Aktualności dla "Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów"
Sobotni koncert Leszka Długosza w Kuncewiczówce przyciągnął tłumy. Nie dla wszystkich starczyło miejsca nie tylko w głównym salonie, ale nawet w samym domu.
Ikona polskiej poezji śpiewanej, poeta. Koncert Leszka Długosza już w sobotę 12 września.
O tym, że „amerykański sen” nie zawsze się spełnia, przekonali się uczestnicy tegorocznej edycji Święta Marii. Tym razem mówiono o tym, dlaczego pobyt za Oceanem kazimierska pisarka zaliczyła do nieudanych.
„Niedziele Literackie” w Domu Kuncewiczów odbywają się od 2007 roku. Początek roku 2015 przyniósł niepewność i kontynuacja cyklu stanęła pod znakiem zapytania. Co dalej z literackim salonem u Kuncewiczów?
W Domu Kuncewiczów posłuchać będziemy mogli poezji Julii Hartwig – przed nami pierwsza w tym roku „Niedziela Literacka”. Ale chyba nie ostatnia?
Choć pogoda za oknem kapryśna, w drewnianej wilii położonej na jednym ze wzgórz w Kazimierzu Dolnym jest magicznie, dostojnie i świątecznie. Wszystko to za sprawą młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, którzy w Kuncewiczówce przedstawili jasełka.
Z wykształcenia geolog i dziennikarz, z zawodu… pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, krytyk literacki i filmowy. Autor powieści Czaszka w czaszce, która postawiła go w rzędzie najwybitniejszych twórców generacji, Piotr Wojciechowski – gość Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego pojawił się z odczytem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
Willa pod Wiewiórką zaprasza na spotkanie z poetą, który uwiecznił Dom Marii i Jerzego w jednym ze swoich wierszy. Kim jest ten autor, który o Kazimierzu nie tylko pisze, ale i śpiewa?
Kilkadziesiąt osób zgromadzone w piątkowe, świąteczne popołudnie w Kuncewiczówce miało okazję przeżyć coś niezwykłego. Wybitna aktorka Zofia Kucówna czytała "Listy do Jerzego" autorstwa Marii Kuncewiczowej. Było podniośle, czasami zabawnie, a przede wszystkim – bardzo wzruszająco.
Renomowani polscy autorzy, wielokrotnie nominowani i nagradzani, będą gośćmi spotkań w Domu Kuncewiczów, które odbędą się w ramach Literackich Dwóch Brzegów. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest praca pamięci oraz sposoby jej odzwierciedlania w literaturze.
We wtorek 15 lipca 2014 r. przypada 25. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się odczyt Edwarda Balawejdera pt. "Maria Kuncewiczowa – o Jerzym, współtwórcy jej świata".
W najbliższą sobotę, 21 czerwca w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów wystawiona zostanie miniatura teatralna „Kobiety Mickiewicza”. Zaprezentują ją studentki puławskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Literacki oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym — Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza na kilka ciekawych programów do swojej siedziby przy ul. Małachowskiego 19, a także – 8 maja – do Domu Chemika w Puławach.
Fascynujące opowieści są i będą czytane przez miłośników literatury uczestniczących w „Niedzielach Literackich”, które organizuje Dom Kuncewiczów, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Program prowadzi wybitna znawczyni literatury, prof. dr hab. Zofia Mitosek, z urodzenia kazimierzanka.
W ramach cyklu wydarzeń pt. „Kazimierz bywa kobietą” w Domu Kuncewiczów odbędzie się wyjątkowy spektakl. „Miłość dobrej kobiety” to historia o różnych odcieniach uczuć, o miłości przyjmującej rozmaite formy…
Najbliższa niedziela w Kazimierzu będzie czasem poetów. W Willi pod Wiewiórką zaprezentuje się blisko dwudziestu cieszących się uznaniem literatów z Polski i innych krajów Europy. Spotkanie odbędzie się w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego „Czas poetów”.
W majowy sobotni wieczór spotykamy się w ogrodzie Kuncewiczów, gdzie już za chwilę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie. Już wszyscy czekają. Płonie ognisko. Niespokojnie strzelają drwa i sypią się skry. Co się wydarzy?
„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą” - to hasło wspólnej akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pełnomocnika Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. „60+Kultura” zagości także w Kazimierzu Dolnym. Jakie atrakcje czekają tu na seniorów?
Tajemnice codzienności z życia inteligencji i chłopów zgłębiali kazimierzacy i turyści, którzy w miniony weekend odwiedzili Kuncewiczówkę w Kazimierzu i Zagrodową Osadę w Uściążu. Dwa różne światy, dziś oba nie mniej egzotyczne i nie mniej tajemnicze…
Tajemnice codzienności to hasło towarzyszące tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Tradycyjnie do obchodów włącza się Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Jakie czekają nas atrakcje?