Archiwum - kwiecień 2017
Janowiecki zamek ponownie został zdobyty. Tym razem widowisko na terenie Muzeum Nadwiślańskiego zorganizowało Stowarzyszenie Chorągiew Ziemi Lubelskiej. Jutro drugi dzień Majówki z Panem Wołodyjowskim.
Dom Kuncewiczów, oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza 2 maja o godzinie 12.00 na pierwszy zjazd „Kuncewiczolubnych”. Wezmą w nim udział wolontariusze z Fundacji Marii i Jerzego Kuncewiczów i Stowarzyszenia „Kuncewiczówka”. Spotkanie ma charakter otwarty.
W Muzeum Nadwiślańskim otwarto wystawę fotografii Szymona Brodziaka "Uchwycić Piękno". Wernisażowi towarzyszył koncert Grabek feat. Maja Koman, z oprawą artystyczną Pani Pawlosky. Visual Artist.
Zapraszamy na niesamowity show jednego artysty. Energia wulkanu połączona z wirtuozerią, której mogliśmy doświadczyć w Kazimierzu dokładnie dwa lata temu. Było to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Grający z Lao Che i Kiniorem oraz z wieloma uznanymi artystami. Jedyny w swoim rodzaju wirtuoz akordeonu Yegor Zabelov w Trzecim Księżycu!
Mimo niesprzyjającej aury, Kayah wystąpiła na kazimierskim Zamku. Niezwykle energetyczny koncert, wspaniali muzycy oraz niesamowity głos wokalistki - to niezapomniana uczta dla duszy.
Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostanie upamiętniona w Kazimierzu zarówno w czasie lokalnych uroczystości gminnych, kościelnych jak i wydarzeń kulturalnych.
Jak co roku w Młodzieżowym Marszu Katyńskim dzieci i młodzież z terenu gminy Kazimierz oddali hołd pomordowanym w Katyniu i innych miejscach kaźni Glogoty Wschodu.
Po raz XIV wyruszyli na szlaki Gwiaździstego Rajdu Gimnazjalnego. Tym razem wprawdzie w deszczu, więc jedynie po muzeach, ale z nie mniejszym zapałem.
Turniej szabli polskiej, pokaz walk oraz szturm zamku z udziałem wszystkich rekonstruktorów, to tylko kilka punktów z programu „Majówki z Panem Wołodyjowskim”, która w najbliższy weekend odbędzie się na janowieckim Zamku.
Archeologiczne eksperymenty, gry terenowe oraz rekonstrukcje historyczne – wszystko to znalazło się w programie pierwszej tegorocznej edycji "Spotkań z Archeologią”. Zapraszamy więc do Grodziska Żmijowiska na lekcje historii w plenerze.
Przed nami naprawdę długi weekend – jeżeli spędzacie go w Kazimierzu Dolnym, już teraz zaplanujcie atrakcje dla siebie. Niżej znajdziecie zestawienie imprez i wydarzeń na majówkę.
Po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się muzealna wystawa fotografii Szymona Brodziaka. Prace uznanego na całym świecie artysty będzie można oglądać już w tę sobotę w Galerii Wystaw Czasowych. Wernisażowi będzie towarzyszyć koncert Grabka i Mai Koman, z wizualizacjami Pani Pawlowsky.
Każdy z nas Kazimierz postrzega zupełnie inaczej. Każdy ma swoje ulubione miejsca i zakamarki. Jak Miasteczko postrzega Arleta Sztelak, która zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia…? Zapraszamy na wystawę!
Zespół Blues Junkers Duo (czyli nieco skrócony skład uznanego na scenie bluesowej oraz boogie woogie składu Blues Junkers) w elitarnym i kameralnym recitalu w zabytkowym budynku Jatek. Trzeci Księżyc zaprasza!
Rozpoczęły się warsztaty skierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i osób chcących założyć własną firmę na terenie gminy Kazimierz Dolny. Odbywają się one pod hasłem „Wzornictwo dla Kazimierza – pomysł na biznes!”.
