Stanie na starym miejscu. Łączyć będzie tradycję z nowoczesnością. Pod jednym dachem uczyć się tu będą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Już wiemy, jak będzie wyglądać nowa szkoła w Kazimierzu.
Po pięciu miesiącach od ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, który ucierpiał w wyniku wybuchu gazu w maju ubiegłego roku 9 maja w warszawskiej siedzibie SARP – u ogłoszono jego wyniki. Najlepszą okazała się propozycja katowickiej firmy Archistudio.
- Spośród 35 prac akurat ta została wybrana przez specjalistów architektów jako najlepsza – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – Projekt spełnia nasze oczekiwania. Jako jedyny proponuje, żeby cały Gminny Zespół Szkół powstał na terenie po byłej szkole, więc nie będziemy mieli rozproszenia – szkoła podstawowa i gimnazjum będą funkcjonować w jednym budynku. To jest istotne, zwłaszcza że potania nam koszty całej inwestycji, bo nie będziemy musieli realizować osobnych obiektów. Lepsza też będzie funkcjonalność szkoły, jej strona użytkowa.
Zaletą zaproponowanego obiektu jest fakt – co podkreśla dyrektor szkoły Jerzy Arbuz – że i uczniowie szkoły podstawowej, i gimnazjum będą uczyć się razem w jednym budynku, chociaż obie szkoły będą oddzielone – część dla gimnazjum zostanie zlokalizowana w prawym skrzydle, a dla szkoły podstawowej – w lewym. W obiekcie będzie duża biblioteka z funkcją środowiskową, sala widowiskowa i sala gimnastyczna. Inne obiekty sportowe powstaną jako oddzielne budynki na działce na tzw. Zielonym Parkingu w kolejnym etapie.
Kiedy powstanie nowa szkoła?
- Mija niespełna rok od katastrofy budowlanej, a my mamy już szkołę modułową, w której będą bardzo dobre warunki do kontynuowania nauki – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Mamy już koncepcję, jak ta nowa szkoła będzie wyglądać. To nie było takie proste, biorąc pod uwagę uwarunkowania kazimierskie. Liczymy jednak, że być może w drugiej połowie następnego roku uda nam się rozpocząć budowę nowej szkoły. Ale będzie to zależało od wielu czynników, także środków finansowych. Przewidujemy, że ten kompleks będzie kosztował około 25 mln zł.
Stare budynki szkolne zostaną rozebrane, na ich miejsce powstaną nowe, nawiązujące wyglądem do tych, które ucierpiały w wybuchu.
- Wszystkie koncepcje przewidywały konieczność rozbiórki i wykonanie nowych obiektów – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Obecny budynek pozostały po katastrofie nie spełnia żadnych norm wynikających z przepisów.
Jak dokładnie wyglądają nagrodzone koncepcje architektoniczne – oprócz głównej nagrody przyznano jeszcze dwie nagrody i trzy wyróżnienia – i pozostałe zaproponowane będzie można przekonać się już wkrótce na własne oczy. Projekty zostaną w następnym tygodniu wystawione w budynku kolegium Sztuk Pięknych. 26 maja odbędzie się spotkanie z członkami sądu konkursowego. Szczegóły podamy wkrótce.
Fot. Jerzy Arbuz
Skomentuj
Dodane komentarze (45)
-
jak widac "komuś" na rękę jest żeby liceum zapomniano....
-
Do krytykow. Najlepiej byłoby, gdyby kształt tej szkoly przypominał Basztę, a zbudowana byłaby z białego kamienia Toć to takie KAZIMIERSKIE.
-
A co z Liceum w Kazimierzu jakoś cicho ?????
Chyba po tylu latach przejdzie do historii i naszych wspomnień- a szkoda. -
To nie jest dobra architektura, to po prostu jest brzydkie.
-
a gdzie można znaleźć ten projekt?
-
Zobaczcie Państwo projekt nagrodzony drugim miejscem - Jest naprawdę piękny. O wiele lepsza koncepcja od tej zwycięskiej.
-
Trzeba mowić o tym co jest dobre a co dobre po prostu nie jest- i nie ma to nic wspólnego ze zgorzkniałością!
- konkurs jest polem do dyskusji i przed nim.. i w trakcie i po nim..
Pozytywne są dwa fakty-
1.szkoła będzie odbudowana
2.w dobrym użytkowo i ekonomicznie pomyśle zlokalizowania dwóch szkół w jednym budynku- i to zostało uznane i z tym się zgadzam
/choć co do funkcjowania poniekąd wspólnie -"podstawówkowiczów" i gimnazjalistów można dyskutować-zakładam,że skoro takie rozwiązanie zostało uznane za słuszne to jest ok/
ale forma jest wtórna, wlaściwie to nie ma jej wogóle!
I ja mam sentyment do kształtu starej szkoły i dlatego to niczego w mojej opinii nie zmienia! -
Jak zwykle jeżeli coś pozytywnego dzieje się w Kazimierzu od razu pojawiają się niespełnieni ludzie , którzy uważają że zjedli wszystkie rozumy a tak naprawdę umieją tylko krytykować . Może to przez życiową zgorzkniałość ? Nawet jeśli tak jest to niech dadzą sobie na wstrzymanie. Nie mówię tu o tym żeby nie pisali tego co myślą ale żeby czasem się zastanowili czy ich opinia nie wyrządzi więcej złego niż dobrego . Projekt szkoły jak najbardziej pasuje do Kazimierza oddaje on przecież w pełni kształt szkoły do jakiej większość z nas ma sentyment.
-
natomiast sam pomysł ulokowania Szkoły Poadstawowej i Gimnazjum w jednym obiekcie /dwa funkcjonalne skrzydła/- moim zdaniem trafiony,
jednak takie rozwiązanie powinno było zostać zapisane w warunkach konkursu-
jeśli było zdaniem organizatorów konkursu i komisji jedynym trafionym
szkoda,że tak się nie stało- byłoby wtedy prawdziwe pole do dyskusji o formie architektury, która w tym akurat miejscu i w tym kontekście kulturowo-krajobrazowym jest kluczowa! -
mieliśy szansę na wartościową architekturę w tak wyjątkowym miejscu,nowoczesną w myśleniu o estetyce i przestrzeni-dostaliśmy uwsteczniony zlepek szpetnych form
-
Bardzo ciekawy projekt.
-
Beata a nie zauważyłaś, że może właśnie ta szkoła do Kazimierza pauje jak szklane domy do Reymonta? Może o to chodziło? I że de gustibus non disputandum est to wiemy ale nawet estetyka ma swoje wymierne wartości, którymi powinno kierować się jury. Pozdrawiam
-
Ktoś trafnie ocenił Batory 2, Ja powiem dosadniej Tytanik !!!
-
Świetna jest ta szkołaa.
-
Jak ktos nie ma gustu , nie powinien byc architektem , malarzem etc -chyba że skończył studia za łapówki .To od takich ludzi wymaga się dobrego gustu i smaku , po to oni są ,a nie po to żeby wspierać ich fatalne projekty i prace.
-
Nie bijcie piany jak fachowi architekci... o gustach się nie dyskutuje...
Trzeba było samemu wystartować, krytyka ma sens jeżeli jest konstruktywna.
Jak nie możecie pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie. Polska to taki dziwny kraj, w którym każdy źle życzy drugiemu, potem leży krzyżem w kościele, a na końcu zazdrości innym nacjom, że się stale wspierają i wzajemnie promują dbając o DOBRO WSPÓLNE ale to u nas pojęcie nie znane! -
Po co budować szkołę? żeby po jej ukończeniu taki Remi napisał ''szklane domy u Reymonta? to dopiero woła o pomstę do nieba !! która Pani polonistka wypusciła takiego matoła?
-
Tak grunt aby szkoła w ogóle powstała i najlepiej szybko. Krytykujących projekt będzie pewnie co niemiara ale mnie się osobiście podoba. Jest wiele ze starej szkoły ale i wiele nowoczesnych rozwiazań i jeśli jest jeszcze fonkcjonalna w środku to lepiej nie trzeba.
-
Juz odezwali sie wszystko wiedzący najlepiej fachowcy od wszystkiego.
-
Niczym szklana piramida na Rynku przy studni, jaką zaprezentował nam na jednej z wystaw architekt Kurzwiński !!!