Archiwum - sierpień 2017
Na początku września w sobotę po raz kolejny pod patronatem Pary Prezydenckiej odbywać się będzie akcja Narodowego Czytania. W tym roku sprawdzimy, na ile wciąż żywe jest dla naszego Narodu „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, którego akcja toczy się w roku 1900.
Michał Przerwa-Tetmajer – poloniści z zaciekawieniem nastawią uszu ze względu na nazwisko, fani dobrego jazzu zrobią to samo z powodu muzyki.
Chłodny sierpniowy wieczór, ale w przyrynkowych kafejkach tłoczno. U Radka dziś wyjątkowo jasno. Trwają zdjęcia do serialu W rytmie serca. Premiera już 10 września o 20.00 na Polsacie.
Nowy rok szkolny tuż tuż. Dzieci i młodzież z Kazimierza Dolnego kolejny raz rozpoczną go w szkole kontenerowej. To ma być ostatnie pół roku. W styczniu 2018 otwarta zostanie nowa szkoła. Oby.
W najbliższy weekend do Kazimierza zawitają orkiestry dęte. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Puławy 2017 zaczyna się już w piątek 1 września.
Kazimierz, ach Kazimierz! Tu trzeba być! No dobrze, ale co tu robić, kiedy się już odsiedzi swoje pod parasolem w przyrynkowej kawiarence? Jak to, co? Iść w plener. Na przykład z kijkami nordic walking.
W sobotni wieczór na dziedzińcu kazimierskiego Zamku gościli „Cyrkuśniki”, czyli aktorzy z kabaretu Hrabi. Dodatkową atrakcją był koncert Dziadów Kazimierskich! Działo się!
Gościem Kuncewiczówki była w sobotę Monika A. Oleksa autorka książki „Spacer nad rzeką”, którą prezentowaliśmy Państwu na portalu tego lata. Autorka opowiadała o kulisach powstawania książki, jej bohaterach i o swoich planach literackich.
Co ma piernik do wiatraka? Co ma dusza do powrósła? O tym traktuje kolejny rozdział książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą".
Lato zbliża się ku końcowi. Nad Miasteczkiem pojawiają się klucze odlatujących dzikich ptaków, a ostatnio nawet w podobnych kluczach – samoloty. Czy to znak, że impreza plenerowa „Skrzydła nad Kazimierzem” tuż tuż?
Niedawno prezentowaliśmy Państwu kazimierską książkę Doroty Gąsiorowskiej "Melodia zapomnianych miłości". Poniżej wywiad z jej autorką.
Bistro Trzeci Księżyc zaprasza na kolejny koncert. W najbliższą sobotę 29 sierpnia w Jatkach na Małym Rynku zagra Morte Plays.
Trwają zapisy do udziału w Wielkim Kazimierskim Trailu. Trasy o długości 10 km i 21 km poprowadzą przez wąwozy, lasy, pola, góry i doły Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Zbliża się ostatni weekend sierpnia i koniec wakacji. Warto spędzić go właśnie w naszym mieście, a z poniższego zestawienia dowiecie się, co będzie się wtedy działo w Kazimierzu.
Jeszcze tego lata dzieci skorzystają z placu zabaw w Kazimierzu Dolnym. Nie wiadomo jednak, czy w wakacje. Przetarg został rozstrzygnięty, wykonawca wybrany a prace mają zostać wykonane do końca sierpnia. Kiedy się rozpoczną?
Zaczęło się od wykroczenia na drodze, skończyło na przeszukaniu mieszkania. Sprawa jest rozwojowa.
Nietrudno było zauważyć w ostatni weekend, szczególnie w sobotę, wzmożoną aktywność policji w Kazimierzu. Na Rynku czy nad Wisłą policjanci pytali o nietypowo wyglądających przechodniów, pozostawione bez opieki bagaże czy paczki. Zaglądali nawet do koszy na śmieci. Cały dzień patrolowali najbardziej uczęszczane w Miasteczku miejsca. Czego szukali policjanci w Kazimierzu?
Trwają prace remontowe przy Farze. Zabiegom konserwatorskim poddane jest tym razem wnętrze dzwonnicy, która po remoncie ma być dostępna dla zwiedzających.
Przed nami kolejna już, 13. edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tym razem w programie pojawi się m.in. wytwarzanie szkła metodami z XII wieku, garncarstwo wczesnośredniowieczne czy też spacery botaniczne.
Tego jeszcze w Kazimierzu nie było: Global Shtetl Band pokazał zupełnie inne oblicze muzyki żydowskiej.
Nie ma już Żydów w Kazimierzu. Ślady ich wielowiekowej tu obecności jednak pozostały. I to o nich była ta opowieść połączona z wędrówką po Miasteczku.
Pardes Festival po raz kolejny zagościł w Skowieszynku. W Teatrze Klepisko odbył się wyjątkowy wieczór flamenco z Café Cortao el Grupo Flamenco de Varsovia...
Popołudnie z morelą upłynęło w klimatach ormiańskich: w cieniu karawan ormiańskich kupców, przy muzyce duetu Sol et Luna, w której pobrzmiewały odgłosy dalekich stepów i przestrzeni gór Araratu. Nie zabrakło też ormiańskich smaków. A wszystko to z owocem moreli w tle.
O znakach Zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej mówiła podczas jednej z prelekcji w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Cukunft.
Wycinanka żydowska niezwykle misterna po raz kolejny zagościła na Pardes Festiwal – Spotkaniach z Kulturą Żydowską. Warsztaty prowadziła Joanna Matyjasek, badacz i twórca wycinanek żydowskich, która zafascynowana ich pięknem i wyjątkowym charakterem, swoją przygodę z tą sztuką rozpoczęła pod okiem Moniki Krajewskiej, znanej artystki żydowskiej, twórczyni wycinanek żydowskich.
Sierpniowy wieczór to dobry czas na piosenki takiej jak „What a wonderful world”, „Summertime”, „Fly me to the moon”, „Zielono mi”, „Uciekaj moje serce”. Te i inne utwory złożą się na dzisiejszy koncert Ani Sokołek „Summertime” w Synagodze. Kto wygrał bilety?
Za nami kolejne Święto Marii w Kuncewiczówce. Jak zwykle nie obyło się bez prezentów. Największym z nich jest planowany wkrótce remont Kuncewiczówki.
„What a wonderful world”, „Summertime”, „Fly me to the moon”, „Zielono mi”, „Uciekaj moje serce” – te i inne piosenki usłyszymy w Synagodze podczas koncertu Ani Sokołek „Summertime”.
Rozpoczęła się kolejna edycja Pardes Festival. Tym razem oficjalne otwarcie imprezy miało miejsce na Rynku, gdzie odbył się koncert grupy Meadow Quartet.
Już we wrześniu w TV Polsat – nowy – kazimierski – serial "W rytmie serca", ale zdjęcia do serialu wciąż są realizowane, także w Kazimierzu.
Galeria Leonardo zaprasza na wystawę malarstwa Roberta Romanowicza "Sorry, potworry".
Kazimierska przychodnia będzie miała nowy dach. Właśnie ogłoszono przetarg.
Weekend w Kazimierzu to nie tylko okazja do spacerów – warto zapoznać się ofertą kulturalną naszego miasta. Z poniższego zestawienia dowiecie się, co będzie się działo.
Klimatyczny Pensjonat Folwark Walencja na kazimierskich Górach zanurzony w zieleni, otulony sadami, kojarzy się owocowo. Owocem, który tego roku nadaje ton festiwalowym spotkaniom, jest morela.
Położony malowniczo na jednym z kazimierskich wzgórz Cmentarz Żołnierzy Radzieckich omijają miejscowi. Nie odwiedzają go też i turyści, chociaż miejsce to piękne. Zaplanowane jako cmentarz żołnierzy – uznanego onegdaj odgórnie za bratnie – państwa, odsłania swe tajemnice. Dopomina się o upamiętnienie także tych, którzy do tegoż kraju w wyniku powojennego bałaganu czy też celowo zostali przypisani.
Kolejny koncert odbywający się w ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego za nami. Tym razem mogliśmy posłuchać Marka Stefańskiego, adiunkta z Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Bianka nikogo i niczego nie kocha bardziej niż muzyki. Gdy pewnego dnia jej rodzina staje na krawędzi bankructwa, dziewczyna zgadza się przyjąć niecodzienne zlecenie. Wyjeżdża do malowniczego Kazimierza, by zamieszkać z tajemniczą zleceniodawczynią i jej niewidomym synem. Zabiera ze sobą jedynie ukochane skrzypce – rodzinną pamiątkę po babce Walentynie. – Tak prezentuje książkę Doroty Gąsiorowskiej „Melodia zapomnianych miłości” Wydawnictwo Znak. Poniżej fragment powieści.
Wiadomo już, pod jakim tytułem i kiedy pojawi się w telewizji serial, do którego zdjęcia realizowane były w Kazimierzu Dolnym. Są pierwsze oficjalne spoty i informacje…
„Melodia zapomnianych miłości” – to kolejna książka, której akcja toczy się w Kazimierzu.
