Archiwum - maj 2019
Siksa to infantylny i aspołeczny koszmar ze scen punkowych, teatralnych i literackich. Być może koncert, być może monodram. Pyskata literatura krzyczana do wulgarnych pochodów basowych, wypluwana tu i teraz przez nie-aktorkę i nie-muzyka. Tak pisze o niej prasa. Czy Kazimierz to dobre miejsce dla takiego koncertu?
Pokazy OSP i WOPR, dmuchane zamki, malowanie twarzy, kiermasz jedzenia a także koncert Dziadów Kazimierskich – tak wygląda program drugiej edycji Dziadowskiego Dnia Dziecka w Kazimierzu Dolnym. A wszystko to w bardzo szlachetnym celu.
Piątek 31 maja. Specjalny koncert Natalii Kwiatkowskiej.
Kazimierskie Soboty Literackie to spotkania przy książce. Jest i herbatka, ale to książka jest tu punktem wyjścia do dyskusji, która zataczając kręgi bardzo nieraz szerokie i odległe od jej treści do książki znów powraca.
Już jutro w Budynku Dawnej Synagogi wystąpią: Marcin David Król i Gerard Edery z koncertem „Skarby pieśni sefardyjskich”. Kto wygrał bilety na koncert? Znamy już wyniki.
Jakich atrakcji można się spodziewać podczas najbliższego weekendu w naszym mieście? Dowiecie się tego z poniższego zestawienia nadchodzących imprez orwa innych wydarzeń kulturalnych.
Trwa transmisja obrad V sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu. Wśród tematów m.in. podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułów Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza pośmiertnie Wiktorowi, Anastazji, Zofii, Leokadii z rodziny Góreckich.
Starosta puławski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu Puławskiego dla Miasta Puławy oraz gmin: Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec. Dziś woda powoli opada.
W najbliższy weekend w synagodze z koncertem „Skarby pieśni sefardyjskich” wystąpi duet Gerard Edery - śpiew, gitara i Marcin David Król – skrzypce.
Już w najbliższą sobotę w kazimierskiej synagodze odbędzie się koncert pt.„Skarby pieśni sefardyjskich”. Na scenie wystąpi duet: Gerard Edery - śpiew, gitara i Marcin David Król – skrzypce. Dla naszych Czytelników mamy konkurs a w nim do wygrania jedno podwójne zaproszenie na wydarzenie.
Trwa miesiąc maj. Wieczorami pod przydrożnymi kapliczkami i krzyżami gromadzą się ludzie na majówki. Śpiew kobiet niesie się po wieczornej rosie…
Lokale wyborcze zostały już zamknięte. Trwa liczenie głosów, więc na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać, chociaż media już gorączkują się wynikami sondaży. Za jaką Europą głosowaliśmy?
Sezon koncertów na dziedzińcu kazimierskiego zamku można uznać za rozpoczęty. Pierwszą artystką, która pojawiła się na scenie pod gołym niebem była Roksana Węgiel.
Przedstawiciele kilku ministerstw, reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz koordynator projektu z ramienia Muzeum Nadwiślańskiego odbyli wyjątkowy spacer po remontowanych oddziałach muzeum w Kazimierzu Dolnym.
Sprawa Rynkowej ciągnąca się od jesieni 17 r. zaczyna przypominać telewizyjny serial. Co prawda nie rozgrywa się „w rytmie serca”, ale i tak emocji nie brakuje.
Wały w Kazimierzu powoli zaczynają przypominać łąki kwietne, chociaż kwiatów raczej tu nie widać. Wybujałe wysoko trawy wyglądają dziś mało estetycznie. Stąd pytania: kiedy koszenie wałów w Miasteczku?
Przed nami dziesiąta już edycja Święta Wina w Janowcu. W programie m.in. pokazy kulinarne, Jarmark Janowiecki, warsztaty edukacyjne oraz barwny korowód z figurą św. Urbana.
W pierwszy weekend lipca na dziedzińcu kazimierskiego zamku wystąpi Edyta Górniak. Koncert zostanie poprzedzony supportem, na scenie wystąpi młodzież z powiatu puławskiego.
Trzeci Księżyc zaprasza na koncert znakomitego australijskiego wokalisty — Phillipa Brackena i jego zespołu. Jego muzyka jest jak meandrujący duch — zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, walory kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Wszystko to wzbogacone sugestywnym głosem unoszącym słuchaczy w eter po to, by po chwili, jeszcze w tej samej linijce piosenki, szybko sprowadzić ich powrotem na ziemię. Już w sobotę.
