Archiwum - maj 2011
Bieżącą sytuację Gminnego Zespołu Szkół po eksplozji oraz perspektywy jego dalszego funkcjonowania w tej trudnej sytuacji zarówno do końca obecnego roku szkolnego, jak i w nowym roku szkolnym omawiano podczas spotkania sztabu kryzysowego 31 maja w Kazimierzu Dolnym.
We wczesnych godzinach rannych Kazimierzem wstrząsnęła potężna eksplozja. Jednostki straży pożarnej kierowały się na ulicę Szkolna, gdzie runęło skrzydło budynku Gminnego Zespołu Szkół.
Tegoroczne „Dni Wisły” już rozpoczęte! Otwarcie uświetnił wykład, wystawa fotografii oraz rejs statkiem po Wiśle. Jednak jest to dopiero początek atrakcji…
Grono honorowych obywateli Kazimierza powiększyło się o rtm. Witolda Pileckiego, o którym mówi się, że jest jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Tytuł odebrały dzieci – Zofia Pilecka - Optułowicz i Andrzej Pilecki.
Już o raz piąty w Nałęczowie rozegrano 29 maja zawody w kolarstwie górskim Plus Grand Prix MTB. Po raz trzeci dzień wcześniej miały miejsce zmagania amatorów Skandia Maraton Lang Team. Trasa wyścigu jak zwykle prowadziła przez Kazimierz.
50 zabytkowych pojazdów wzięło udział w konkursie elegancji na kazimierskim rynku w ramach XXV Lubelskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych rozgrywanego na trasie Puławy – Kazimierz Dolny – Dęblin. Które auto uznano za najpiękniejsze?
W Kazimierzu Dolnym osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie napotykają na wiele trudności. Jedną z nich są regularnie zastawiane miejsca parkingowe przeznaczone właśnie dla osób niepełnosprawnych. Powoli jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Willa, o której opowiemy w ten weekend, stoi przy ulicy Puławskiej zwrócona frontem ku Wiśle. Na fotografii z 1930 r. prowadzą do niej piękne wachlarzowe schody. Co robi dom znany z praktyk okultystycznych za klasztornym murem?
Już rozpoczęła się IX Majówka Archeologiczna w Chodliku. Co tym razem można zobaczyć na chodelskim grodzisku?
Oto plakat tegorocznej piątej już edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tym roku symbolem imprezy będzie kobieta. Muza, westalka i kurtyzana?
Wycieczki ornitologiczne, prelekcje, pokazy, rajdy oraz różnorodne warsztaty o tematyce przyrodniczej wypełnią XII Dni Wisły w Kazimierzu Dolnym. Inauguracja imprezy 29 maja o godz. 12.00 w Muzeum Przyrodniczym.
Jak zachodzi słońce nad Wisłą przed pałacem Cywińskich w Piotrawinie? Mogli się o tym przekonać ci, którzy przybyli tu na wieczór poezji Ewy Dunaj.
Podczas polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Kazimierz będzie miejscem nieformalnego spotkania blisko setki dyplomatów państw członkowskich Unii Europejskiej. Wizytę zaplanowano na 7 lipca.
Na jeden dzień kazimierski Rynek wypełnili twórcy ludowi, przedsiębiorcy, hotelarze i restauratorzy z Kazimierza Dolnego i jego najbliższych okolic. A wszystko to z okazji imprezy – Hitów Turystycznych Krainy Lessowych Wąwozów.
Szkoła Podstawowa w Bochotnicy od lat zbiera nagrody za swoje ekologiczne działania. Tym razem uczniowie z tej szkoły, zajęli I miejsce w akcji „Drzewko za Butelkę”.
Wędrówki po szlakach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, warsztaty ekologiczne, konkursy sportowe i wiedzowe, pokazy i prezentacje. Poprzez te i inne imprezy organizowane w ramach VIII Gwiaździstego Rajdu Gimnazjalnego społeczność szkolna Zespołu Szkół z Nadwiślańskiej udowadniała, że wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca.
