Aktualności dla "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów"
Urlop w Kazimierzu? Super. Nie będzie to czas zmarnowany. Prezentujemy kilka propozycji, które pomogą Państwu wypełnić wolny czas. Nieważne, czy jesteś studentem, pracownikiem wielkiej korporacji czy seniorem – te propozycje są dla Ciebie.
"Wyspa klucz" to kolejna książka Małgorzaty Szejnert, po którą sięgają uczestnicy spotkań z wielką literaturą w Domu Kuncewiczów. Dyskusje o książce toczyć się będą w obecności Autorki, która będzie gościem specjalnym Niedzieli Literackiej w Kuncewiczówce 28 czerwca o godz. 18.00.
Noc z soboty na niedzielę 16 / 17 maja to czas, kiedy muzea – nie tylko kazimierskie – umożliwiają nieodpłatnie zwiedzanie swoich wnętrz oraz zapraszają na spotkania, warsztaty, koncerty. To już szósta tego typu impreza w Polsce, druga – w Kazimierzu nad Wisłą.
27 stycznia minęła 64 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince. Z tej okazji udostępniamy naszym czytelnikom wstrząsający esej Jerzego Kuncewicza, opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego”.
Kuncewiczówka, w której od 2005 roku działa Muzeum Nadwiślańskie, powoli powraca do dawnej świetności. Zakończono drugi etap remontu i adaptacji Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na budynek muzealny.
Serhij Borszczewski i Olena Katajewa z Kijowa oraz Nina Horik z Łucka – pisarze ukraińscy – będą gośćmi Kuncewiczówki w niedzielę 19 października podczas spotkania "Nasi sąsiedzi: Ukraina i Białoruś".
Ścieżkami opisanymi w książce „Mój Kazimierz” 20 września w Kuncewiczówce poprowadzą nas po Miasteczku uczestnicy spotkania poświęconego pamięci Mirosława Dereckiego – dziennikarza i pisarza, który odkrywał i utrwalał nie tylko dawny Lublin, ale i dawny Kazimierz.
1 sierpnia 2008 roku mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji publikujemy esej Jerzego Kuncewicza „Warszawa walczy i śpiewa podziemne marsze i piosenki żołnierskie”, napisany w Londynie w dwudziestym dniu Powstania.
Dziś 22 lipca mija 64 rocznica likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Z tej okazji prezentujemy esej Jerzego Kuncewicza opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” w 1944 r.
W dniu dzisiejszym mija kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji przypominamy esej Jerzego Kuncewicza "Nauka Grunwaldu", opublikowany na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego” 15 lipca 1944 r., a więc na kilkanaście dni przed wyzwoleniem Ziemi Lubelskiej spod okupacji hitlerowskiej.
W piątek, 19 października 2007 roku, do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przyjedzie jeden z najpopularniejszych polskich twórców: pisarz – legenda, prawdziwie wolny i niezwykle popularny. To Marek Nowakowski. Jego spotkanie autorskie rozpocznie się o godz. 17.00
W ostatni weekend września br. w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Królikowskim, który promował swoją najnowszą książkę, pt. „Akt oskarżenia”.
W Kuncewiczówce nie ma biurka Marii Kuncewiczowej, stołu Wyczółkowskiego, lustra w złoconej ramie, serwantek, komody, kompletu stołowego w salonie, mebli kuchennych, foteli, stolików i zydelków oraz większości krzeseł. Gdzie zniknęły?
W Kuncewiczówce rozpoczyna się cykl wydarzeń poświęconych bratankowi Marii Kuncewiczowej - wybitnemu pisarzowi Janowi Józefowi Szczepańskiemu (1919-2003). Pierwsze spotkanie już w sobotę 6 października o godzinie 17.00
1 września, w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Domu Kuncewiczów rozpoczęto czas rozważań na temat jednego z najokrutniejszych konfliktów zbrojnych i jego konsekwencji w historii świata.
Zbliża się 68. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowano z tej okazji program patriotyczno-artystyczny pt. "Sprawa honoru".
W Kuncewiczówce w niedzielę, 19 sierpnia 2007 roku, o godzinie 17, rozpocznie się polska prapremiera dramatu Marii Kuncewiczowej pt. „Dziękuję za różę”. Jest to dar miejscowego środowiska artystycznego dla pisarki, której talentowi w dużej mierze zawdzięczamy sławę miasteczka Kazimierz Dolny.
W Kuncewiczówce w ramach letnich warsztatów filmowych trwają zdjęcia do filmu „Kaukaski dywanik”. Większość aktorów-amatorów stanowią uczestniczy poprzedniej edycji warsztatów, którym spodobała się taka forma spędzania wolnego czasu w kręgu sztuki Marii Kuncewiczowej.