Niedługo w Kazimierzu zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Miasto pozyskało na ten cel środki zewnętrzne, a radni podczas wspólnego posiedzenia komisji poparli ten pomysł. Po blisko dwuipółgodzinnej dyskusji.
Inwestycje gminne zaplanowane do realizacji na rok 2011 zostały omówione na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej 25 stycznia. Wśród nich znalazła się modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków, co wywołało burzliwą dyskusję radnych.
Z przygotowanego przez lubelskie Biuro Projektów Systemów Wodno-Ściekowych Ekosan "Programu funkcjonalno - użytkowego kazimierskiej oczyszczalni", który podczas komisji zaprezentowała dyrektor firmy Małgorzata Dudak, wynika, że kazimierską oczyszczalnię należy zmodernizować, zarówno jeżeli chodzi o dostosowanie jej do obowiązujących przepisów prawnych, jak i do obecnych potrzeb miasta i gminy. Modernizacja polegać będzie na zastosowaniu nowych technologii, zwiększeniu przepustowości oczyszczalni tak, by po zakończeniu działań mogła ona obsłużyć nie tylko Kazimierz i Bochotnicę, jak dotychczas, ale z czasem również Skowieszynek, Góry, Dąbrówkę i Cholewiankę.
Kontrowersje wśród radnych wzbudził fakt, że poprzednia modernizacja przeprowadzona była stosunkowo niedawno – w 2002 r. i kosztowała ponad 3 mln zł. Radni przypomnieli fakt, że w obecnie obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny jest informacja na temat wykorzystania oczyszczalni ścieków jedynie w 24,4% i może ona obsługiwać 7220 na 1700 osób podłączonych.
Krytykowano też pośpiech, z jakim miasto przystępuje do inwestycji. Padały sugestie, by najpierw uchwalić nowe studium uwarunkowań, a dopiero potem ewentualnie projektować modernizację oczyszczalni.
- Nie wiadomo jeszcze, kiedy uchwalimy studium, niedługo będzie dopiero jego wyłożenie - to jeszcze potrwa miesiąc – dwa, później będzie czas na uwagi i wnioski. Nie wiadomo więc, kiedy to studium zacznie obowiązywać – odpiera zarzuty burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – A my w związku z tym, że pozyskaliśmy środki na modernizację oczyszczalni – i tu nas obowiązują terminy – do 22 lutego musimy przedłożyć w Urzędzie Marszałkowskim dokumenty do podpisania umowy z jednostką wdrążającą, czyli właśnie z Urzędem Marszałkowskim. Wynajęliśmy firmę specjalistyczną, by nam powiedziano, czy należy oczyszczalnię modernizować i jeżeli tak, to co tam należy zmienić. Jak wynika z analiz – należy tą oczyszczalnię modernizować. To nie studium nam to będzie wskazywało, to wiemy już dzisiaj.
Większość radnych, biorąc pod uwagę stanowisko przedstawiciela firmy Ekosan i dyrektora Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym Pawła Zakiewicza, który podkreślał awaryjność obecnego wyposażenia oczyszczalni, poparła projekt burmistrza, dostrzegając potrzebę usprawnienia działalności zakładu. Radni stosunkiem głosów 9 za do 2 przeciw, przy 4 wstrzymujących się, przegłosowali zgodę na realizację inwestycji.
- Panie burmistrzu, działaj Pan dalej – podsumował dyskusję przewodniczący Komisji Budżetu, Ładu Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami Waldemar Kruk.
Pod głosowanie poddany został jeszcze jeden wniosek w sprawie oczyszczalni. Radny Janusz Kowalski zaproponował, że za własne pieniądze sfinansuje przeprowadzenie kontroli w sprawie poprzedniej modernizacji.
