Pamięci majora Zapory

Skomentuj (38)

Pamięć najbardziej znanego i poszukiwanego przez NKWD i UB żołnierza Lubelszczyzny – majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" uczczono 7 marca mszą świętą w kazimierskiej farze – w 61 rocznicę jego śmierci.

Hieronim Dekutowski ps. Zapora (1918 - 1949) – pochodził z Tarnobrzegu. Był harcerzem, członkiem Sodalicji Mariańskiej. Brał udział jako ochotnik w wojnie obronnej 1939 r. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie walczył z Niemcami w ramach Polskich Sił Zbrojnych. W 1943 r. został zaprzysiężony w Anglii jako cichociemny. Posługiwał się pseudonimami "Zapora", "Odra", "Reżu", "Stary", "Henryk Zagon". W nocy z 16 na 17 września 1943 r. został zrzucony do Polski. Początkowo dowodził oddziałem AK w Inspektoracie Zamość. W styczniu 1944 r. został mianowany szefem Kedywu AK w Inspektoracie Lublin - Puławy. Stworzył tu najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego. W ciągu pół roku przeprowadził ponad 80 akcji zbrojnych przeciwko Niemcom – najwięcej spośród wszystkich jednostek okręgu lubelskiego. Jedną z jego brawurowych akcji przeciwko władzy ludowej było rozbicie posterunku MO w Kazimierzu Dolnym, 19 maja 1945. Dwa lata później 16 września 1947 r. został aresztowany podczas próby przedostania się na Zachód. Wraz z sześcioma swymi podkomendnymi skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 marca 1949 r. w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został zrehabilitowany 23 maja 1994 r., ale do dziś nie są znane miejsca pochówku "Zapory" i jego towarzyszy.

W niedzielę 7 marca w 61 rocznicę śmierci majora Hieronima Dekutowskiego w kazimierskiej Farze została odprawiona uroczysta msza święta. Wzięły w niej udział przedstawiciele władz samorządowych Kazimierza, żołnierze Zapory, kombatanci AK-WIN, członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", grupa rekonstrukcyjna, poczty sztandarowe szkół z Kazimierza i Lublina, a także mieszkańcy Miasteczka.

Podczas uroczystości wystąpił chór „Canto Cantare” z Gminnego Zespołu Szkół pod kierunkiem Moniki Arbuz.

Po mszy świętej przed tablicą pamiątkową poświęconą Zaporze w kościele farnym złożono wiązanki i wieńce. W dalszej części uroczystości nastąpiło w Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarcie wystawy „Zaplute karły reakcji", którą można oglądać do 10 marca, a także miało miejsce spotkanie z Justyną Dudek z IPN.

 

Organizatorem uroczystości był Kazimierski Ośrodek Kultury i Akcja Katolicka działająca przy parafii w Kazimierzu Dolnym.

Skomentuj


Dodane komentarze (38)

  • JERZY
    ...zgadzam się z Panem całkowicie "wolny człowieku "
  • Tadek
    To w takim razie kto ma prawo wybierac nam takich wrogów, do których mamy prawo strzelać?
  • wolny czlowiek
    nie mozna patrzec na historie pomijajac moralnosc i etyke..sa prawdziwi bohaterowie i ci na potrzeby pewnych frakcji poliytycznych i na potrzebe chwili...tak jest na calym swiecie,,/ci co chca niech "zapore"traktuja jak bohatera..ich sprawa ja nie musze...
  • Kazimierzak na wygnaniu
    eh to czytanie ze zrozumieniem, drogi Jerzy. zachęcam jednak do rzucenia okiem na wiki - może jak znajdziesz wspólne fragmenty z tym artykułem to zrozumiesz o co mi chodziło...
    ps. nie wiesz nic o mojej głębokości:P
  • JERZY
    Pan "zapora "nie jest godny stopnia majora.Proszę porównać z MAJOREM HUBALEM .
  • JERZY
    KAZIMIERZAKU NA WYGNANIU,dziwię się,że "WIKIPEDIĘ " traktujesz jako żródło wiedzy,jesteś płytki,bardzo płytki.
  • Kazimierzak na wygnaniu
    Wstyd mi za poziom tej dyskusji. kiście się we własnym sosie - ja wychodzę...
  • Redakcja
    W artykule wkradł się błąd. Rzeczywiście major Zapora w Kazimierzu rozbił posterunek MO i nie była to akcja przeciwko Niemcom. Przepraszamy.
  • wolny czlowiek
    no to sobie zastrzel jakiegos policjanta poczekaj 45 lat moze i TY zostaniesz bohaterem!! /zabic czlowieka lub paru to chyba dla ciebie jest proste?/masz dobry wzorzec "zapora"/jestem"wolnym czlowiekiem"bo mam wlasne przekonania..a ty?chyba raczej nie/ a co do ruskiej swoloczy?policz ich naukowe dokonania na przestrzeni wiekow.....to jest wspanialy narod ktory nie mial szczescia do wladcow/idz na cmentarz Armi Czerwonej w kazimierzu stan na srodku popatrz na te tysiace nazwisk poleglych....i krzyknij.wyp.....ruska swoloczy!!potrafisz to zrobic? jesli tak to wstydze sie ze jestes polakiem!
  • Beta
    Ta MO zabijała ludzi , którzy chcieli żyć w wolnej Polsce .
    Wstyd mi za takich jak ty wolny człowieku .
  • Andrzej
    Patrzcie jak się były Ubek zapienił! To właśnie dzięki takim Polakom jak major Zapora możesz się teraz nazywać 'wolny', inaczej szczekałbyś wśród ruskiej szwoloczy ty żałosny czerwony piesku.
    Cześć pamięci BOHATERA!
  • wolny czlowiek
    mogl ich..np ogolic do zera jako zdrajcow! przepedzic nago po rynku/wywjezdz do lasu i zostawic..nie! on mosial ZABIC a niektorzy MUSZA uznac go za bohatera,,to polska historia!/szkoda ze taka zaklamana...
  • wolny czlowiek
    zabic niemca z SS..czy zabic Polaka zMO to dla niektorych to samo!!!!!/grunt to dobry zyciorys /harcerz .sodalicja marianska.itp/dla mnie on nie jest bohaterem !!nic nie usprawiedliwia mordowania polakow przes polaka!!!/gdzie tu ptriotyzm i czlowieczenstwo? /zabijal rodakow!!tzn ze byl DOBRYM POLAKIEM!!!!ogarnela was jakas paranoja!!!!/wstyd!!!
  • cytat
    "Wiosną 1945 r. dowodził licznymi akcjami rozbijania posterunków MO i likwidacji funkcjonariuszy aparatu władzy. 19 maja rozbił posterunek MO/UB w Kazimierzu Dolnym, zabijając 5 milicjantów i ubeków oraz kilku żołnierzy i 2 oficerów sowieckich"
  • Kazimierzak na wygnaniu
    Warto też, drogi autorze ze zrozumieniem czytać i cytować Wikipedię...
  • Kazimierzak na wygnaniu
    Z artykułu wynika, że rozbicie posterunku w Kazimierzu było jedną z osiemdziesięciu akcji przeciwko Niemcom. Warto wyjaśniać takie rzeczy bo spora część społeczeństwa nie wie o partyzanckich walkach przeciwko władzom komunistycznym
  • JERZY
    "W ciągu pół roku przeprowadził ponad 80 akcji zbrojnych przeciwko Niemcom-najwięcej spośród wszystkich jednostek okręgu lubelskiego.Jedną z nich było brawurowe rozbicie posterunku MO w Kazimierzu Dolnym,19 maja 1945."Tyle nam mówi cytat.Proszę mi podać nazwiska hitlerowców pełniących służbę w MO? Może są pochowani na cmentarzu w Kazimierzu?Dlaczego umniejszacie wartość ludzi ginących wówczas za to w co wierzyli i wierzyły ich rodziny?Szkoda AS,że nie jesteś obiektywny i mam nadzieję,że nie mieszkasz w Kazimierzu.
  • iks
    Szkoda, że nie wiedzieliśmy wcześniej o tym wydarzeniu. Przybycie grupy rekonstrukcyjnej - bardzo dobry pomysł.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę