Archiwum - czerwiec 2012
Niezwykle barwne postacie leśnych ludków w oparciu o baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” stworzyły maluchy z gminy Kazimierz na konkurs „Krasnoludki są wśród nas”. Prace można oglądać w Przedszkolu im. Marii Konopnickiej na ul. Lubelskiej.
W sobotnią noc rynek aż dudnił od ludowej muzyki. Kapele przygrywały do tańca, ale nogi potencjalnych taneczników mimo skocznych rytmów i wielkiej ochoty czekały jakoś na specjalną zachętę. I taka się w końcu pojawiła...
Blisko 800 ludowych muzyków z różnych stron Polski wystąpi w czasie trwania 46 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 29 czerwca – 1 lipca. Impreza jak co roku rozpoczęła się barwnym korowodem spod budynku Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Znany jest już program 46 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Luodowe święto już w ten weekend. Początek 28 czerwca. Program.
Pod koniec czerwca rusza 46 edycja Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zanim poznamy program, przyjrzyjmy się ofercie Klubu Festiwalowego Tyndyryndy.
Kazimierski thriller p.t. „Satan Spa”, który w roku ubiegłym był realizowany w Kazimierzu Dolnym, walczy o dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pierwszy etap zyskał rekomendację, teraz czas na kolejne decyzje.
Powraca temat resztówki po Fundacji św. Anny – tzw. Wikarówki. O ten teren ubiega się kazimierskie środowisko osób niepełnosprawnych, które chciałoby tu stworzyć środowiskowy dom samopomocy. Gmina nie mówi „nie” dla tej inicjatywy, ale nie wykazuje chęci przekazania niepełnosprawnym akurat tego terenu.
Trochę się ochłodziło. Pogoda idealna na rower. Jeżeli w weekend powrócą upały – nie zmieniajmy planów – nasza trasa biegnie w chłodzie ziemi i drzew, a tam gdzie otwarta przestrzeń – jedziemy z wiatrem w zawody! ATRAKCJE NA WEEKEND!
Noc Kupały, zwana powszechnie sobótkami obchodzona jest w najkrótszą noc w roku. Obchody te zapoczątkowali jeszcze Słowianie i do dziś obrzędy te są pielęgnowane. Jak noc świętojańska wygląda w XXI wieku?
17 czerwca na obiektach Kazimierskiego Klubu Sportowego Orły Kazimierz odbył się piąty już Memoriał Tadeusza Kotowskiego – piłkarski turniej dla młodych adeptów futbolu.
W Miejskiej Bibliotece ciągle mają miejsce ciekawe wydarzenia. Tym razem do biblioteki zapraszamy wszystkich miłośników fotografii i przyrody. Do końca lipca bowiem trwa wystawa prac Jerzego Kuny – „Wisła, Solina, Chodelka”.
Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa cieszy się wielką popularnością zarówno wśród mieszkańców Lubelszczyzny, jak i turystów przyjeżdżających z dalszych rejonów Polski. Dla wszystkich miłośników tej oryginalnej atrakcji mamy dobrą wiadomość – w przyszłym sezonie wąskotorówką dojedziemy do Nałęczowa!
Nie święci garnki lepią… Jeśli nie święci, to kto? To my możemy spróbować tej sztuki już w lipcu w ramach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Żmijowiskach. Będzie można nauczyć się także, jak wzorem naszych przodków w takich naczyniach przygotować pożywienie. Poznamy też inne tajniki życia Słowian.
Wystarczy 2, 5 tysiąca plastikowych butelek, kilkanaście worków po ziemniakach, wysłużona siatka ogrodzeniowa, kilka drewnianych europalet, trochę belek ze starego domu i pasja, by móc spędzić 6 tygodni na wodzie i podziwiać piękne nadwiślańskie krajobrazy. Tratwa Baltica 12 czerwca zacumowała w Kazimierzu.
Przez dwa tygodnie w Muzeum Przyrodniczym odbywały się warsztaty, rajdy, wykłady oraz projekcje zdjęć. Wszystko po to, by ukazać piękno i niezwykłość rzeki Wisły. Jednak to, co dobre, szybko się kończy - tegoroczne Dni Wisły za nami.
W miejscu, gdzie Korzeniowy Dół spotyka się z innym wąwozem łączącym kazimierskie Góry i Doły, z niesamowitym koncertem wystąpił zespół „Słoma i Przedwietrze”. Rytmiczna muzyka osiadała nad Kazimierzem razem z mrokiem i mgłami wieczoru...
Cała Polska żyje teraz Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Poczynania piłkarzy większość z nas będzie śledzić przed telewizorami, w domu bądź też w specjalnie przygotowanych strefach kibica. W Kazimierzu Dolnym również są takie strefy.
Dziś pierwszy mecz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Polska na Stadionie Narodowym już o 18.00 zagra z Grecją. Kibicujmy naszym z Koko Euro Fono!
Kazimierz na czas procesji Bożego Ciała – zda się – zastyga w bezruchu. Liczy się tylko ukryta pod baldachimem monstrancja. Sypią się płatki kwiatów, płyną feretrony i pieśni. Centrum Miasteczka przesuwa się wraz z procesją od ołtarza do ołtarza. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Odnowiony budynek to nie jedyna zmiana, jaka czeka Kazimierski Ośrodek Kultury. Będzie też nowa nazwa, statut, struktura oraz zakres działań. Czego dokładnie możemy się spodziewać?
W dzień Dziecka kazimierskie dzieci otrzymały najlepszy z możliwych prezentów – nową szkołę. Oficjalne otwarcie i poświęcenie placówki odbyło się niemal równo rok po katastrofie budowlanej.
Kazimierskie dzieci od pięciu lat pomagają swoim ukraińskim rówieśnikom, wspierając działania ks. Wojciecha Stasiewicza - byłego wikariusza kazimierskiej parafii – obecnego proboszcza parafii w Sumach.
Blisko tysiąc dzieci z Kazimierza i wielu miejsc Polski wzięło udział w Wielkim Kazimierskim Rysowaniu. Nie wystraszyły się deszczowej pogody i na kartonach stworzyły obrazki o łącznej długości prawie pół kilometra!
Uwielbiam wędrówki w nieznane. Okoliczne lasy, drogi i bezdroża, tudzież wądoły różnej maści nie wyglądają na nieprzebyte, więc zgubić się tu – raczej – niepodobna. Zawsze się człowiek gdzieś znajdzie. Może do domu będzie tylko dalej niż zwykle… Ale za to – jaka przygoda!
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003