Archiwum - sierpień 2019

Pod prąd

Kazimierscy wodniacy rywalizowali ze sobą we wznowionych po latach Kazimierskich Regatach Wiosłowo – Żaglowych. Zawody zakończyła wspólna parada i koncert.

Kto może działać w Samorządzie Mieszkańców? Kto może decydować o wydatkowaniu środków z budżetu obywatelskiego? Projekty uchwał już są, ale radni wciąż nie są zgodni.

Największe utwory takich bardów jak Edward Stachura, Bułat Okudżawa, Sting czy Bob Dylan, a także własne, oryginalne kompozycje Jana Kondraka usłyszymy w sobotę w synagodze podczas koncertu Pożegnanie wakacji.

Głupio zrobiła...

„W tych miejscach można smakować życie”. National Geographic promuje polskich miasteczek, które trzeba odwiedzić. Wśród nich – „skromna siostra Kazimierza nad Wisłą” – Janowiec.

Planujecie weekendowy wypoczynek w Kazimierzu? Zobaczcie, na jakie atrakcje możecie liczyć w tym czasie w naszym mieście.

W najbliższą sobotę przed kazimierską publicznością wystąpi ponownie bard, kompozytor, tekściarz – ale przede wszystkim lider Lubelskiej Federacji Bardów Jan Kondrak.

"Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" Mordechaja Canina to kolejna książka prezentowana podczas tegorocznego Pardes Festival w Kazimierzu. W prezentacji uczestniczyli jej tłumacz prof. Monika Adamczyk-Garbowska i wydawca Krystyna Bratkowska.

II Spacer Literacki z Moniką A. Oleksą zgromadził w Kazimierzu wielu miłośników prozy lubelskiej pisarki. Tematem przewodnim była kazimierska powieść Oleksy „Spacer nad rzeką”.

Gośćmi Pardes Festival byli w piątek członkowie rodziny Isaaca Bashevisa Singera: Hazel Karr i Meirav Hen. Spotkanie dotyczyło twórczości siostry Singera, także pisarki i siostry słynnego noblisty Ester Kreitman. Nie brakowało również wspomnień rodzinnych.

Trwa sierpniowa sesja Rady  Miejskiej. Radni debatują m.in. na temat zmian budżetowych w związku z możliwością uzyskania dotacji na remonty dróg na terenie gminy.

Czy mieszkańcy Zbędowic doczekają się w końcu normalnej drogi dojazdowej do swojej miejscowości? - pytaliśmy w jednym z kwietniowych artykułów. Wygląda na to, że tak. Wniosek na przebudowę drogi gminnej Parchatka – Zbędowice, złożony w ramach rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych znalazł się na liście zadań przeznaczonych do dofinansowania.

Dokąd prowadzi Stara Droga? Tym razem na utrzymane w klimatach kazimiersko – łemkowskich Popołudnie ze Śliwką w ramach 7. Edycji Pardes Festival. Było ciekawie i smacznie.

Przed nami w synagodze koncert muzyki żydowskiej, bałkańskiej, latynoskiej. Dla Państwa konkurs!

Tydzień wcześniej niż planowano  - w najbliższy piątek 23 sierpnia – odbędzie się sierpniowa sesja Rady Miejskiej w Kazimierzu. Stąd też środowe posiedzenie wspólne trzech komisji: budżetu, edukacji i zdrowia. Nad czym debatowali kazimierscy radni?

Nie przyniosła efektów rekrutacja uzupełniająca. W tym roku kazimierskie Liceum Ogólnokształcące nie powstanie.

W sieci ukazał się kolejny film Pasjonaci.tv zrealizowany tego lata w Kazimierzu. Jego bohaterem jest Roman Wolny – pszczelarz i geodeta.

Co będzie się działo podczas najbliższego weekendu w naszym mieście? Dowiecie się tego z naszego najnowszego zestawienia imprez i wydarzeń kulturalnych.

Już w środę 21 sierpnia rozpoczyna się siódma edycja Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Przed nami tydzień wydarzeń przybliżających religię, tradycje i kulturę Żydów i innych mniejszości zamieszkujących dawną i współczesną Polskę.

Próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, działania etnobotaniczne, odtwarzanie pełnego procesu wytwarzania chleba oraz sposobów przechowywania surowców spożywczych, łucznictwo, tkactwo, garncarstwo a także słowiańska kuchnia.  Tak wygląda program 15. edycji Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

Program Pardes Festival harmonijnie łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, wspomnieniach  i dziełach sztuki  ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów  w Kazimierzu Dolnym, na Lubelszczyźnie i w całej Polsce - obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939.

Gmina Kazimierz Dolny otrzymała ponad 360 tys. złotych dofinansowania z jednego z programów unijnych (PROW) na remont drogi biegnącej przez ul. Góry.

Utwory w języku jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim oraz polskim mogliśmy usłyszeć podczas sobotniego koncertu grupy Berberys, który odbył się w kazimierskiej synagodze.

Jak wynika z doniesień medialnych w minionych dniach wyłoniony został nowy dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Kto obejmie stanowisko?

Prace nad spektaklem „Zamek”, który we wrześniu będzie prezentowany na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym, trwają w najlepsze. Są już projekty kostiumów i oprawy scenograficznej. Całość zapowiada się bardzo ciekawie.

W najbliższą sobotę w kazimierskiej synagodze wystąpi grupa Berberys. W przygotowanym na naszym portalu konkursie można było wygrać dwie podwójne wejściówki na koncert. Kto otrzyma bilety?

Jaki artysta czy też zespół powinien wystąpić przed kazimierską publicznością w klimatycznym Budynku Dawnej Synagogi? Tak brzmiało pytanie konkursowe. Odpowiedzi było wiele. Zwyciężyła jedna.

Tradycyjny klezmerski repertuar usłyszymy podczas koncertu zespołu Berberys, który w przyszły weekend odbędzie się w Budynku Dawnej Synagogi. Chcielibyście w nim wziąć udział? Przygotowaliśmy konkurs!

Jakie utwory chcielibyście usłyszeć podczas czwartkowego koncertu Grażyny Łobaszewskiej w kazimierskiej synagodze? Pytaliśmy o to w naszym konkursie, który właśnie został rozstrzygnięty!

Jeżeli długi weekend spędzicie w naszym mieście, koniecznie sprawdźcie, co będzie się działo. W naszym zestawieniu znajdziecie informacje o planowanych imprezach i wydarzeniach kulturalnych.

Teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Marka Grechuty, Jana Wołka czy Grzegorza Ciechowskiego usłyszymy w kazimierskiej synagodze podczas koncertu „Łobaszewska słowem silna”. Weź udział w konkursie i wygraj podwójną wejściówkę na wydarzenie.

Koncert "Żydowska ulica" w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej to niezwykła muzyczna podróż pełna niesamowitych przeżyć, dźwięków i wokalu. Weź udział w konkursie i przeżyj to sam!

"Czas nas uczy pogody", "Brzydcy", "Może za jakiś czas" czy też "Magiczne ognie tej jesieni"? Która piosenka Grażyny Łobaszewskiej jest dla Was najważniejsza?

Niesamowita energia, hipnotyzujący wokal oraz charakterystyczne brzmienie różnorodnych instrumentów na jednej z najpiękniejszych „sal koncertowych”... Po prostu: Andrzej Smolik i Kev Fox na kazimierskim Zamku!

Grażyna Łobaszewska, Izabela Szafrańska oraz zespół Berberys – wszyscy ci artyści wystąpią już niebawem w Budynku Dawnej Synagogi. Długi sierpniowy weekend w Kazimierzu Dolnym zapowiada się wręcz koncertowo!

W przyszłym tygodniu w Budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym wystąpi Grażyna Łobaszewska. Tym razem z programem „Łobaszewska słowem silna”. A my przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania jest jedna podwójna wejściówka na koncert.

Konkurs, w którym do wygrania była podwójna wejściówka na sobotni koncert Andrzeja Smolika i Keva Foxa został rozstrzygnięty! Kto zwyciężył?

