Archiwum - kwiecień 2018
Wystawa malarstwa Jana Stępki otwarta została w kazimierskiej bibliotece. W pracach artysty obecny jest tradycyjnie Kazimierz Dolny, który na zawsze pozostanie wielką miłością autora.
Mały Rynek zabrzmi podczas tegorocznej majówki wyjątkowo kazimiersko. Gwarantuje to znany tu dobrze zespół NeoKlez. Koncert na Trzecim Księżycu 3 maja.
Przed nami kolejna edycja „Spotkań z Archeologią”, które tradycyjnie odbędą się na Grodzisku Żmijowiska. Inauguracja tegorocznego sezonu turystycznego rozpocznie się już 1 maja.
Pieśni sefardyjskie w wykonaniu Kai Mianowanej, znanej chociażby z musicalu „Upiór w operze” wystawianym w warszawskim teatrze Roma, to propozycja WpółDrogi Festival na 4 maja.
Od wtorku 24 maja Coprosa Polska nie jest już wykonawcą budowy kazimierskiej szkoły. Kto w takim razie dokończy tę inwestycję?
Kirszenbaum wyląduje na Trzecim Księżycu już w najbliższą sobotę 28 kwietnia. Zapraszamy na Mały Rynek.
Trwa 43. sesja Rady Miejskiej. Ważą się losy budowanej szkoły. Dotychczasowemu wykonawcy gmina wypowiedziała umowę.
Już w sobotę 28 kwietnia w Domu Architekta SARP odbędzie się benefis Tadeusza Michalaka po-łączony z nadaniem zasłużonemu Benefisantowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego.
Święto Konstytucji 3 maja uświetnią nie tylko tradycyjne uroczystości rocznicowe zaczynające się w farze, a kończące się pod klasztorem, ale również specjalny koncert w ramach WpółDrogi Festival Vivat Patria Polonia! Można wygrać wejściówkę!
Co roku Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wyjeżdża na tory wraz z początkiem maja. Tym razem pojawi się nieco wcześniej, bo już 29 kwietnia. Na tym jednak niespodzianki się nie kończą...
2 maja w ramach WpółDrogi Festival przed kazimierską publicznością wystąpi artysta z Krakowa – legenda krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Tadeusz Kwinta. W monodramie „Gdzie jest mój Homel?” usłyszymy przypowieści i songi Lejzorka Rojtszwańca wg Ilii Erenburga. Kto wygra wejściówkę?
Przed nami wyjątkowo długa majówka. Spędzasz ją w Kazimierzu? Sprawdź, co w tym czasie będzie się działo w naszym mieście.
Znani są tegoroczni Ambasadorowie Województwa Lubelskiego. Wśród wyróżnionych tym tytułem i certyfikatem Marka Lubelskie – osoby związane z Kazimierzem Dolnym.
Takich tłumów na otwarciu wystawy jeszcze nie było. Przynajmniej w Kazimierzu Dolnym. Co przyciągnęło tak wielu ludzi do Muzeum Nadwiślańskiego? Malarstwo Jacka Malczewskiego.
Ponad trzysta osób wyruszyło na szlaki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, by spotkać się w spichlerzu Pielaka na wspólnym ognisku. XXIX Rajd Adalbertowy za nami.
Festiwal WpółDrogi startuje już w najbliższą sobotę 28 kwietnia. W niedzielę odbędzie się koncert piosenek polskiego międzywojnia w wykonaniu Łukasza Jemioły. Kto wygrał bezpłatną wejściówkę na to wydarzenie?
Festiwal WpółDrogi już za tydzień. Koncert inauguracyjny odbędzie się już na starcie długiego weekendu majowego w sobotę 28 kwietnia. Kto wygrał bezpłatną wejściówkę na to wydarzenie?
VIII Dzień Wolnej Sztuki w Kazimierzu był okazją do podejrzenia wystawy Jacka Malczewskiego „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką”, której otwarcie zaplanowano dopiero na niedzielę.
Modlitwa na kirkucie prowadzona wspólnie przez proboszcza fary ks. Tomasza Lewniewskiego i gwardiana klasztoru franciszkanów o. Eliasza, marsz milczenia z licznym udziałem młodzieży ze szkół całej gminy i mieszkańców, światła pamięci, kwiaty i słowa. Społeczność Kazimierza upamiętniła zagładę swoich żydowskich sąsiadów, którzy przed wojną stanowili połowę mieszkańców Miasteczka.
Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza na długi weekend majowy do Kazimierza na WpółDrogi Festival. To już druga edycja tej imprezy, która odbywa się w synagodze – sali o niespotykanych walorach akustycznych.
Już w najbliższą niedzielę 22 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się otwarcie nowej wystawy. Tym razem w Kazimierzu będziemy mogli oglądać malarstwo Jacka Malczewskiego.
Bistro Trzeci Księżyc na Małym Rynku zaprasza w sobotę na koncert Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego.
W Szkole Podstawowej im. M. Kuncewiczowej w Rzeczycy 18 kwietnia był dniem wyjątkowym. Rolę nauczycieli przejęli uczniowie, a uczniami stali się… rodzice.
Nie macie jeszcze planów na najbliższy weekend? Mamy dla Was propozycję spędzenia kilku godzin na świeżym powietrzu. Na sobotę zaplanowano wiosenne sprzątanie Kazimierza. Wybieracie się?