– Nie jestem przeciwko modernizacji oczyszczalni – mówi Janusz Kowalski. – Ja jestem przeciwko głupocie – tak, to trzeba nazwać dosadnie – cały czas jesteśmy okłamywani. Pamiętam dokładnie laudacje na cześć nowej oczyszczalni, notki w prasie, artykuły. Miała być zastosowana najnowsza technologia. I co się stało? Dziś trzeba wyłożyć kolejne miliony na kolejną modernizację! Dlatego wnioskowałem, by powołać firmę, która by oceniła poprzednie działania, bo ja wiem, że to, co zostało przeprowadzone w 2002 r., było niezgodne z projektem – to był pic na wodę! A teraz nie ma odważnych, żeby się do tego przyznać. Trzeba dowiedzieć się, czy brakowało pieniędzy, czy była zła wola, czy może ktoś to zlekceważył? Żeby nie popełnić znowu tego samego błędu. Chodzi o 4,5 mln.!
Większość radnych ten wniosek poparła.
Modernizacja oczyszczalni ścieków stanowi część dużego projektu, którego wartość wynosi 11 mln, z czego dofinansowane zostanie 85 %.
Skomentuj
Dodane komentarze (41)
-
mieszkanka jesteś w błędzie. Cała ulica Nadrzeczna ( będaca drogą powiatową)łącznie z wymianą mediów i asfaltu kosztowała poniżej dwóch milionów, przy czym gmina Kazimierz poniosła wydatki ok 1,5 miliona na wymianę mediów. Więc nie wiem skąd gmina miałaby mieć refundację w wysokości kilku milionów złotych, skoro "wyłożyła" tylko ok 1,5.
-
11 milionów cała inwestycja !To połowa budżetu miasta!?Jednak za ulice Nadrzeczną czeka nas zwrot poniesionych nakładów bo kanalizacja wykonana została w 2009 r .Z tego co się orientuje to kwocie kilka mln zł.Kto mi powie jakie są to inwestycje i czego dotyczą i za jakie pieniądze?
-
Dobre pytanie "profesor"?może ktoś ze bliskich współpracowników odpowie jakiemu celowi ma służyć betonowanie tego konkretnego wąwozu.
-
Można pisać co się chce, a i tak z tych komentarzy nic nie wynika. Szkoda, że nie ma jakiegoś stowarzyszenia mieszkańców Kazimierza, gdzie społecznicy i ci którzy mają czas, mogliby coś zrobić razem dla dobra wspólnego. O ile mi wiadomo, w pojedynkę jest trudno zmieniać świat, nawet jeśli za plecami mamy tłumy fanów. Można czekać biernie, tak jak ja, aż jakaś grupa aktywistów zawiąże stowarzeszenie.
-
Po co betonować burmistrzu wąwozy? Dla kogo? Komu to potrzebne? Mieszkańcom to do niczego nie potrzebne. Turysta napewno będzie takie wybetonowane omijał szerokim łukiem. Komu i czemu ma służyć incjatywa betonowania wąwozów?
-
do dżokej-apropos,ciemnotę, to wśród rodziny sobie szukaj,inteligencie zakichany.
-
Nie odnosząc się do utarczek słowno-wierszowych, pomiędzy zwolennikami,a przeciwnikami nowego radnego,należy wytknąć dwie kwestie.Po pierwsze coś w tym jest ,że po krótkim, stosunkowo czasie należy przeznaczyć tak znaczne środki pieniężne, na ponowny remont oczyszczalni.Po drugie jeśli prawdą jest ,że pan Dunia zamierza robić autostradę przez cmentarz,to powiem krótko- mamy tor saneczkowy .
-
Niestety ciemnota jest, skoro tak wiele osób nabiera się na nowego radnego. Już niejeden jego przyjaciel (-ółka) przekonał się, co to za człowiek.