Temat drogi łączącej Zbędowice z Parchatką co jakiś jest podnoszony zarówno przez mieszkańców, jak i władze gminy Kazimierz. Teraz pojawia się realna szansa na realizację tej inwestycji. Pierwsze działania zostały podjęte.
Dziś rano w Rzeczycy doszło do zderzenia pasażerskiego busa z samochodem dostawczym. Kierowca pojazdu dostawczego zmarł, 11 rannych osób przetransportowano do szpitali w Puławach, Poniatowej i Lublinie.
Kazimierska biblioteka oraz szkoły z terenu naszej gminy jak co roku biorą udział w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Myślę, więc czytam”.
W Kazimierzu przez oba weekendowe dni trwała kwesta na rzecz puławskiego Hospicjum im. Św. Matki Teresy. Z żonkilami jak co roku kwestowała młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
Prawdziwych miłośników sportu nie odstraszy ani wiatr, ani chłód. Potwierdziła to V edycja Kazimierskiego Testu Coopera, podczas której uczestnicy zmierzyli się z własnymi możliwościami i porywistymi podmuchami wiatru.
W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w ramach Dnia Wolnej Sztuki odbyły się warsztaty… malowania kafli.
Dwudziesty ósmy raz na trasy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego wyruszyli uczestnicy Rajdu Adalbertowego, by spotkać się przy Spichlerzu Pielaka.
Pracowania Artystyczna Sarzyński zaprasza na pierwszy w tym roku weekend tematyczny Święto Wiosny”. Tym razem tematem przewodnim będzie dekorowanie wypieków, oczywiście w tonacji wiosennej.
Zastanawiasz się, czy spędzić majówkę w Kazimierzu Dolnym? To właśnie w tym czasie nasze miasto jest najpiękniejsze! Pakuj więc walizki i przez kilka dni ciesz się urokiem Kazimierza. Niżej znajdziesz zestawienie wybranych ofert noclegowych na czas długiego majowego weekendu.
Teatr Klepisko w stodole na Skowieszynku ponownie otwiera swoje wierzeje. Na początek spektakl „Władcy”, którego premiera odbyła się w poprzednim sezonie. Kto jeszcze tego nie widział, powinien koniecznie zobaczyć.
W kazimierskim kalendarzu kulturalnym pojawiła się nowa pozycja. Już w przyszłym tygodniu, podczas długiego weekendu majowego, odbędzie się pierwsza edycja „Wpółdrogi” Festival.
Czy już zaplanowaliście weekend w naszym mieście? Jeśli szukacie informacji o najciekawszych wydarzeniach, koniecznie zajrzyjcie do naszego najnowszego zestawienia.
Na parafialnym cmentarzu w Kazimierzu Dolnym pożegnano dziś płk. Zdzisława Góreckiego – pochodzącego z naszego miasteczka pilota, żołnierza AK, instruktora, najstarszego polskiego lotnika.
To będzie już czwarte spotkanie z książką pod kierunkiem profesor Zofii Mitosek w nowej lokalizacji. Najbliższa Literacka sobota w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki poświęcona będzie książce Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie".
O tym, że wody kazimierska OSP nie żałuje, wiedzą wszyscy. Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, dzisiaj ostatecznie się one... rozpłynęły.
Najpiękniejsze, choć wcale nie najkrótsze, nabożeństwo w roku - Liturgia Wigilii Paschalnej. Z ciemności ku światłu. Z soboty ku niedzieli. Ze śmierci ku zmartwychwstaniu.
Całymi rodzinami, parami, czasem osobno. W Wielką Sobotę wierni przez cały dzień udają się do kościoła Farnego by poświęcić pokarmy.
Uchwały zostały podjęte. Niebawem więc będzie można rozpocząć fazę projektowania chodników przy drogach w Skowieszynku, Wierzchoniowie, Parchatce, Bochotnicy, Dąbrówce czy ul. Doły w Kazimierzu. W końcu będzie bezpieczniej!
