Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie 1 maja nie zabrakło kazimierzaków. Ponad 40 osobowa grupa pątników do Wiecznego Miasta wyruszyła z krzyżem pielgrzymkowym pobłogosławionym przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1984 r.
Wikliniarze i kowale, pszczelarze i winiarze, a także właściciele ośrodków turystycznych – ponad 80 wystawców z Kazimierza i innych 7 gmin Krainy Lessowych Wąwozów. Pokazy i prezentacje. Konkursy z nagrodami. Recitale i koncerty. To wszystko podczas imprezy Hity turystyczne w Kazimierzu na Rynku 21 maja.
Znamy już zarys programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2011. 4 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, promująca piątą już edycję Festiwalu.
Bochotnica jest w tym sezonie centrum robót drogowych w gminie Kazimierz Dolny. Trwa tu budowa ronda, od strony Puław – budowa mostu na rzece Bystrej, a od strony Lublina kładziona będzie wkrótce nowa nawierzchnia i również budowany nowy most. Co to oznacza dla użytkowników dróg?
Kazimierskie wąwozy lessowe mają niepowtarzalny urok. Warto się im przyjrzeć bliżej. Tym razem proponujemy wycieczkę w wąwóz ograniczający od zachodu Wietrzną Górę, na której rośnie następca słynnego Dębu Króla Kazimierza – świadka królewskich sądów i spotkań z ukochaną Esterką…Przemierzmy Dół zwany Ciepłym.
Przez kazimierski odcinek Wisły w piątek 6 maja w godzinach popołudniowych przepłyną flisacy. Warto zobaczyć, jakimi łodziami nasi przodkowie spławiali towary do Gdańska.
Wczoraj na ulicy Senatorskiej doszło do śmiertelnego wypadku. Pod kołami ciężarówki zginęła 70 - letnia mieszkanka Kazimierza Dolnego.
Podczas prac remontowych zabytkowych budynków, bardzo często mają miejsce niecodzienne odkrycia. Tak jest również w przypadku Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie znaleziono tajemnicze pomieszczenia.
W Kazimierzu podczas długiego weekendu brakowało tylko słońca. Poza tym – było… wszystko. Naprawdę. Nie wierzycie? Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, a także koncert pieśni patriotycznych w ramach Majowego Festiwalu Muzycznego – tak w Kazimierzu uczczono 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Po spektaklu prezentującym kulturę Dalekiego Wschodu i koncercie poświęconym Janowi Pawłowi II przyszedł czas na kolejny oryginalny wieczór. Tym razem spędzony z songami Kurta Weilla, które zaprezentowała Bożena Zawiślak-Dolny.
Drugi dzień Majowego Festiwalu Muzycznego – 1 maja – upłynął pod hasłem „Totus Tuus” – Kazimierz Dolny z Janem Pawłem II". Można je przyjąć w ogóle jako hasło tego szczególnego dnia – dnia beatyfikacji papieża – Polaka.
Piąty Majowy Festiwal Muzyczny w Kazimierzu Dolnym rozpoczęty! Uroczyste otwarcie odbyło się w Hotelu Król Kazimierz, podczas widowiska muzyczno – tanecznego „Magia Dalekiego Wschodu - Śpiew – Taniec – Walka”.
„Zapach wody zielony w cieniu złoty w słońcu…” pisał Leopold Staff w wierszu „Wysokie drzewa”. Woda co prawda nie jest motywem przewodnim tej wycieczki, ale poza tym wszystko się zgadza – zielony zapach – wąwozu i złoty – pól. Trasa wiedzie na przemian lasem i niwą. A tymczasem Kazimierzu... - PROGRAM IMPREZ.
Sprzedaż nieruchomości należących do miasta zawsze budzi emocje. Tym razem – na sesji Rady Miejskiej 28 kwietnia – było podobnie. Kazimierscy radni mieli więc trudny orzech do zgryzienia.
Zmarły niedawno ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak zostanie wyróżniony pośmiertnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza – uchwaliła Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości odbędą się jesienią.
Już po raz piąty w Kazimierzu Dolnym podczas długiego majowego weekendu odbędzie się Majowy Festiwal Muzyczny organizowany przez Fundację Czardasz. Podczas czterech festiwalowych dni od 30 kwietnia do 3 maja będziemy mieli okazję uczestniczyć w świecie muzyki klasycznej w różnych jej odmianach.
Najstarszą wzmianką o śmigusie - dyngusie jest uchwała synodu diecezji poznańskiej z 1420 r. "Dingus prohibetur". Zabraniała ona "do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenie takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego". Od tamtej pory minęło blisko sześć wieków. Jak wyglądał Lany Poniedziałek 2011? Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Tradycyjne życzenia świąteczne – smacznego jajka i mokrego dyngusa – najlepiej na kazimierskim Rynku
składa Czytelnikom Redakcja.
Wesołych Świąt!
Przed bramą Fary stoi odziany w purpurę Poncjusz Piłat. Niżej Chrystus w asyście dwóch żołnierzy rzymskich. Dłoń namiestnika Cezara podnosi się w górę, by rzymskim gestem wydać wyrok na więźnia. Zastyga jakby w zawahaniu. Ale po chwili opada, by znów dopełniła się historia, która swój początek miała ponad dwa tysiące lat temu. Tak zaczyna się Droga Krzyżowa w Kazimierzu.