Polne kwiaty, łąki, lasy oraz pozytywne barwy. Tak w skrócie opisać można prace autorstwa Tadeusza Abraszka, które oglądać można w Villi Bohema w Kazimierzu Dolnym.
Noc Muzeów to wydarzenie niecodzienne i wyjątkowe. Noc pełna atrakcji i niespodzianek. W Kazimierzu Dolnym tegoroczną muzealną imprezę rozpoczął spektakl teatralny – „Homo Artifex”.
Do 26 maja w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, przy ul. Nadwiślańskiej w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy projekt zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny. Jeszcze tam nie byłeś? Śpiesz się.
To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Kazimierzu. Ze wzgórza rozciąga się widok na Wisłę i jej dolinę, na Janowiec i położony u stóp góry – maleńki Mięćmierz.
Ponad 400 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wystartowało 11 maja w Biegach Ulicznych o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego. To już XVI edycja tej imprezy popularyzującej bieganie wśród dzieci i młodzieży.
Na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie 1 maja nie zabrakło kazimierzaków. Ponad 40 osobowa grupa pątników do Wiecznego Miasta wyruszyła z krzyżem pielgrzymkowym pobłogosławionym przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1984 r.
Wikliniarze i kowale, pszczelarze i winiarze, a także właściciele ośrodków turystycznych – ponad 80 wystawców z Kazimierza i innych 7 gmin Krainy Lessowych Wąwozów. Pokazy i prezentacje. Konkursy z nagrodami. Recitale i koncerty. To wszystko podczas imprezy Hity turystyczne w Kazimierzu na Rynku 21 maja.
Znamy już zarys programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2011. 4 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, promująca piątą już edycję Festiwalu.
Bochotnica jest w tym sezonie centrum robót drogowych w gminie Kazimierz Dolny. Trwa tu budowa ronda, od strony Puław – budowa mostu na rzece Bystrej, a od strony Lublina kładziona będzie wkrótce nowa nawierzchnia i również budowany nowy most. Co to oznacza dla użytkowników dróg?
Kazimierskie wąwozy lessowe mają niepowtarzalny urok. Warto się im przyjrzeć bliżej. Tym razem proponujemy wycieczkę w wąwóz ograniczający od zachodu Wietrzną Górę, na której rośnie następca słynnego Dębu Króla Kazimierza – świadka królewskich sądów i spotkań z ukochaną Esterką…Przemierzmy Dół zwany Ciepłym.
Przez kazimierski odcinek Wisły w piątek 6 maja w godzinach popołudniowych przepłyną flisacy. Warto zobaczyć, jakimi łodziami nasi przodkowie spławiali towary do Gdańska.
Wczoraj na ulicy Senatorskiej doszło do śmiertelnego wypadku. Pod kołami ciężarówki zginęła 70 - letnia mieszkanka Kazimierza Dolnego.
Podczas prac remontowych zabytkowych budynków, bardzo często mają miejsce niecodzienne odkrycia. Tak jest również w przypadku Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie znaleziono tajemnicze pomieszczenia.
W Kazimierzu podczas długiego weekendu brakowało tylko słońca. Poza tym – było… wszystko. Naprawdę. Nie wierzycie? Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, a także koncert pieśni patriotycznych w ramach Majowego Festiwalu Muzycznego – tak w Kazimierzu uczczono 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Po spektaklu prezentującym kulturę Dalekiego Wschodu i koncercie poświęconym Janowi Pawłowi II przyszedł czas na kolejny oryginalny wieczór. Tym razem spędzony z songami Kurta Weilla, które zaprezentowała Bożena Zawiślak-Dolny.
Drugi dzień Majowego Festiwalu Muzycznego – 1 maja – upłynął pod hasłem „Totus Tuus” – Kazimierz Dolny z Janem Pawłem II". Można je przyjąć w ogóle jako hasło tego szczególnego dnia – dnia beatyfikacji papieża – Polaka.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003