Zakończył się drugi dzień Triduum Paschalnego. Po Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, tradycyjnie przeniesiono Najświętszy Sakrament z Kościoła Farnego, przez Rynek i kazimierskie uliczki, do św. Anny. Tam w ciemności, przy migotliwym płomieniu kilku świec, został złożony do Grobu Pańskiego i rozpoczęła się nocna adoracja.
Nocne zwiedzanie Kazimierza uhonorowano prestiżową nagrodą. Podczas Konferencji Nowe Trendy w Turystyce 2017 w Gdańsku zajęło ono pierwsze miejsce w kategorii „Nowa usługa turystyczna”.
Wokół najbardziej znanego wąwozu na terenie Kazimierza wybuchła gorąca dyskusja. Chodzi o kontrowersyjny pomysł, by Korzeniowy Dół został... wybrukowany i oświetlony!
Najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Zdecydowaliście się spędzić Święta Wielkanocne w Kazimierzu? Sprawdźcie więc, jak zaplanować czas – gdzie pójść i co zobaczyć. Pomoże w tym nasze najnowsze zestawienie wydarzeń.
Spotkanie trójstronne pomiędzy przedstawicielami inwestora, głównego wykonawcy i głównego projektanta na temat sytuacji na budowie szkoły w Kazimierzu było bardzo burzliwe. Zakończyło się po blisko czterech godzinach.
Na początku tego miesiąca odbył się Zjazd Delegatów Oddziału PTTK im. Karola Sicińskiego w Kazimierzu Dolnym. Wybrany został pięcioosobowy zarząd, a funkcję jego prezesa powierzono Marcinowi Pisuli.
Kazimierscy radni, przyrodnicy, ale i firmy oferujące usługi turystyczne – wszyscy są zgodni: tak dłużej być nie może! Dzikim rajdom, quadom i jeepom rozjeżdżającym wąwozy Kazimierz mówi: nie!
W Koszczycu przed Wielkanocą tradycyjnie odbyła się droga krzyżowa wokół posesji szkolnej.
Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Uroczystości będą się odbywały zarówno w Farze, jak i w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej.
Budynek szkoły w Kazimierzu pięknieje z dnia na dzień. Pytanie: kiedy będzie można z niej korzystać, na razie pozostaje bez odpowiedzi.
Zaginął 43 - letni mieszkaniec Kolonii Rzeczyca. Ktokolwiek ma jakieś informacje o zaginionym proszony jest o kontakt z policją.
W wąwozach kwitną wiosenne kwiaty, a na Rynku spragnieni słońca odpoczywają turyści, także ci zmotoryzowani. Dzisiaj do Kazimierza oprócz motocyklistów zajechali miłośnicy dużych fiatów, którzy prezentowali swoje auta przed Studnią. Chętnych do oglądania nie brakowało.
Palmy z klimatu Jezusa Chrystusa i palmy z naszych stron połączyły się w Kazimierzu w procesji Niedzieli Palmowej, łącząc religię chrześcijańską z miejscową tradycją słowiańską.
Edukacyjny zielnik, pomysłowe pocztówki, rzeźbione ołówki, plumka kazimierska – te i inne projekty, które zgłoszono do konkursu wystawy „Pamiątka z Kazimierza. Wzornictwo dla Kazimierza” wyeksponowano na wystawie w Muzeum Przyrodniczym. Który z nich zdobył szczególne uznanie jury?
Do Trzeciego Księżyca w piątkowy wieczór zawitała muzyka prosto z Bieszczad. Trochę folkowa, trochę nowoczesna, trochę alternatywna, na pewno urzekająca.
Uliczkami Kazimierza przeszła jak co roku droga krzyżowa. Tym razem jednak nietypowo - przed Niedzielą Palmową.
W Gminnym Zespole Szkół radni podczas wspólnego posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej dyskutowali o rozpoczynającym się sezonie turystycznym oraz samochodach terenowych niszczących kazimierskie wąwozy.
Nasza gmina w ostatnim czasie doświadcza prawdziwej plagi pożarów traw. Tylko w tym miesiącu już dziesięć razy strażacy wyjeżdżali gasić płonące łąki i pola.
W najbliższą sobotę w Kuncewiczówce odbędzie się kazimierska promocja książki Igi Sarzyńskiej „Moje cztery pory roku”. To naprawdę pięknie wydany album poświęcony wypiekom z Pracowni Artystycznej Sarzyński, który zdobył laur tegorocznych Targów Sweet Expo.
Od teraz dojazd z Kazimierza do portu lotniczego Modlin będzie łatwiejszy, a także dużo tańszy. Jest to efekt rozpoczętej właśnie współpracy trzech firm przewozowych.
Zbliża się kolejny wiosenny weekend. Jesteście ciekawi, co w tym czasie będzie się dziać w naszym mieście? Informacje znajdziecie w naszym najnowszym zestawieniu.
Życie naszych przodków, choć coraz nam bliższe, nadal skrywa mnóstwo tajemnic. Cóż mogą na przykład oznaczać pozostałości szkieletu znalezione we wnętrzu chaty?
U zarania cywilizacji stosowany był jako jeden z zabiegów rolniczych. Stosowany wciąż nawet dzisiaj, mimo że zabrania tego prawo. Wypalanie traw wciąż powoduje kolejne pożary, szczególnie wiosną.
Zanim Trio Angeli Gaber zagra koncert przed występem Gaby Kulki na VI Festiwalu Wschody w Lublinie, mamy wielkie szczęście posłuchać tej niesamowitej formacji w Kazimierzu. Wielka to gratka i unikatowa szansa przeżycia kilku chwil z ludźmi i muzyką, jakiej w Kazimierzu jeszcze nie było. Angela Gaber Trio w Trzecim Księżycu już w najbliższy piątek!
Wraz z nadejściem wiosennej pogody powrócił mniej przyjemny temat - quady jeżdżące po kazimierskich wąwozach. Sprawa ta ponownie zawita na posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej.
24. Pijalnia Czekolady E.Wedel zaczyna swoją działalność w Kazimierzu Dolnym. W ofercie znajdują się czekolady do picia, kawy i herbaty podawane również na zimno, orzeźwiające napoje i wiele innych smakołyków.
Kazimierz i jego okolice są idealnym miejscem do spacerów. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscem jest Albrechtówka. Niestety trasa wiodąca do tego pięknego punktu widokowego nie jest łatwa. Od tego sezonu sytuacja ulegnie poprawie: wytyczona została droga.
Ciepły i słoneczny weekend ściągnął do Kazimierza morze miłośników Miasteczka. Widać, że sezon - zwykle inaugurowany w pierwszy majowy weekend - już w pełni.
Przez trzy najbliższe tygodnie w Galerii Grabskich będzie można podziwiać wystawę „Ikony dobrotliwe”. To już 18. taka wystawa organizowana przez Olgę i Jana Grabskich.
W Kamienicy Celejowskiej otwarta została wystawa malarstwa Michała Smółki zatytułowana „Światło i kolor”. Wydarzenie to rozpoczyna cykl wystaw prezentujących artystów kreujących obecne życie artystyczne Kazimierza Dolnego.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury rozpoczął się kiermasz wielkanocny Koła Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym. To niechybny znak, że Wielkanoc już blisko.
Wspólne wiosenne porządki w Kazimierzu to już tradycja. I dobrze - bo w czystej przestrzeni oddycha się dużo lepiej, a i o to, co robimy wspólnie, dalej dbać jest dużo łatwiej.
Czy to nie przypadkiem dowcip z okazji Dnia Śmiechały? – pytają miłośnicy Kuncewiczówki na wieść o zlikwidowaniu funpage’a Domu Kuncewiczów na Facebooku. Sprawdziliśmy. Nie, to nie dowcip.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003