Archiwum - lipiec 2012
Są tacy twórcy, których nie sposób opisać w kilku słowach. Nie wystarczy też jedno spotkanie, by zaprezentować całokształt twórczości. Dlatego też na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, co roku przygotowywana jest czyjaś retrospektywa. W tym roku gościem specjalnym tego cyklu jest Marek Koterski.
Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi gości wielu wybitnych twórców. Jednym z nich jest aktor Robert Więckiewicz, z którym mogliśmy się spotkać w Cafe Kocham Kino.
Cykl pt. „I Bóg stworzył Aktora” stał się już stałą częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tegorocznej edycji imprezy gościem specjalnym jest Marek Kondrat.
Jednym z gości plenerowego EMPIKU był Stanisław Soyka. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi artysta promował swoją najnowszą płytę pod tytułem „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi”.
„Paradoks” to nowy serial, który jesienią będziemy mogli oglądać w telewizyjnej Dwójce. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zawitali do Kazimierza twórcy tego projektu, m.in. Bogusław Linda, Anna Grycewicz, Cezary Łukaszewicz i Greg Zgliński.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2012 został oficjalnie otwarty! Na początek mieliśmy okazję poznać festiwalowych gości oraz obejrzeć film otwarcia"Reality".
Rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Co tym razem przygotowali dla nas organizatorzy? Czas najwyższy, by zapoznać się z programem imprezy. Wszelkie informacje - poniżej.
Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele wspaniałych wydarzeń. Jednym z nich będzie spotkanie z Ewą Pisulą - Dąbrowską, autorką książki "Dwa Brzegi ponad tęczą".
Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi tuż, tuż. Dlatego też najwyższy czas, by spakować najpotrzebniejsz rzeczy i przyjechać do Kazimierza Dolnego. Wolne miejsca noclegowe jeszcze są...
Kazimierz jest perłą Lubelszyczyzny. To tutaj przyjeżdża najwięcej turystów. Co ich tutaj ciągnie? Co Kazimierz im oferuje? O turystyce i perpsektywach jej rozwoju w Miasteczku rozmawiamy z burmistrzem Kazimierza Grzegorzem Dunią.
Tuż przed Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich miłośników nadwiślańskiego Miasteczka. Od teraz możecie Państwo podziwiać Kazimierz Dolny w wersji HD, wymieniliśmy bowiem jedną z kamerek.
Jeszcze niedawno w Kazimierzu Dolnym przygrywały klezmerskie kapele, teraz przygotowujemy się do Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jednak zanim w Miasteczku zagości kolejna impreza, podsumować należy tą pierwszą. Jaki był więc tegoroczny Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej?
Uwaga! Ogłaszamy zwycięzców letniego konkursu fotograficznego serwisów Nocowanie.pl i Kazimierzdolny.pl.
Sprawa kamieniołomów, zimowiska dla statków i poszerzenia cmentarza to główne tematy, nad którymi debatowała Komisja Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Dziedzictwa Kulturowego podczas spotkania z przedstawicielami biura projektowego, które opracowuje projekt studium zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz.
Corocznie przez Kazimierz przewija się mnóstwo turystów. Przyjeżdżają z wycieczką bądź indywidualnie. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Kazimierzu z myślą o tej drugiej grupie przygotowało specjalną ofertę i jak co roku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Miasteczka z przewodnikiem.
Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko Kazimierz Dolny i Janowiec. To także Mięćmierz – malutka miejscowość położona 3 kilometry od naszego Miasteczka. Tam również, jak co roku, zawita festiwal filmowy.
W piątek, 20 lipca 2012 r. zmarła Olga Kuckiewicz – Doraczyńska. Osobowość niezwykle barwna i powszechnie znana w Kazimierzu Dolnym. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka i społeczniczka. Msza żałobna odbędzie się 25 lipca o godzinie 16.30 w kościele Świętej Anny w Kazimierzu Dolnym.
Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu” to wspaniała okazja, by zakupić oryginalne przedmioty oraz smakowite, domowe przysmaki. Podczas tegorocznej imprezy, chętnych na niecodzienne zakupy nie brakowało. Co można było nabyć? W zasadzie wszystko.
Blisko 180 osób spłynęło Wisłą od Kępy Choteckiej do Kazimierza w ramach imprezy „Odkryj Wisłę”. Ci, którzy bali się tej rzeki, przekonali się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Kazimierz, Puławy i Nałęczów są na czołowych miejscach w kraju pod względem wykorzystania funduszy unijnych. 17 lipca „Rzeczpospolita” ogłosiła wyniki rankingu najlepszych samorządów.
W ostatnim czasie w Miasteczku pojawiły się plakaty zapraszające do odpoczynku na plaży. Na wale wiślanym bez trudu można znaleźć prowizoryczne drewniane drogowskazy” Plaża 1 km”. Plaża w Kazimierzu? Wydawało się, że w tym temacie Kazimierz już dawno wziął rozwód z Wisłą...
Na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza trwa już montaż namiotów kinowych. To niechybny znak, że Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi tuż tuż.
Dla wszystkich zainteresowanych Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mamy dobrą wiadomość. W sklepie internetowym są już dostępne bilety na tegoroczne seanse. Znamy już program filmowy.
Kazimierz i Wisła są od początku istnienia Miasteczka nierozerwalnie ze sobą związane, chociaż zdawać by się mogło, że w ostatnim czasie ta więź trochę się rozluźniła. Czy to się może zmienić? W najbliższą sobotę 21 lipca zapraszamy na spływ kajakowo – pontonowy na odcinku Kępa Chotecka - Kazimierz Dolny. To tylko jedna z atrakcji imprezy „Odkryj Wisłę”.
Jeśli chcesz aktywnie spędzić wakacje i przeżyć letnią przygodę, skorzystaj z oferty kazimierskiej firmy „Dwa Żywioły”. Przed nimi woda i powietrze nie mają tajemnic! Właściciele „Dwóch Żywiołów” od wielu lat organizują spływy kajakowe i pontonowe najpiękniejszymi odcinkami Wisły, a swoją pasją zarażają wszystkich wokół.
Marzyli Państwo kiedyś o suto zastawionym stole, gdzie są potrawy i przysmaki z różnych krańców Polski? Jeśli tak, Państwa marzenie może się spełnić. Już niedługo rusza siódma edycja Ogólnopolskiego Kiermaszu Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”.
Dla wszystkich kinomaniaków mamy dobrą wiadomość. Już 28 lipca rusza VI Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Będzie to czas, w którym zetkną się Państwo z dobrym kinem i wybitnymi twórcami sztuki filmowej.
W ostatnich dniach w Kazimierzu Dolnym nie brakowało atrakcji. Były warsztaty, koncerty, filmy oraz spotkania z twórcami. A wszystko to za sprawą Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Dziś czas na pierwsze podsumowania.
W Kazimierzu znaleziono pewien ciekawy obraz… Jaki? Gdzie? Kto go namalował? – Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy gry miejskiej „Mapa Kuzmiru” zorganizowanej przez Fundację Kazimierską w ramach VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Wspaniałe, ekspresyjne dźwięki oraz wyrazisty, piękny głos – tak podsumować można występ niezwykłych muzyków, którzy przybyli do Kazimierza Dolnego na tegoroczny Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. O kim mowa? O Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded, oczywiście.
Wyjątkowym podczas tego lata upałom towarzyszą gwałtowne burze. Na szczęście nie wywołują w Miasteczku większych szkód. Dla miłośników przygód czas po ulewie można wykorzystać na przykład na… wyprawę rowerową w wąwozy.
Słońce woda piasek i historie kazimierskich Żydów. Tak było we wtorek i we środę podczas czytania fragmentów „Ze skarbnicy żydowskiej. O chasydach, malarzach i wizycie polskich dostojników” w ramach VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Czy w Kazimierzu powstanie Muzeum Historii Żydów Kazimierskich? W jaki sposób należy upamiętnić tych, którzy przez stulecia żyli w Miasteczku z Polakami, tworząc jedną społeczność, a druga wojna światowa zmiotła ich nie tylko z powierzchni ziemi, ale i z ludzkiej pamięci?
