycyjne rzemiosła. Jest okazja, by udokumentować w ten sposób dziedzictwo naszego regionu.

70 lat temu funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów dokonały pacyfikacji Kazimierza i wielu miejscowości na Lubelskim Powiślu. Tamte wydarzenia przybliża książka dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”, której promocja odbędzie się 18 listopada.

Filmy Dobrowolskiego

9 listopada, w piątek, o godz.18.00, w Pensjonacie Folwark Walencja odbędzie się pokaz filmowy organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy i Grupą Filmową Rekontrplan.

Kolejna odsłona czytania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Kazimierzu. Tym razem przyszła kolej na … straszne historie!

Zbliża się grudzień. Jarmark świąteczny tuż tuż. Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu zaprasza na spotkanie organizacyjne.

Wietrzna Góra w Kazimierzu była dziś centralnym miejscem Miasteczka. To tu kierowali się i kazimierzacy, i przyjezdni. Miejsce zwykle ciche, zatętniło życiem, wypełnione gwarem rozmów z dawno nie widzianymi krewnymi, znajomymi. Wszystkich Świętych – czas na spotkania z bliskimi – spotkania w kontekście wieczności.

Zaduszki. 2 listopada to dość szczególny dzień. Wspominamy bowiem wtedy wszystkich tych, którzy odeszli z tego świata. Coraz częściej, organizowane są specjalne koncerty czy wieczory poetyckie poświęcone pamięci zmarłych.

Archiwum

Pokaż stopkę