Zmarł Cezary Sarzyński

Skomentuj (115)
Wczoraj 8 września 2006 r. zmarł niespodziewanie Cezary Sarzyński, kazimierski piekarz i restaurator, sponsor wielu imprez w Kazimierzu i regionie, zdobywca godła „Teraz Polska”, tytułu Superpiekarza i wielu innych nagród, w tym Medalu św.Brata Alberta. Jego słynne koguty z ciasta stały się symbolem Kazimierza i rozsławiły Miasteczko w Polsce i daleko poza jej granicami.

Cezary Sarzyński urodził się 23.01.1944 w Lublinie w wielopokoleniowej rodziny piekarskiej. Początkowo po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej pracował jako inżynier, z czasem zdobył zawód ojca i prowadził – początkowo razem z bratem, potem samodzielnie – piekarnię Kazimierzu Dolnym.

Tradycje firmy Piekarnia – Pracownia Pieczywa Artystycznego Sarzyński w Kazimierzu Dolnym sięgają 1915 r. Obecni właściciele Barbara i Cezary Sarzyńscy to już czwarte pokolenie kontynuujące tradycje piekarskie w tym miejscu.

Piekarstwo artystyczne zapoczątkował ojciec Cezarego – Zbigniew. Pierwsza publiczna prezentacja wypieków artystycznych braci Krzysztofa i Cezarego Sarzyńskich, miała miejsce w 1985 r., a zorganizowana została przez Miejski Dom Kultury w Kazimierzu. Ekspozycja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem, w ocenie dziennikarzy była „ewenementem w historii wystaw organizowanych w Kazimierzu”.

Sukces ten wywołał zainteresowanie Cepelii, która zaproponowała braciom Sarzyńskim udział w licznych w tym czasie wystawach i „cepeliadach”. W 1988 r. Cepelia zorganizowała wystawę wypieków artystycznych w Domu Sztuki Ludowej w Warszawie. Efektem tego były liczne publikacje prasowe, audycje radiowe i telewizyjne. Przyczyniły się one do spopularyzowania i wypromowania pieczywa artystycznego oraz codziennego z kazimierskiej piekarni. Wtedy po raz pierwszy maślane koguty pofrunęły w świat. Cepelia zapoczątkowała także wyjazdy na liczne zagraniczne festiwale.

W tym czasie następował szybki rozwój firmy, rozbudowa części produkcyjnej i odtworzenie zabytkowej XVII-wiecznej kamienicy, w której znajdowała się piekarnia. Oryginalne wypieki, niespotykane w innych rejonach kraju i na świecie (co potwierdziła m.in. wystawa w Parc de la Villette w Paryżu w 2000 r.) sprawiły, że piekarnia stała się dużą atrakcją turystyczną i salonem towarzyskim. W stylowo urządzonych wnętrzach przebywali liczni krajowi i zagraniczni goście ze świata polityki, kultury, biznesu, sportu. A wśród nich ministrowie spraw zagranicznych: Niemiec – Klaus Kinkel z małżonką oraz Polski – Dariusz Rosati, rekordową była jednoczesna wizyta 50 żon ambasadorów akredytowanych w Polsce.  Admiratorem piekarni był legendarny kurier Polski Podziemnej prof. Jan Karski, któremu poświęcona jest tablica pamiątkowa na frontonie piekarni. Do grona jej sympatyków należą artyści tej miary, co: Daniel Olbrychski, Hanna Bakuła, Jan Wołek, Tomasz Kawiak, Michał Hochman, Budka Suflera, a także ludzie sportu: Mariusz Czerkawski i Jerzy Engel, który miał tu promocję swojej książki.

Wyroby piekarni, szczególnie koguty, były inspiracją dla malarzy, takich jak: Franciszek Starowieyski, Franciszek Kmita, Jerzy Gnatowski, Jan Łazorek, Wojciech Kossowski i wielu innych.

W czasie festiwali kultury polskiej w Nowym Jorku (1996 i 1998), gdzie były prezentowane wyroby z piekarni Cezarego Sarzyńskiego, organizowano konkursy na malowanie kazimierskiego koguta, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci tamtejszej Polonii. Dzięki takim działaniom utrwalały się ich więzi z krajem ojców, zaś kazimierski kogut z ciasta stał się symbolem polskości.

