Archiwum - kwiecień 2020

Dobiega końca przebudowa ulicy Nadwiślańskiej. Do nowej nawierzchni dołączają teraz nowe – stylizowane latarnie.
Los kolejnego kazimierskiego festiwalu staje pod znakiem zapytania. Oficjalne stanowisko dyrekcji Kazimiernikejszyn ukaże się najdalej za dwa tygodnie.

Drugi etap odmrażania gospodarki ogłoszony! A to oznacza, że zniesiony zostanie zakaz wynajmowania noclegów. 4 maja ponownie zostaną otwarte hotele, pensjonaty i inne kwatery.

Po długiej przerwie do Kazimierza Dolnego powracają turyści. Powoli otwierają się lokale gastronomiczne i galerie. Przed nami długi weekend majowy, który rozpoczyna sezon. Wszystko wskazuje na to, że można wtedy odwiedzić Miasteczko.
Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja, ale każdy dzień przynosi nowe wątpliwości i stawia nowe pytania. Głośnym echem w całej Polsce odbiła się kwestia udostępnienia Poczcie Polskiej danych osobowych wyborców przez samorządy. Jak podaje Dziennik Wschodni, władze Puław, Końskowoli i Żyrzyna odmówiły przekazywania tych danych. A Kazimierz Dolny?
Kazimierskie lokale gastronomiczne i obiekty noclegowe wciąż pozostają zamknięte. Przedsiębiorcy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji, niektórzy wręcz w dramatycznej. Zagrożona jest przyszłość jednej z najbardziej znanych i lubianych kazimierskich restauracji – Knajpy Artystycznej. Zorganizowano specjalną akcję, która ma na celu wsparcie lokalu. Pomóż i Ty. Dołóż swoją cegiełkę i uratuj Knajpę Artystyczną przed zamknięciem.
Wtorek - piątek - w Kazimierzu dni targowe. Tak w notatce filmowej udokumentował jeden z dni targowych w czasie pandemii Maks Skrzeczkowski.
Kazimierskie wąwozy to przygoda. I opowieści. Niekończąca się bajka! Dziś: dawny gościniec opolski, czyli głębocznica lessowa Kwaskowa Góra oraz wąwóz Folwarczny, który dawniej łączył folwark na Jeziorszczyźnie z ulicą Doły w miejscu, gdzie dziś stoi Rotacyjny. W drogę!
Kazimierski Mały Rynek ściąga do siebie pasjonatów ciekawostek: starych książek, antyków, biżuterii czy mniej lub bardziej oryginalnych ubrań, a także tych, którzy lubią posłuchać dobrej muzyki przy lampce wina. Filmowa notatka Maksa Skrzeczkowskiego pokazuje ulotność tego małorynkowego świata - bo dziś jedynie słońce wypełnia tę przestrzeń... Tak tu przeraźliwie pusto i głucho...
Jesteś artystą i masz problem z dotarciem do odbiorców? Łap wyzwanie! Zrób sobie zdjęcie w maseczce i dołącz do międzynarodowej akcji „MASKS – a pan-European art project”.
Jesteś uczniem szkoły podstawowej i nie masz pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu? Weź udział w wirtualnym konkursie plastycznym „Wielka mała przestrzeń” przygotowanym przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.
Wąwóz nasyca się wiosennym ożywieniem, poszumem drzew i śpiewem ptaków. Grzeje w słońcu korzenie. Złoci strome ściany lessu. Korzeniowy Dół odpoczywa. Czy już tęskni za ludźmi?

Maseczka z automatu

O tym, że jest obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, przypominać nie trzeba. Wystarczy popatrzeć na twarze przechodniów. Maseczki stają się też coraz łatwiej dostępne. W podcieniach przy urzędzie miasta stanął maseczkomat.
Do 10 czerwca 2020 roku trwa nabór filmów do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, nieodłącznego elementu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Mojżeszowe memento

Ostatni kirkut kazimierskich Żydów upamiętniony monumentem według projektu Tadeusza Augustynka w fotoreportażu Maksa Skrzeczkowskiego.
To ostatnia z rozwidlenia tras przy obwodnicy opolskiej. Z jakiegoś powodu dla kogoś najważniejsza, bo oznaczona symbolem zielonego szlaku. Czyżby najpiękniejsza? Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła. W drogę!

Początek początku

Życie w gminie powoli zaczyna wraca do normy. To oczywiście dopiero początek początku.
Na terenie gminy Kazimierz Dolny nie stwierdzono dotychczas żadnych przypadków zachorowań na Covid – 19 . Niech nas to jednak nie zwodzi. Przybywa nosicieli bezobjawowych. Pamiętajmy więc o przestrzeganiu zasad.

Chata do wzięcia

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie szuka chętnych na przejęcie drewnianej chaty przy ul. Doły w Kazimierzu Dolnym – podaje Dziennik Wschodni. – Jej właściciel ze względu na zły stan budynku chce go rozebrać.
Stowarzyszenie Dwa Brzegi – organizator Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – przekazało na rzecz Gminnego Zespołu Szkół laptopy, by umożliwić uczniom w czasie epidemii realizację zdalnego nauczania w domach. Laptopy na ten cel zakupi też gmina Kazimierz Dolny.
Kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata... Notatka filmowa Maksa Skrzeczkowskiego.
Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych z Targami Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym – jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – został wpisany do krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Bzy co prawda jeszcze nie zakwitły, ale wiosna wkoło! Fotoreportaż Maksa Skrzeczkowskiego.

Targ wraca na rynek

Od najbliższego piątku 17 kwietnia znowu będzie można zrobić zakupy na kazimierskim targu.
Właściciele wojciechowskiego ZOO mają do wykarmienia ponad 150 zwierząt, muszą też zapewnić im opiekę weterynaryjną. Nie otrzymają żadnego wsparcia od państwa, bo żaden z pakietów pomocy ich nie obejmuje. ZOO w związku z panującym koronawirusem pozostaje zamknięte do odwołania, nie zarabia. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy, pomaga kto może, po trochu.
Spacery, wyjazdy czy zwykłe wyjścia z domu są teraz poza naszym zasięgiem. Nie zapominajmy jednak, że piekne miejsca, które chcemy odwiedzić, naprawdę istnieją, że czekają, a gdy znowu się tam pojawimy, zobaczymy je może nawet piękniejsze niż wcześniej? Dziś Janowiec odwiedzony przez Danutę Borzecką, przewodniczkę turystyczną, tuż przez zakazem opuszczania domu.
70. rocznicę zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2010 r. uczczono w Kazimierzu bardzo uroczyście. To wtedy z inicjatywy Zespołu Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza na cmentarzu parafialnym św. Jana zasadzono dąbrowę katyńską ku pamięci tych kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych, którzy w 1940 r. zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach sowieckiej kaźni. W 80. rocznicę szumiały tu tylko dziesięcioletnie dęby…
A w Kazimierzu czas mimo wszystko się wcale nie zatrzymał...
Filmowa notatka Maksa Skrzeczkowskiego
Pękają przecież nie tylko naczynia, ale też życia, serca, nasze wizje samych siebie. Dzięki technice kintsugi rozbita czarka na nowo staje się całością, która nie chowa swoich pęknięć i blizn. Złote blizny stają się częścią nowej tożsamości. (Joanna Bator)

Jak trzeba, to trza!

Maseczki to teraz artykuł pierwszej potrzeby. Podobnie jak jednorazowe rękawiczki. Oba towary obecnie raczej trudno dostępne i nietanie. O ile te drugie trudno wykonać własnym sumptem, to te pierwsze można z powodzeniem uszyć w domu.
Nie po raz pierwszy udowadniamy, że mamy serca otwarte dla innych. Szczególnie dla potrzebujących. Teraz uwaga kazimierzaków i organizacji społecznych działających w Kazimierzu skupia się na pomocy dla puławskiego szpitala jednoimiennego.