Jeśli nadchodzący weekend masz zamiar spędzić w naszym mieście, koniecznie zobacz, co w tym czasie będzie się działo. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie imprez oraz najważniejszych wydarzeń w Kazimierzu Dolnym.
Dziewięć wolontariuszek z Koszczyca kwestowało w ostatni weekend na terenie Kazimierza na rzecz Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w ramach corocznej akcji „Pola nadziei”.
W ostatni dzień marca 1942 r. dobiegł końca żydowski rozdział w Kazimierzu. 76 lat od tamtych wydarzeń w Kazimierzu odbędą się uroczystości upamiętniające zagładę społeczności żydowskiej Miasteczka.
Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.
Wstąpienie Kazimierza do euroArt stało się faktem. W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się uroczysta ceremonia powitania Miasteczka w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.
Nietypowo w środku tygodnia w farze miał miejsce koncert wpisujący się w kalendarz imprez z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed kazimierską publicznością wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznym Wojska Polskiego.
Mamy rok niepodległości, takie daty czci się nasadzeniami długowiecznych drzew. Sadźmy nowe, ale chrońmy też te, które już długowieczoność osiagnęły. Ważą się losy wiekowego dębu na Górach. Czy naprawdę nie ma dla niego żadnego ratunku?
Kamienica Gdańska umiejscowiona w samym sercu miasta na rynku powinna być dumą Kazimierza Dolnego. Niestety tak nie jest. Zniszczona elewacja i nieszczelny dach to tylko niewielka część problemów, z którymi na co dzień borykają się zarówno mieszkańcy budynku, jak i jej zarządcy.
W tym roku 1 lipca przypada 75. rocznica śmierci Tadeusza Pruszkowskiego – profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, który w dwudziestoleciu międzywojennym rozpropagował Kazimierz jako miasteczko malarzy. By to uczcić, radni chcą oznakować i wypromować wśród miejscowych i turystów wąwóz jego imienia znajdujący się niedaleko willi Pruszkowskiego za zamkiem.
W miniony weekend turyści dopisali i miasto znowu zrobiło się kolorowe i gwarne. Nadchodzący zapowiada się równie dobrze. Jeśli i ty planujesz weekendową wizytę w Kazimierzu Dolnym, koniecznie zobacz, co będzie się działo w tym czasie. Informacje znajdziesz w naszym najnowszym zestawieniu kazimierskich imprez i wydarzeń kulturalnych.
W Trzecim Księżycu wystąpi ze specjalnym programem Adriano Trindade, brazylijski muzyk jazzowy koncertujący w całej Europie. Będzie to drugi koncert tego artysty w Kazimierzu i regionie!
Sezon w Kazimierzu rozpoczął się w tym roku znacznie wcześniej. Miniony weekend Miasteczko przeżywało prawdziwy najazd turystów. W godzinach szczytu korek sięgał aż do ronda w Bochotnicy!
Restauracja na Piętrze przy ulicy Nadrzecznej 6 zaprasza na drugi już koncert w ramach inicjatywy Usłysz Kazimierz Dolny. Niedawno gościł tu zespół Bass Astral x Igo, tym razem usłyszymy elektroniczne brzmienia Carsky'ego i formacji Lasy.
Miłośników Kazimierza nie brakuje. Wielu chciałoby tu zamieszkać na stałe. Niektórym się to udaje. A co mają zrobić ci, którzy chcieliby tu dalej mieszkać, ale zwyczajnie nie stać ich na kazimierskie ceny domów czy mieszkań? Czy mogą liczyć na pomoc miasta?
Od dziesięciu lat przy kazimierskiej bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki. Raz w miesiącu miłośnicy literatury spotykają się, by wymienić się spostrzeżeniami na temat przeczytanych tytułów. Czyli jednak nieprawdą jest, że Polacy nie czytają książek. Przynajmniej niektórzy.
Wczoraj 4 kwietnia na warszawskich Powązkach pochowano kazimierzanina płk Jana Targosińskiego ps. Hektor, który zmarł 25 marca w Warszawie w wieku 103 lat. Był najstarszym dowódcą oddziału partyzanckiego w stanie spoczynku. W czasie wojny dowodził 3. kompanią 1. batalionu 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK.
Przed nami jeden z najdłuższych weekendów w roku – majówka 2018 może trwać nawet dziewięć dni! Zapraszamy więc na wypoczynek do Kazimierza, tym bardziej, że właściciele tutejszych obiektów noclegowych już od dawna mają przygotowane oferty pobytowe. Niżej znajduje się ich przegląd.
Za oknem w końcu prawdziwa, ciepła wiosna! Skorzystajcie z pięknej pogody i nadchodzący weekend spędźcie w naszym mieście. Niżej znajdziecie informacje o nadchodzących imprezach i innych wydarzeniach kulturalnych.
Po raz kolejny kazimierska straż pożarna dopełniła swojego tradycyjnego wielkanocnego obowiązku. Okna w rynku spłynęły wodą, która spadała także obficie na przyglądających się temu swoistemu rytuałowi turystów i mieszkańców.
W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia. Prima Aprilis? W żadnym razie!
Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy zdrowych, pogodnych świąt wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
Archiwum
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003