Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
To już tradycja. W samo południe na rynek zajeżdżają wozy strażackie i - niezależnie od pogody - polewają wszystko dookoła strumianiami wody. Na szczęście, oczywiście. Zanim jednak to się stanie, kazimierska studnia przeżywa istne oblężenie. Bo przecież - też zgodnie z tradycją - nie można przepuścić żadnej dziewczynie. Na szczęście, oczywiście!
Tyle przygotowań. Dwa dni odpoczynku. I... święta już za nami. Proponujemy Państwu prowót do przedświątecznej atmosfery, kiedy to wieczorem w Wielki Piątek ulicami Miasteczka szła procesja Drogi Krzyżowej... Zapraszamy na materiał wideo.
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Niech Wiara, Nadzieja i Miłość
zagoszczą przy wielkanocnym stole.
Niech towarzyszą im Zgoda i Pokój.
Serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół
w Kazimierzu nad Wisłą
życzy Redakcja
Tradycyjnie ulicami Miasteczka przeszła w Wielki Piątek procesja Drogi Krzyżowej. Z powodu nieprzychylnej aury ostatnie stacje odbyły się w Kościele Farnym.
Instalacje Grobu Pańskiego w kazimierskim kościele świętej Anny od lat są wydarzeniem nie tylko religijnym, ale i artystycznym. Skłaniają do modlitwy, do refleksji nad własnym życiem. I śmiercią. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.
Jeszcze na początku tego tygodnia można było zobaczyć na uliczkach Kazimierza pięknego koguta niesionego prastarym zwyczajem „od domu do domu” z życzeniami świątecznymi. Tak mali kazimierzacy, uczestnicząc w akcji „Dzieci Dzieciom”, zbierali pieniądze na rzecz potrzebujących na Ukrainie.
Tradycje biblijne i słowiańskie łączą się od wieków w spójną całość podczas celebrowania wielu obrzędów religijnych. Tak było i tym razem podczas Niedzieli Palmowej w Kazimierzu Dolnym. W procesji po Rynku obok tradycyjnych już palm wielkanocnych pojawiły się ogromne liście palmowe z Sycylii i… osiołek.
Już wkrótce – najprawdopodobniej pod koniec kwietnia – pojawi się na rynku Piwo Kazimierskie. Nietrudno je będzie rozpoznać. Prezentujemy etykiety autorstwa miejscowych artystów, które zwyciężyły w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców.
Kazimierska Konfraternia Sztuki zaprezentuje swoje obrazy w Galerii U Domu Kultury Stokłosy w Warszawie. Wernisaż wystawy 27 marca o godzinie 17. Polecamy.
Szczęśliwie zimę mamy już za sobą, czas więc na rozpoczęcie piłkarskich rozgrywek w Kazimierzu. Lubelska Liga Okręgowa w której występują nasze Orły, powinna wystartować już w zeszłym tygodniu, ale ze względu na roztopy wystartowali nieliczni.
Trwa wielki Post. Czas duchowych przygotowań do Świąt Zmartwychwstania. Okazją do zadumy nad sprawami najważniejszymi – nad życiem, śmiercią, człowiekiem i Bogiem było „Misterium Wielkopostne” w wykonaniu chórów z Poniatowej.
Pogoda za oknem zachęca do spacerów, w końcu mamy wiosnę! Jednak tegoroczna zima oprócz tego, że porządnie „dała nam w kość”, zostawiła też po sobie śmieci, które dopiero po stopnieniu śniegu ujrzały światło dzienne. Czas więc na porządki.
Jeszcze niedawno na ulicach leżał śnieg i nic nie wskazywało na to, by święta nie były w innej tonacji niż biała. Kilka ciepłych dni wystarczyło jednak, by zapomnieć o zimie. W końcu Wielkanoc tuż tuż. W Kazimierskim Ośrodku Kultury jak zwykle o tej porze Kiermasz Wielkanocny.
Po kilku latach starań Muzeum Sztuki Złotniczej, które wchodzi w skład Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym będzie mieć nową siedzibę - podaje Informacyjna Agencja Samorządowa.
Poseł Janusz Palikot z Platformy Obywatelskiej spotkał się w piątek z mieszkańcami Kazimierza Dolnego. Sala Kazimierskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Wielu przyciągnęła kontrowersyjna sława jego nazwiska, wielu chciało otrzeć się o wielką politykę, wielu przyszło z nadzieją załatwienia konkretnej sprawy.
Koncertowali w Australii, Meksyku, USA, Japonii, Kanadzie i wielu innych krajach świata. Są laureatami licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. Za promocję Lubelszczyzny uhonorowano ich tytułem „Ambasadora Województwa Lubelskiego”. W sobotę 20 marca wystąpią w Kazimierzu. Poniatowskie Szczygiełki.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa rysunków i grafik Tadeusza Michalaka. Artysty wszechstronnego – architekta, autora badań historycznych oraz twórcę i redaktora naczelnego „Brulionu Kazimierskiego”.
Marek Kamiński dopłynął dziś do Ciechocinka. Kazimierz pozostawił 350 km za sobą. Kazimierzacy wciąż jednak wspominają spotkanie ze słynnym polskim podróżnikiem.
Osoba, która wydzierżawi od miasta to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kazimierzu, będzie prowadzić działalność turystyczną, odpłatnie udostępniając górę zwiedzającym. Dzierżawca będzie też prowadził sprzedaż folderów informacyjnych i innych wydawnictw promujących Kazimierz Dolny - podaje Informacyjna Agencja Samorządowa.
Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się spędzić Święta poza domem. Restauratorzy przygotowują specjalne pakiety, prześcigając się w ofertach wielkanocnych. W Kazimierzu Dolnym również takich nie brakuje.