Archiwum - kwiecień 2008

Wciąż Brulion Kazimierski numer 8 jest nieosiągalny dla zwykłego czytelnika. W związku z przedłużającym się konfliktem na linii drukarnia – Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego, które jest wydawcą Brulionu, sprawę rozstrzygnie sąd. Na ósmy numer przyjdzie więc nam jeszcze długo poczekać.

Historia na żywo

W niedzielę w okolicach obecnego budynku WKU w Puławach rozegra się bitwa sprzed 63 lat. Żołnierze AK znów będą atakować Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i uwalniać przetrzymywanych tam więźniów politycznych. Poprzez rekonstrukcję historyczną przemówi historia.
Kolejne spotkanie z książką dla dzieci odbędzie się w hotelu Król Kazimierz. Gościem w tym miejscu może być tylko… Esterka? Ile jest kazimierskiej Esterki w Katarzynie Zielińskiej, odtwórczyni roli Marty Walawskiej w serialu „Barwy szczęścia”, przekonać się będzie można już w najbliższą sobotę o godzinie 16.00 w hotelu Król Kazimierz.
Bajki Jana Brzechwy, poezja, „Miasteczko” Szaloma Asza i pieśń „Ave Maria” to tylko część repertuaru przygotowanego na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Kazimierzu Dolnym.
Dolina Tyśmienicy, niewielki skrawek ziemi na południowym Podlasiu, naturalnie ukształtowany przez wijącą się rzekę, stawy, wilgotne łąki i las to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jak ono wygląda, można będzie zobaczyć już we wtorek na wystawie w Muzeum Przyrodniczym.
Komiczne, a jednak z morałem wiersze o krokodylu, misiu czy dziku, który jest z bajkowej natury dziki i zły czytała małym kazimierzakom Magdalena Stużyńska. A tak niewiele brakowało, by serialowa Marcysia Złotopolska w ogóle nie pojawiła się w Kazimierzu…

Awantura o Brulion

Długo czekaliśmy na kolejny numer Brulionu Kazimierskiego. Mimo, że pojawiła się informacja, że numer 8 jest już w sprzedaży, okazało się, że Brulionu właściwie nie ma!

Ukazał się najnowszy numer kwartalnika literackiego Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów „Klematis”. Jest do nabycia w Kuncewiczówce, w Pokoju Witolda. Cena: 10 zł.

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza znają chyba wszyscy, którzy choć raz przespacerowali się z rynku nad Wisłę. W tym roku mija 90 lat od założenia tej szkoły, jednej z najstarszych szkół w regionie.

Gdzie jest Brulion?

Brulion Kazimierski został wprawdzie - jak już informowaliśmy - wydrukowany, okazuje się jednak nie do zdobycia nie tylko dla przeciętnego śmiertelnika, ale nawet dla członków Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza, które czasopismo wydaje. Materiał na ten temat wkrótce.

Marcysię ze Złotopolic znają wszyscy miłośnicy serialu "Złotopolscy". Właśnie ona w najbliższą sobotę 12 kwietnia przeczyta dzieciom w Bibliotece Miejskiej wiersze Tuwima i Brzechwy.
W 2008 roku, po raz drugi, w dniach od 2 do 9 sierpnia odbywać się będzie Festiwal Filmu Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą. Poniżej zarys programu.

Niedawno była jedną z bohaterek ogólnopolskiego skandalu: nazwisko tej zapomnianej pisarki przywołał były minister MEN Roman Giertych, w czasie osławionej ingerencji w kanon lektur szkolnych. Jutro, 7 kwietnia, w Domu Kuncewiczów przypomniane będzie życie i dzieło Zofii Kossak-Szczuckiej.

Miłośników muzyki Wojciecha Waglewskiego zapraszamy kolejną już na Majówkę w Janowcu. Tym razem 1 maja w Stodole Dworskiej legendzie polskiej sceny muzycznej towarzyszyć będą jego synowie – Fisz i Emade promujący wspólną płytę „Męska muzyka”.

Znowu w roli głównej

W sierpniu br. wygasa umowa zawarta między UMCS a Starostwem Powiatowym w Puławach o wieczyste użytkowanie przez uniwersytet parceli w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie obecnie działają dwie placówki kształcące młodzież – należący do Starostwa Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i Kolegium Sztuk Pięknych, będący niejako filią UMCS. Czy parcela wróci do majątku starostwa?
Jeszcze tylko niespełna dwie godziny zostały, by stać się posiadaczem monety dwuzłotowej „Kazimierz Dolny” wydanej z serii „Zabytki kultury materialnej w Polsce”, która do obiegu wejdzie w czerwcu. Nie można jej będzie kupić, trzeba ją zamówić. Termin upływa właśnie dziś 4 kwietnia, kto jeszcze tego nie zrobił, ma czas do północy.

Czas nas uczy pogody

„Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewskiej czy „Wonderfull world” Louisa Armstronga oraz inne standardy w nowej jazzowej aranżacji usłyszymy w niedzielę podczas koncertu zespołu z Gdańskiej Akademii Muzycznej "Retrospekcja".
Chwile spędzone z bajką czytaną przez dorosłych w dzieciństwie kształtują nasze widzenie świata i pozostają na długo w pamięci. Aby zachęcić do powrotu do tej tradycji Biblioteka Miejska zaprasza na spotkania z książką dla najmłodszych z udziałem znanych artystów.

Archiwum

Pokaż stopkę