Jeszcze w Kazimierzu nie koncertowali. Na co dzień związani są z miejscem, które figuruje w nazwie zespołu. Drugiego dnia Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej wystąpił U fryzjera Bydgoszcz Klezmer Band.
Koncertem lubelskiego zespołu Berberys rozpoczął się oficjalnie VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Było oficjalnie, co nie znaczy, że nie było freilach. Jak się bawiła publiczność w Knajpie u Fryzjera? Zobaczcie, Państwo, sami.
Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej zagościł już na dobre w kalendarzu imprez organizowanych w Kazimierzu Dolnym. W tym roku odbędzie się on w dniach 10 – 14 lipca. Co tym razem przygotowali organizatorzy? Znamy już program.
Ludzki głos. Niby nic wielkiego, jednak przy odpowiednich ćwiczeniach, możemy nie tylko lepiej z niego korzystać, ale również sprawimy, że sami będziemy czuć się lepiej. Jak to zrobić? Tego nauczy nas Marek Ravski podczas warsztatów, które rozpoczęły się dziś w kazimierskiej synagodze w ramach 7 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Dziś zaczyna się VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Pośród gości pojawią się niezwykli artyści - Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded. Koncert muzyków odbędzie się 12 lipca w hali koncertowej przy Knajpie u Fryzjera.
To już kolejna – dwudziesta ósma – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych. W każdą sobotę lipca i sierpnia możemy przyjść do kazimierskiej fary i posłuchać przepięknej muzyki. Pierwszy koncert już w tę sobotę, 7 lipca. Zmiany w programie.
Przyzwyczailiśmy się, że historię poznajemy przede wszystkim ze źródeł pisanych. Ostatnio modne jest też zachowywanie przeszłości w formie mówionej. - Historia może też być robiona – twierdzą pomysłodawcy projektu Gwoździec Re!konstrukcja. Co to znaczy „robić historię”?
Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej została wzbogacona o pokazy filmowe z programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który odbył się w Warszawie w kwietniu 2012 już po raz ósmy.
Za nami festiwal ludowy. Przed nami – kolejna dawka kultury – Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Impreza ta organizowana przez Knajpę u Fryzjera już po raz siódmy przywołuje choć na kilka dni klimat dawnego Kazimierza, w którym przez wiele żyli wieków zgodnie chrześcijanie i żydzi. Program wydarzeń towarzyszących.
Ostatnie upały skłaniają do myślenia o odpoczynku nad wodą. Odkąd Wisła przestała być w Kazimierzu plażową atrakcją, pytanie o tego rodzaju wypoczynek nierzadko pozostawało bez odpowiedzi. Teraz pensjonat Folwark Walencja na Górach zaprasza na basen. Wszystkich chętnych. Nieodpłatnie.
Król Kazimierz odszedł z rynku – festiwal ludowy już za nami. Ale to nie znaczy, że na kolejne spotkania z folklorem trzeba czekać do następnego lata. W najbliższą niedzielę 8 lipca zapraszamy na Piknik Ludowy do Zagrodowej Osady w Uściążu.
Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Stanisław Magierski i nadwiślańskie Miasteczko. Co wspólnego mają trzej wybitni fotografowie z Kazimierzem Dolnym? Odpowiedź jest prosta. To autorzy obrazów fotograficznych, które można oglądać w pensjonacie Kazimierzówka.
Do Kazimierza powróciły spotkania z książką organizowane specjalnie dla maluchów w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W festiwalową niedzielę dzieciakom czytała Czarna Dama i dowódca siedmiu muszkieterów.
Zakończył się 46 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Rozjechali się do swoich miejsc zamieszkania ludowi artyści. Najlepsi zabrali ze sobą Baszty i inne nagrody na łączną kwotę 45 tys. zł. Gratulujemy! Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003