Zabawa w ganianego

Jasne – jest susza. Jasne – pożar może się zdarzyć. Jasne – strażacy są od gaszenia pożarów. Jasne – podpalenia są karalne. Tylko co z tego? Strażacy wciąż bawią się w ganianego z podpalaczami. Dobrze, że tym razem nie byli potrzebni gdzie indziej bardziej...
Artyści związani z Kazimierzem wychodzą ze swoich pracowni i galerii w przestrzeń wirtualną, prezentując w ten sposób swoją sztukę w czasie, który wyklucza jej prezentację w przestrzeni sal wystawowych, koncertowych, teatralnych.
Kościół katolicki celebruje dziś Niedzielę Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień - czas duchowego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Z powodu stanu epidemii nie będzie uroczystej procesji z palmami…
Senatorska zadziwia, zachwyca, zaskakuje... Czym? Dajmy się poprowadzić Maksowi Skrzeczkowskiemu, autorowi fotoreportażu.
Urokliwe wąwozy, źródła potoku Jaworzanka, cisza i liczne ślady żyjących na tym terenie stworzeń. To wszystko czeka na nas w pobliskim Rogowie i labiryncie głębokich lessowych wąwozów. Zdecydowanie warto je odwiedzić. Za jakiś czas...

Zdrowej Wielkanocy!

Naszym Czytelnikom życzymy przede wszystkim zdrowia. Inne życzenia schodzą w tej chwili na plan dalszy.

Werniks i przyjaciele

"I kudłate, i łaciate, pręgowane i skrzydlate, te, co skaczą i fruwają...” – te słowa, które rozpoczynały popularny niegdyś program „Zwierzyniec” można odnieść także do zwierząt, które tworzą klimat Kazimierza. Maks Skrzeczkowski zaprasza, by obejrzeć ten kazimierski zwierzyniec miejski.

Pożar w Czerniawach

W Czerniawach doszło wczoraj do groźnie zapowiadającego się pożaru poddasza. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej udało się opanować sytuację.

Moda na maseczki

Często słyszymy, że nie trzeba, że nic to nie daje, nie zabezpiecza. Lekarze jednak twierdzą inaczej. Maseczka może być nawet ważniejsza niż rękawice jednorazowe – piszą do premiera. My w Kazimierzu kreujmy nową modę. Nośmy maseczki!
Ewa Pisula – Dąbrowska kazimierzanka z urodzenia i z serca, autorka książki „Kazimierz Dolny. Bezwarunkowe uwiedzenie” czy publikowanej także na naszych łamach „Dwa brzegi ponad tęczą” powraca z nową opowieścią. „Okienka pogodowe” dotyczą Kazimierza w czasie epidemii. Niosą nadzieję na ten trudny czas.
W ten weekend ani w następny nie pójdziemy już niestety na spacer, nawet za miasto. Lasy Państwowe od 3 do 11 kwietnia włącznie wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Kazimierskie wąwozy – w tym łączący Bochotnicę ze Skowieszynkiem Toboła – też musiałby będą poczekać…
Noc w Miasteczku to zawsze tajemnica. W swoim fotoreportażu Maks Skrzeczkowski uchwycił moment, gdy światło dnia spotyka się ze światłem nocy. Jeszcze dzień nie dokończył swojej opowieści, a już noc mości sobie posłanie…
SP ZOZ w Puławach informuje, że z dniem 1 kwietnia nocna i świąteczna opieka lekarska - ambulatorium dla dorosłych, zostaje przeniesione do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Centralnej 16 w Puławach.
Las pomiędzy Karczmiskami a Chodlikiem poprzecinany jest mnóstwem dróg i ścieżek. Niczym pajęczynka. Wiosną w lesie jest szczególnie pięknie. Spacerując dostrzegamy budzącą się do życia przyrodę, połacie kolorowych kwiatów i różnorodne owady spragnione słońca. A wszystko to przy akompaniamencie donośnego śpiewu ptaków. Fotoreportaż.
Mimo coraz cieplejszych dni Kazimierz w związku z ogłoszonym stanem epidemii jest przerażająco pusty. Nie ma kawiarnianych stolików zapraszających do przycupnięcia na kawę lub rozmowę ze znajomymi. Zniknęły nawet rynkowe ławeczki, na których można było przysiąść i wystawić twarz do wiosennego słonka. Nie ma ludzi.
Od kilku dni w zasadzie codziennie pojawia się komunikat jednej z miejscowych OSP o kolejnym pożarze na terenie gminy Kazimierz Dolny. Nawet koronawirus nie jest w stanie powstrzymać ludzi przed wypalaniem traw.
Muzealna aplikacja mobilna pomoże w zwiedzaniu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Ma być gotowa już w sierpniu.

Archiwum

Pokaż stopkę