Powódź, pożar na przeprawie promowej, wypadki, zaginięcia, przeprowadzenie ewakuacji, wybuchy... Asortyment nieszczęść w Kazimierzu Dolnym jest dziś bardzo szeroki. Spokojnie, to tylko ćwiczenia.
Zastanawiasz się, jak spędzić weekend w Kazimierzu Dolnym? Niżej znajdziesz krótki przewodnik po kazimierskich imprezach i innych wydarzeniach, które będą organizowane w naszym mieście.
Wkrótce rozpocznie się budowa drogi do Mięćmierza. Starostwo w Puławach właśnie ogłosiło przetarg.
- Słońce, drinki, palemki i Wisełka... – taki Kazimierz marzy się każdemu z nas. Mamy dobrą wiadomość: jesteśmy o krok bliżej.
Monumentalna bryła zamku w Janowcu wznosi się na wysokiej wiślanej skarpie vis a vis Mięćmierza. Od strony Kazimierza zamek zasłania zazdrośnie las. Ta tajemnicza i owiana legendami budowla jest jednym z oddziałów kazimierskiego muzeum – Muzeum Nadwiślańskiego i 18 maja także i tu miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie – Noc Muzeów.
IV Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym za nami. W sumie kilkuset biegaczy z całej Polski rywalizowało na dystansie 5 i 10 km. Pośród uczestników biegu byli także miejscowi.
Własny dom, działka czy pensjonat w Kazimierzu? To jest możliwe. Nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest dużo.
Wisiorek czy obrączka? A może miniaturowy talerz? Przed takimi dylematami między innymi stawali uczestnicy warsztatów złotniczych w Muzeum Sztuki Złotniczej Nadwiślańskiej Nocy Muzeów.
W Kazimierzu powstaje Kazimierskie Muzeum Klocków. Dla małych i dużych miłośników klocków będzie to nie lada gratka. Otwarcie wkrótce.
W Teatrze Klepisko w najbliższy weekend rozpoczynają się „Przybory Przybory”. To cykl 5 warsztatów teatralnych, których zwieńczeniem będzie 15 czerwca wielki finał - wydarzenie kulturalne otwarte dla całej społeczności gminy Kazimierz Dolny.
Mimo, że Muzeum Nadwiślańskie przechodzi generalny remont. najbliższy weekend upłynie pod znakiem Nadwiślańskiej Nocy Muzeów. Muzeum zaprasza do swoich czynnych oddziałów – do Muzeum Sztuki Złotniczej i Galerii Wystaw Czasowych w Kazimierzu, na Zamek w Janowcu oraz do otwartego na czas remontu oddziału w pałacu Czartoryskich w Puławach.
Poniszczone ogrodzenie: metalowe siatki pogięte, a drewniane belki czegoś, co chyba kiedyś płotem było – leżące wprost na ziemi. Jeszcze niedawno miejsce pomiędzy zamkiem i dawnym cmentarzem za farą zapraszało wręcz do ekstremalnych wycieczek pod zamek, a nawet – jak pokazali nam nasi czytelnicy – wokół zamku. Tylko patrzeć jak dojdzie do nieszczęścia! Dziś jest tu ogrodzenie i tabliczki ostrzegawcze. Warto je potraktować na serio.
O blisko 11 ton śmieci stała się lżejsza gmina po ostatnim Wielkim wiosennym sprzątaniu Kazimierza, w którym uczestniczyło ponad 200 wolontariuszy. A tymczasem na jednej z prywatnych działek wciąż piętrzy się pokaźna góra śmieci…
Przy pięknej słonecznej pogodzie i w nie mniej pięknych okolicznościach przyrody na Skowieszynku odbył się piknik „Klepnij się na szkołę”. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów do teatru – cegiełek i sprzedaży ciast przeznaczone zostaną na wsparcie Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku.
Czy już wiesz, jak spędzisz swój weekend? Zapraszamy do przepięknego, zielonego Kazimierza Dolnego. Z naszego najnowszego zestawienia dowiedz się, co będzie się działo w naszym mieście.
W uznaniu zasług dla ochrony Kazimierza Dolnego władze Miasteczka uhonorowały Jerzego Żurawskiego najwyższym odznaczeniem miejskim.
Drodzy czytelnicy. Od dzisiaj publikowanie komentarzy w portalu www.kazimierzdolny.pl możliwe jest za pośrednictwem konta w serwisie Facebook.
Czterech aktorów i jedna wielka improwizacja. Tak w skrócie opisać można spektakl pt. “Ile razy w myślach zdobywałem świat?”, który odbył się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Wraz z początkiem maja na tory powróciła Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. W każdą niedzielę, aż do końca września, możemy wybrać się na ciekawą wycieczkę po Kotlinie Chodelskiej.
W polskich szkołach średnich trwają egzaminy maturalne. Egzaminom towarzyszą alarmy bombowe, które w wielu placówkach powodują utrudniania w przeprowadzaniu matur. Wiadomość o podłożonej bombie trafiła także do Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.
Po raz dwudziesty czwarty odbyły się w Kazimierzu Biegi o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego.
Weź udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych a przy okazji wesprzyj Społeczną Szkołę Podstawową w Skowieszynku. Po prostu, klepnij się na szkołę! Start już w najbliższą niedzielę, o godzinie 17.00.
Siódme urodziny Przystanku Korzeniowa. Klubojadalnia zaprasza na specjalny urodzinowy koncert.
Przed nimi kolejne kilometry do ujścia Wisły. Za nimi etap kończący się w Kazimierzu. Wiślani Odyseusze Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz przepływają królową polskich rzek wpław od źródeł do Bałtyku, zwracając uwagę na ważne problemy związane i z Wisłą i z pływaniem na otwartych akwenach i z samą Wisłą…
Jak spędzić weekend w Kazimierzu Dolnym? W zaplanowaniu wolnego czasu w naszym mieście pomoże ci poniższe zestawienie imprez i wydarzeń!
Jeszcze tylko do piątku 10 maja trwają zapisy na IV Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II. Organizatorzy przygotowali specjalną promocję.
Przed nami kolejna edycja Kazimiernikejszyn. Będzie się działo! Na scenie pod gołym niebem w Kamieniołomach wystąpią m.in.: Kult, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk, Bitamina czy Łąki Łan...
W Koszczycu trwają matury. Polski, matematyka już za maturzystami. Teraz czas na języki – dziś angielski – i kolejne przedmioty maturalne, w tym niemiecki. Jako przedmioty dodatkowe uczniowie z Koszczyca wybrali biologię, wiedzę o społeczeństwie, geografię i historię sztuki. Egzaminy pisemne zakończą się 15 maja.
Gmina Kazimierz Dolny przymierza się do utwardzenia dna kolejnych wąwozów. Pozwoli na to ponad półmilionowa dotacja ze specjalnej rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zadania związane z usuwaniem klęsk żywiołowych – na poprawę nawierzchni dróg przebiegających przez wąwozy czy likwidację szkód będących następstwem np. opadów deszczu.
Pojazdy z czasów II wojny światowej z oznakowaniem I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz II Korpusu generała Władysława Andersa po raz IX zaprezentowały się na kazimierskim rynku podczas Spotkania z Historią.
Koncertem „Żydowska ulica” zakończył się III WpółDrogi Festival w Kazimierzu. Pięć dni wypełnione muzyką skrzypiec, pieśniami bardów i żydowskiej ulicy przeszły do historii. Do zobaczenia za rok.
Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych, wspólnie odśpiewany hymn oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Tak w Kazimierzu Dolnym uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Utwory Dylana, Cohena, Stinga czy Okudżawy mogliśmy usłyszeć podczas kolejnego już, trzeciego dnia festiwalu WpółDrogi. Przed kazimierską publicznością wystąpił Jan Kondrak z koncertem pt. „Ogród Wiszący”.
PILNE: Wisła w Warszawie się rozstąpiła, lud przeszedł suchą stopą do Kazimierza Dolnego na majówkę – alarmuje AszDziennik. Czy cud powtórzy się na zakończenie majówki?
W pięknych okolicznościach przyrody startuje nowy cykl koncertów Jazz nad Wisłą. Pierwszy koncert już jutro 3 maja!
Jak wyglądało życie dawnych Słowian? Co takiego odkryto podczas badań archeologicznych w Kłodnicy? Jak poprawnie strzelać z łuku? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas „Spotkań z archeologią”, które trwają właśnie w Grodzisku Żmijowiska.
Kompozycje klasyczne i etno, inspirowane musicalem i ostrzejszym, rockowym brzmieniem prezentowali drugiego dnia festiwalu WpółDrogi podczas koncertu „W skrzypcowym świecie. „Rok duo” – Marcin David Król i Lucjan Szaliński-Bałwas.
Do Kazimierza dziś po południu zawitają dwaj wiślani Odyseusze: Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz. To uczestnicy projektu „Odyseja Wiślana”. Płyną wpław od Jeziora Goczałkowickiego do Bałtyku. Dziś zaplanowali przystanek w Kazimierzu.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003