Wykorzystaj letni weekend i przyjedź do Kazimierza. W naszym zestawieniu znajdziesz informacje o aktualnych imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych organizowanych w mieście.

Już w najbliższą sobotę na dziedzińcu kazimierskiego Zamku odbędzie się koncert Andrzeja Smolika i Keva Foxa. A my mamy dla Was konkurs. Do wygrania podwójna wejściówka na koncert.

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 21 do 25 sierpnia 2019 na siódmą edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego, na koncert finałowy wybierzemy się do Teatru Klepisko w Skowieszynku, a w niedzielę festiwalową zapraszamy na wycieczkę do janowieckiego Zamku i winnicy Widok Wojszyn.

Jej pierwszy koncert w Kazimierzu w ramach festiwalu WpółDrogi zakończyły owacje na stojąco. Pisaliśmy, że na kolejny występ trzeba będzie czekać co najmniej rok. A tu – niespodzianka. Izabela Szafrańska wystąpi w Miasteczku ponownie jeszcze tego lata!

W tegorocznym Biegu Szlak Trafi wzięło udział ponad 500 zawodników, na trzech trasach. Padł też kolejny rekord!

„Pavarotti”, dokument przedstawiający życie wybitnego śpiewaka operowego, który sławą przyćmił niejedną gwiazdę rocka, wygrał Plebiscyt Publiczności 13. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Pokazy filmowe, spotkania z twórcami, koncerty i wernisaże.  Całe mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Po prostu: 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Fotoreportaż.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi za nami. Podczas uroczystego zamknięcia festiwalu, oprócz licznych podziękowań i pierwszych podsumowań, odbyła się także światowa premiera filmu „Sługi wojny”.

O młodości, dojrzałości, kultowych filmach, walce z chorobą a także o polskim społeczeństwie rozmawiają Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter. Również na Dwóch Brzegach w Kazimierzu.

Najbliższy weekend to pożegnanie z festiwalem Dwa Brzegi – ale nie tylko. Zobacz inne wydarzenia kulturalne i imprezy, które będą organizowane w naszym mieście.

Tłumy przyszły na spotkanie z gwiazdą polskiego kina Danielem Olbrychskim. Prowadziła je Grażyna Torbicka

X jubileuszowy Kanał Sztuki w tym roku zdominowało wspólne malowanie. 13 konfratrów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki malowało „Film o Kazimierzu”. W reżyserii oczywiście kazimierskich artystów.

Z końcem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi swoje podwoje zamyka Studio KZMRZ, które przez ponad rok swojej działalności promowało sztukę współczesną w Kazimierzu. Ale to nie koniec działalności Michała Stachyry w Miasteczku.

10 dekad, a za nimi – ogrom zdarzeń i niekończącej się pracy. Willa Słoneczna i związana z nią od zawsze rodzina Wolnych, świętują jubileusz 100-lecia działalności. W tę historię wpisały się trudne losy kraju i poszczególnych ludzi, którzy w sztafecie pokoleń przekazywali sobie przywiązanie do miejsca i hart ducha by w nim trwać.

Kazimierz stanął w godzinie W. Miejscowi i turyści uczcili pamięć powstańców warszawskich w 75. rocznicę zrywu wolnościowego.

W Galerii Drewna Szept Kazimierza w Plebance trwa wystawa Szept Aniołów. Anioły Dany Rychter można oglądać do końca trwania Dwóch Brzegów.

Wykorzystanie marki "Lubelskie" w produktach filmowych to jeden z tematów poruszanych podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Już w sobotę 3 sierpnia po raz siódmy wystartuje Bieg SzlakTrafi. Bieganie to przyjemność, relaks, wolność!

O tym jak poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby, o dojrzałości emocjonalnej oraz filmie „Na zawsze razem”, w ramach filmoterapii, rozmawiały Grażyna Torbicka, Katarzyna Miller, Martyna Harland oraz  Joanna Olekszyk.

Archiwum

Pokaż stopkę