Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Drugi dzień Festiwalu Kazimiernikejszyn spływał deszczem. Smutno jednak nie było – wręcz przeciwnie. Jego uczestnicy śmiali się do łez. Nie wierzycie? Popatrzcie!
W Kazimierzu czas płynie inaczej. Pozwala wsłuchać się w siebie. Pisze o tym Ewa Pisula - Dąbrowska w kolejnym rozdziale swojej ksiązki "Dwa brzegi ponad tęczą".
Dziś drugi dzień nowego kazimierskiego festiwalu Kazimiernikejszyn. Pada? Bez spinki. Jest fajnie.
W drugiej połowie lipca rusza pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Dołującej Doły 2014. Czego możemy się spodziewać po tej imprezie? – Będą to dwa wieczory dołowania, zapewniają organizatorzy.
Energetyczne koncerty, wiele konkursów i sportowych atrakcji, a dla pragnących ciszy i spokoju – wyznaczona strefa odpoczynku. Już w weekend rusza Kazimiernikejszyn – pierwszy tego typu festiwal organizowany w Kazimierzu Dolnym.
Realizują marzenia swoje i pomagają je realizować innym. Podróżnicy współpracujący z Fundacją Kadry ze Świata fotografują rzeczywistość na wszystkich kontynentach, a pieniądze ze sprzedaży zdjęć przeznaczają na pracę z dziećmi i młodzieżą, której poprzez swoje działania podróżniczo-fotograficzne pokazują, jak ważne w życiu są pasje i wyznaczanie celów.
Do niedawna wykorzystywany głównie przez wojsko coraz częściej znajduje zastosowania cywilne, np. w zbieraniu danych do badań naukowych. Teraz – dzięki przystępnej cenie, łatwej obsłudze – zdobywa coraz większą popularność. Dron. Pojawił się także nad Kazimierzem i filmował Miasteczko z lotu ptaka.
We wtorek 15 lipca 2014 r. przypada 25. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się odczyt Edwarda Balawejdera pt. "Maria Kuncewiczowa – o Jerzym, współtwórcy jej świata".
Najsłynniejszy polski scenograf, laureat Oscara za "Listę Schindlera” i Cezara za "Pianistę”, stały współpracownik Andrzeja Wajdy, ale też m.in. Agnieszki Holland to kolejny gość 8. edycji Dwóch Brzegów.
Jeszcze można zapisać się na X Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Początek 22 lipca.
Jest świetną alternatywą dla tych, którzy piątkowe i sobotnie wieczory wolą spędzać z dala od zgiełku panującego na kazimierskim Rynku. Plenerowe Kino w Starej Łaźni działające od niemal roku przy restauracji na Senatorskiej zaprasza na darmowe seanse filmowe.
Od walca, przez ragtime, po awangardowy jazz - takie są "Polonezy" Marcina Maseckiego. W kolejnym muzycznym eksperymencie łączy orkiestrę marszową, elegancję z XIX wieku i klasycystyczne techniki kompozytorskie. Co z tego wynika, publiczność Dwóch Brzegów przekona się na własne oczy i uszy już 4 sierpnia na Rynku w Kazimierzu Dolnym.
Lina Wertmüller – pierwsza w historii kobieta nominowana do Oscara w kategorii najlepszy reżyser – będzie bohaterką mini-retrospektywy podczas 8. Edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
W Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, otwarta została wystawa kazimierskich akwareli Rity Walter – Łomnickiej. Te niezwykle intymne i skromne prace oglądać można do końca sierpnia.
Poniedziałkowy, upalny wieczór. Na kazimierskim Rynku cisza i spokój. Tylko w jednym miejscu słychać ożywione głosy. To kawiarnia Rynkowa, w której ogródku zgromadziło się kilkadziesiąt osób, by obejrzeć najnowszy teledysk Dziadów Kazimierskich do piosenki "Kazimierz Wielki".
Czas jest otwarty – pisał sto lat temu Henri Bergson. Kino jest jedyną sztuką, która pozwala to zobaczyć i pojąć – dodaje Tadeusz Sobolewski, krytyk i historyk kina. Podczas 8. edycji Dwóch Brzegów weźmie udział w specjalnej „Lekcji kina” poświęconej zagadnieniu czasu w obrazie filmowym.
Spektakle teatralne, wystawy, wykłady oraz inne działania w przestrzeni publicznej odbywać się będą w Kazimierzu od 11 do 14 września w ramach Festiwalu Kolonii Artystycznych.
Wyruszając na wyprawę nie do końca wiedziałyśmy, co kryje się pod nieco rozbudowanym hasłem „Wiatrakowo – Lipowa Dolina – Dwór w Wylągach”, które wyznaczało z grubsza naszą trasę. Te właśnie miejsca o pięknie brzmiących nazwach zaplanowałyśmy odwiedzić podczas kolejnej naszej wyprawy z kijkami nordic walking. To znaczy moje koleżanki szły z kijkami, a ja wciąż nieprzekonana – bez.
Wernisaż, który odbył się w sobotnie popołudnie 5 lipca w KOKPiT, jest znakomitym potwierdzeniem tezy, że Kazimierz jest miasteczkiem artystycznym. Otwarcie wystawy będącej konsekwencją kooperacji malarzy kazimierskich i warszawskich zgromadziło liczne grono zainteresowanych.
Ciepłe lipcowe noce sprzyjają spacerom. Wśród krzewów i traw błyskają niekiedy niesamowite zielone iskry. To kwiat paproci? Niewykluczone, chociaż najpewniej to świetliki, których blask dla Ewy Pisuli – Dąbrowskiej w książce "Dwa brzegi ponad tęczą" stał się inspiracją do rozważań nad ulotnością ludzkich spraw.