Historia koguta i jego twórcy, stała się tematem książki „Legenda o kazimierskim koguciku”, wierszy, filmów, reportaży telewizyjnych, radiowych i niezliczonych publikacji prasowych.   I rzecz niespotykana: niemiecki teatr polonijny z Bielefeld wystawił sztukę kukiełkową o kogucie Sarzyńskiego, której premiera odbyła się podczas EXPO 2000 w Hanowerze. Teatr ten występował ze sztuką jako imprezą towarzyszącą podczas festiwalu „Lato Filmów 2002” w Kazimierzu Dolnym, z okazji Święta Winobrania 2002 w Jeleniej Górze, na Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworze, a w bieżącym roku odbyła się premiera sztuki w języku niemieckim z okazji 10-lecia działalności teatru kukiełkowego „Offene Augen”. W czerwcu br. podczas prezentacji malarstwa polskiego w Barbizon we Francji odbyła się kolejna premiera sztuki – tym razem w języku francuskim. Jak zwykle widownia dziecięca z aplauzem przyjęła przedstawienie.

Kogut był tematem konkursu plastycznego dla dzieci zorganizowanego w 2002 r. na który wpłynęło 201 prac.

Firma prezentowała swoje wyroby w: Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Turcji, USA, Włoszech oraz Brazylii i Australii.

Za swoje wyroby firma otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złote Laury , 1997; Złota Korona, 1998; Godło Promocyjne „Teraz Polska”, 1998; Firma Sukcesu – Gazety Wyborczej, 1998; Firma na Medal – wyróżnienie wojewody lubelskiego; Medal „Serce dla Serc” za sławienie dobrego imienia Polski, 1999; Złota Korona, 1999; Super piekarz Polski, 1999; Złoty Medal na Mistrzostwach Świata w Pieczeniu Pierników w Holandii, 1999; Najlepszy Sponsor Kultury – nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego, 2000; Medal św. Brata Alberta za działalność charytatywną, 2001;nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Małych Przedsiębiorstw,2002; medal: The Memorial Medal „55 Years to Victory on Germany” nadany przez World Federation of Jewish Fighter Partisans and Camp Immates-2003., nagroda im W St.Reymonta nadana przez Związek  Rzemiosła Polskiego  dla sponsora kultury w 2004 r., wyróżnienie za najlepszy produkt „MALWA” - 2005r.

Skomentuj


Dodane komentarze (115)

  • nowa (gość)
    W jaki sposób zmarł pan Sarzyński? Kim był Pan Miłosz?
  • janusz (gość)
    spieszmy sie kochac ludzi tak szybko odchodza......słowa ks. Twardowskiego

    PANIE BOZE MASZ JAKIES INNE PLANY WOBEC NAS>>>>>>> PO LUDZKU ZA WCZESNIE....
  • mieszkaniec (gość)
    nie moge w to uwierzyc, jeszcze mam w pamieci nasze spotkania na wiosne br
  • POPA (gość)
    BIEDNE DZIEWCZYNKI ...TZRYMAJCIE SIE
  • Krępiccy (gość)
    Z wyrazami głębokiego współczucia dla Barbary i Jej Córek - Krępiccy
  • SDMR (gość)
    WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZINY I SYNA PANA MIŁOSZA!!!!!! BYŁ TO WSPANIAŁY CZŁOWIEK , TAK ZAL ŻE ODSZEDŁ!!!!!!
  • SDMR (gość)
    Znałam osobiście Pana Cezarego z racji że kiedys pracowałam w resteuracji. BARDZO WSPÓŁCZUJE RODZINIE , ŻONIE , CÓRKOM PANA SARZYŃSKIEGO. WYRAZY WSPÓŁCZUCIA!!!
  • Monika i Jakub Gliwka (gość)
    Wyrazy głębokiego wspólczucia oraz kondolencje dla Pani Barbary oraz córek i rodziny.

    Poznałem Pana Cezarego parę lat temu i z całą stanowczością mogę powiedzieć, że był to człowiek o niespotykanym charakterze, spokojnym usposobieniu oraz przyjaznym stosunku do wszystkich ludzi.Współpraca z Nim była wielką przyjemnością a każdemu życzyłbym tak uczciwego i rzetelnego partnera.
    Monika i Jakub Gliwka

    P.S. Jest mi ogromnie wstyd za ludzi, którzy w tak nikczemny sposób próbują oczernić tak wybitnego człowieka, ale coż jeśli ktoś nie ma się czym pochwlaić to zawsze łatwiej krytykować innych.(zwłaszcza nie podając swojego nazwiska a kryjąc się za anonimem lub bzdurnym nickiem)
  • ała (gość)
    14-09-2006 godz. 16:00
    Pogrzeb Cezarego Sarzyńskiego
    Miejsce: Kościół Farny
  • jarro (gość)
    kiedy pogrzeb C>Sarzynskiego??????????
  • STAłY GOść (gość)
    przez jedenaście lat obserwuje osobę CEZAREGO SARZYńSKIEGO .Dodaję ,że jestem kimś małym -mało znaczącym człowiekiem-porównując moje osiągnięcia. Pan Cezary jest POTęGą,Siłą,Wiedzą .Dziękuję Bogu ,że postawił Takiego człowieka na mojej drpdze. ROZSłAWIł MIASTO,''ZCIąGNął''NIEWYOBRAżALNY KAPITAł ,DLA CAłEGO KAZIMIERZA WYRAZY WSPółCZUCIA DLA RODZINY
  • Wojtek Santarek (gość)
    Wyrazy współczucia dla pani Basi i córek. Beata i Wojtek Santarkowie
  • Grażyna (gość)
    Nie płacz, że przyjaciel odszedł,
    bo zapomniałeś zamknac okno,
    oddalił się przyjaciel, lecz została przyjażń,
    teraz dopiero możesz odkryć,
    że przyjaźń należy do natury ducha,
    a nie posiadania.
    "Przyjaźń jest darem,
    do którego dojrzewamy każdego dnia,
    dlatego dopuszcza powroty,
    wazne, aby za kimś, kto odszedł,
    nie zamykać okna, ale posadzić kwiaty
    jako wyraz wiary w jego powrót..."
    Tym wierszem nadzieją pisanym żegnam Cię Czarku, wierząc że...byłeś, jesteś, będziesz zawsze z Twoimi najbliższymi. My, ja... będziemy z Tobą w sercu.
  • Anonim (gość)
    Wyrazy współczucia dla Pani Basi i Córek składają Ewa i Gustaw Demidowiczowia z Puław.
  • Anonim (gość)
    Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny Cezarego Sarzyńskiego i Rodziny Józefa Miłosza. B i M Wierakowie
  • sklep pod schodami (gość)
    nie wiemy co powiedzieć bardzo duża strata wyrazy współczucia dla całej rodziny wszystkich współpracowników i znajomych wszyscy , którzy naprawdę znali pana Czarka wiedzą jakim był zacnym człowiekiem a ci co tak nie sądzą niech zamilknął i się za niego pomodlą .
    Cała załoga sklepu "Pod schodami" z właścicielami
  • Anonim (gość)
    człowiek ten byl w porządku dbał o własną firme rozbudował ją pracownicy mieli dobrobyt na początku rozbudowy firmy chciałbym podkreślić TYLKO na początku . Na pewno był dobrym człowiekiem lecz troche chciwymi robił na szaro swoich pracownikówlecz to pryszcz w porównaniu do tego co w firmie dzieje sie teraz, gdy rządy zaczeły jego córki. FIrma upadnie , brak poszanowania pracowników co wkrótce zemści się na jeszcze większej chciwości ze strony córek. Nie życzę firmie źle ale przypuszczam iż długoletnie starania cezarego sarzyńskiego spełzną na niczym jeśli jego najbliżsci nie przejrzą na oczy.Chciałbym podkreślić że szanowałem i lubiałempana Cezarego, był on wyjątkowym człowiekiem...takie jest moje zdanie, a resztę ocenią "na górze"......powodzenia w prowadzeniu firmy.Proszę o rozwagę pieniądze to nie wszystko.Obserwator i mieszkaniec kazimierza
  • m (gość)
    szerokie spółczucia dla rodziny jest to smutne
  • Anonim (gość)
    Z wyrazami głebokiego współczucia dla całej Rodziny
    E.P. Tarczyńscy
  • A. Smreczyńska (gość)
    NIKT TAK JAK ON NIE ROZSŁAWIŁ KAZIMIERZA W ŚWIECIE! - To On wydobył duszę z Kazimierskiego Koguta, swoim zaangażowaniem i pracą, dał świadectwo, że jeśli się czegoś pragnie, to można to osiągnąć! Jego miłość do chlebowego koguta i rzemiosła piekarskiego jest godna zauważnia i wyróżnienia! Teraz Jego Duch będzie przywoływany w każdym Kazimierowskim Kogucie, po wszystkie dni aż do skończenia świata! Żyjesz - nie umarłeś Cezary - żyjesz, bo siła życia pełnego dobra, zwycięża śmierć!

Mapa

Restauracje

Sarzyński - Restauracja Na Piętrze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę