Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Jeszcze tylko niespełna dwie godziny zostały, by stać się posiadaczem monety dwuzłotowej „Kazimierz Dolny” wydanej z serii „Zabytki kultury materialnej w Polsce”, która do obiegu wejdzie w czerwcu. Nie można jej będzie kupić, trzeba ją zamówić. Termin upływa właśnie dziś 4 kwietnia, kto jeszcze tego nie zrobił, ma czas do północy.

Czas nas uczy pogody

„Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewskiej czy „Wonderfull world” Louisa Armstronga oraz inne standardy w nowej jazzowej aranżacji usłyszymy w niedzielę podczas koncertu zespołu z Gdańskiej Akademii Muzycznej "Retrospekcja".
Chwile spędzone z bajką czytaną przez dorosłych w dzieciństwie kształtują nasze widzenie świata i pozostają na długo w pamięci. Aby zachęcić do powrotu do tej tradycji Biblioteka Miejska zaprasza na spotkania z książką dla najmłodszych z udziałem znanych artystów.

Niemal po 2-letnim oczekiwaniu ukazał się 8 numer Brulionu Kazimierskiego z dodatkową wkładką barwną Andrzeja Siemińskiego.Jak zwykle numer starannie przygotowało wydrukowało Wydawnictwo L-Print Zbigniewa Lemiecha.

Jeszcze przez tydzień do następnej niedzieli w kościele świętej Anny – od początku wieku pełniącego funkcję Centrum Sztuki Sakralnej – można oglądać Grób Chrystusowy przygotowany zgodnie z tradycją na Wielki Piątek.
W sobotę 5 kwietnia w Kazimierzu Dolnym wprowadzony zostanie do obiegu drugi już dukat lokalny o nominale 4 kazimierze. Kazimierze służą promocji Kazimierza Dolnego i funkcjonują jako „środek płatniczy” dla turystów odwiedzających miasto w okresie obowiązywania emisji, czyli od 5 kwietnia do 30 czerwca.
Biblioteka Miejska zaprasza miłośników baśni na sobotnie spotkanie z bohaterami opowieści Charlesa Perraulta w interpretacji aktora scen warszawskich Krzysztofa Kiersznowskiego znanego z dużego i małego ekranu.
Odnalezienie w 1985 r. słynnego wraku Titanica czy odkrycie w 1911 r. Machu Picchu – zagubionego miasta Inków będzie można zobaczyć na wystawie towarzystwa National Geographic „Wyprawy na krańce świata”, której otwarcie nastąpi w Muzeum Przyrodniczym w najbliższą niedzielę 30 marca o godzinie 12.00.

Na wskroś nowoczesna, choć barokowa liryka Dyckiego jest przejmująca: Agnieszka Wolny - Hamkało, poetka i krytyk literacki, napisała kiedyś, że ta poezja jest fascynującym natręctwem. Spotkanie autorskie Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckiego - 29 marca w Domu Kuncewiczów o godzinie 16.00.

Wydawać by się mogło, że pogoda zaskoczy strażaków i w tegoroczny Lany Poniedziałek nie wyjadą na Rynek. Nic bardziej mylnego! Zobaczcie sami naszą relację filmową.

Wesołych Świąt!

Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego strażackiego śmigusa - dyngusa po kazimiersku, z fantazją! Redakcja
Festiwal filmowy w Kazimierzu od poprzedniego roku odbywa się w nowej formule. Zgodnie z nazwą „Dwa Brzegi” ma miejsce po obu stronach Wisły – w Kazimierzu i Janowcu. Prom nie zawsze może łączyć oba wiślane brzegi – by Wisła przy niskim stanie wód nie zrobiła filmowcom przykrej niespodzianki, organizatorzy rozważają budowę mostu pontonowego.

Wiklina

Maluje głównie szarościami, gdyż te barwy uważa za najpiękniejsze, najcenniejsze i najprawdziwsze. Jakub Podlodowski. W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej prezentuje swoje dokonania malarskie pod nazwą „Wiklina”. Wystawa trwa do końca kwietnia.
To wiedzą niewątpliwie uczestnicy XXXI finału eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (OTWP) pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Karczmiskach, który odbył się 6 marca br. w karczmiskim gimnazjum.
Do Muzeum Przyrodniczego zawitała już wiosna. Od połowy lutego w muzealnym ogródku botanicznym kwitnie wawrzynek wilczełyko. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego oraz zwrócenia uwagi na rzadkie, kwitnące już rośliny w naszym ogródku botanicznym.
Sobotni program TVP2 „Pytanie na śniadanie” nadawany będzie z Kazimierza. Autorzy mają nadzieję roztańczyć renesansowe Miasteczko w rytmie „Papaya dance” – światowego remake’u Urszuli Dudziak, który podbija serca ludzi na całym świecie.

Rowerem do Piotrawina

Pogoda za oknem niezimowa, można więc siąść na rower i udać się na wycieczkę do Piotrawina, słynącego z kultu św. Stanisława, któremu legenda przypisuje wskrzeszanie zmarłych. Żeby zobaczyć pamiątki po świętym i przywołanym ponownie do życia rycerzu Piotrowinie, trzeba przebyć prawie 50 km w jedną stronę.

Kolejny program z edukacyjnego cyklu „Paszporty republiki globu”w sobotę 8 marca br. o godz. 16.00 poświęcony będzie życiu i twórczości pisarza Mieczysława Jastruna w dwudziestopięciolecie jego śmierci.

4 marca 2008 roku w Oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego uczniowie ze Szkoły Podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym przedstawieniem uświetnili dzień imienin swojego patrona Kazimierza Wielkiego.

Sprawa sprzedaży Wikarówki obok kościoła świętej Anny wciąż elektryzuje społeczność kazimierską. Wciąż zbierane są podpisy przeciw wyzbyciu się tej działki na rzecz prywatnego właściciela, toczy się także ożywiona dyskusja podczas kolejnych spotkań mieszkańców poświęconych kwestii przywrócenia Wikarówki i Fundacji świętej Anny kazimierzanom.

Pokaż stopkę