Ponad 45 tysięcy widzów odwiedziło tegoroczny 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. To rekord! A jak było? Popatrzmy jeszcze raz.
Jeśli szukacie pomysłu na to, jak spędzić długi sierpniowy weekend, zapraszamy do Kazimierza. Gwarantujemy, że w naszym mieście nie będziecie się nudzić. Z poniższego zestawienia dowiecie się, na jakie imprezy i wydarzenia warto zwrócić uwagę.
Jesteśmy po lekturze fragmentów „Spaceru nad Wisłą” i „Uśmiechu mima” Moniki A. Oleksy, książek, w których wydarzenia rozgrywają się w Kazimierzu Dolnym. Kim jest ich autorka? Jakie są kulisy ich powstania? Zapraszamy do lektury wywiadu z Pisarką.
Festyn, koncerty, mecz oraz Kolacja z Gwiazdami. Miniona niedziela upłynęła pod znakiem solidarności i jedności. Wszystko po to, by wesprzeć Frania.
Sobotni koncert na Zamku to była prawdziwa uczta dla uszu, oczu i duszy.
Zakończył się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, ale filmowcy niby z Kazimierzem się pożegnali podczas gali zamknięcia, ale ... tak nie do końca.
VIII Kanał Sztuki po raz pierwszy miał charakter wystawy tematycznej. Kazimierska Konfraternia Sztuki pokazała swoje obrazy poświęcone Wiśle.
Rekordowa ilość zawodników wystartowała na 3 trasy Biegu Szlak Trafi w Parchatce.
Wczorajszej nocy na jednym z nadwiślańskich parkingów spłonął całkowicie jeden z camperów.
O filmie "Sztuka kochania" oraz wpływie postaci Michaliny Wisłockiej na własne życie opowiadała Magdalena Boczarska podczas spotkania w festiwalowym studiu Black Red White.
Najbliższa niedziela w Kazimierzu upłynie pod znakiem Franka. To chłopiec, dla którego zbierane będą środki na leczenie. ALD – to rzadka choroba genetyczna. Wyleczyć jej nie można. Jedyne, co zrobić można – to poprawić jakość życia dziecka.
„Między brzegami – w krajobrazie kulturowym przełomowej doliny Wisły” – taki tytuł nosił jeden z cyklicznych wykładów przygotowanych specjalnie na 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Ich dominantą jest – w Roku Rzeki Wisły – właśnie przepływająca przez Kazimierz Wisła, która organizuje życie Miasteczka. Widać to nawet w przypadku obecnego festiwalu, który w swojej nazwie ma właśnie jej dwa brzegi.
Strona muzyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi może zaskoczyć. Różnorodność brzmień sprawia, że publiczność nie może narzekać na nudę. Tym razem na kazimierskim Rynku wystąpiła Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny.
„NIK ocenia, że zadanie inwestycyjne „Budowa szkoły w Kazimierzu Dolny” nie zostało należycie przygotowane i było realizowane niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę udzielonym w 2013 r. przez Starostę Puławskiego.” Tak Najwyższa Izba Kontroli zaczyna swoje „Wystąpienie pokontrolne”, które niedawno pojawiło się w Internecie.
Pierwszy weekend sierpnia warto spędzić w naszym mieście. Dlaczego? Aby pożegnać się z Dwoma Brzegami i skorzystać z innych rozrywek. Niżej dowiecie się jakich.
Jak zaplanować najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym? Co będzie się działo w tym czasie w mieście? Dowiecie się tego z naszego najnowszego zestawienia imprez i wydarzeń.
W najbliższy piątek w Synagodze odbędzie się koncert grupy Basra Kwartet, która swoją muzyką przeniesie słuchaczy w klimaty śródziemnomorskie. Usłyszymy więc brzmienia cygańskie, flamenco, ale także bardziej orientalne – ze wschodnich i południowo-wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego.
W Mięćmierzu wieczorową porą w takt muzyki grupy Daorientacja i Przemysława Łozowskiego poszli w tany ci, którym nieobca jest ludowa nuta.
Możliwość porozmawiania ze swoim ulubionym artystą to jedna z największych zalet Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym raz publiczność miała niepowtarzalną okazję poznać twórców filmu „Pokot”.
Zawyła syrena. Kazimierz chwilą ciszy upamiętnił bohaterów Powstania Warszawskiego.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwa w najlepsze. Codziennie Miasteczko odwiedzają ciekawi goście. Jednym z nich była reżyserka Agnieszka Holland.
Jeden adres. Dwie galerie. Czworo malarzy, Sto obrazów. Różne techniki i tematy. Jeden Kazimierz - podstawowa inspiracja.
Archiwum
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003