-
Może ktoś mądry z otoczenia Burmistrza mógłby mu wyperswadować ten zbyteczny remont oczyszczalni ścieków a w zamian za to przeznaczyć środki na budowę kanalizacji sołectw i dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni.W sołectwach też mieszkają ludzie wprawdzie potrzebni raz na 4 lata ale myślę, że z nimi też się trzeba liczyć,bo na wsi już ciemnoty nie ma Panie Burmistrzu!
-
To cytat z bloga Kowalskiego
Oczywiście zajmę się zagadnieniem modernizacji, poszukam na własny koszt kogoś kto sprawdzi jakie były przyczyny tego, że teraz musimy wybulić 4,5 mln, pieniędzy które mogłyby być spożytkowane na inne zadania gminne, również związane z gospodarką wodno-ściekową. Powiem Państwu, że moja sugestia pomocy urzędników gminnych mieszkańcom w pozyskaniu środków unijnych została zbagatelizowana. Oceniono, że za dużo zachodu z bawieniem się w pomoc indywidualnym mieszkańcom. Przypomnę, że w sąsiedniej gminie Końskowola pozyskano środki na przydomowe oczyszczalnie ścieków i kolektory słoneczne dla ponad 200 gospodarstw. Jedną z ważnych przedsięwzięć, pomysłów burmistrza (przedstawionych wczoraj) jest utwardzenie płytami betonowymi dna wąwozu przecinającego cmentarz. -
Pan Burmistrz nie musi martwić się cz do Niego szambo na czas dojedzie bo na jego posesji kończy się kanalizacja, a więc ma jak zwykłe spokojną glowę.
-
Z tego co wiem na pewno to do oczyszczalni ścieków w Kazimierzu można by było podłączyć przynajmniej jeszcze tyle samo posesji- więc może zamiast wykonywać następny remont oczyszczalni może by Pan Burmistrz wykonał kanalizację kilku sołectw jak np.Wierzchoniów,Skowieszynek,Wylągi, Doły!,cholewianka,Dąbrówka,Jeziorszczyzna,Męćmierz, okale,Parchatka, Zbędowice - więc jak widać nie mało, a pieniądze pozyskane pójdą przecież na ochronę środowiska.Więc może Pan Burmistrz sobie przypomni, że to ludzie z tych sołectw na niego głosowali i czegoś też oczekują a nie tylko wybrane bogate Jednostki, które chcą robić prywatne inwestycje! Mówimy nie takiej gospodarności my nie Białoruś!
-
Zapadła cisza,czy to oznacza ,że temat jest banalny?
-
A kiedy kanalizacja na Dołach.............
-
Tola, czytaj uważnie - jeden radny wyłoży pieniądze z własnej kieszeni, a pozostali radni dali mu na to swoje błogosławieństwo, więc rozpocrządzaj własnym portfelem ;-)Pomożesz rodzinom na Szkolnej?
-
Pan radny zamiast wyrzucać pieniądze na ekspertyzy oczyszczalni, której (z tego, co rozumiem) ma wkrótce nie być, niech zrobi wreszcie coś konstruktywnego np. pomoże rodzinom ze Szkolnej.
-
Myszowaty może stąd te obawy Państwa Radnych z klubu pana Burmistrza Duni przed powołaniem niezależnego eksperta, który oceni zakres prac i odbiór zmodernizowanej w 2002r oczyszczalni oraz zasadność ponownej modernizacji obecnie. Z tego co słyszałam zamiast merytorycznych argumentów ze strony Burmistrza pojawiał się taki który można sprowadzić do tego, że są pieniądze pozyskane z funduszy unijnych przez urząd i trzeba robić... Jak Państwo oceniacie taki argument? i Czy Państwa zdaniem należy wykonować inwestycje w gminie tylko dlatego, że Pan burmistrz pozyskał pieniądze czy też dlatego że te inwestycje są gminie i mieszkańcom potrzebne (nie mylić z potrzebą z wąskiej grupy osób lub pojedyńczym inwestorem)?
-
xxxprzeciez od ciebie pieniędzy nie wołaja na ta ekspertyzę to co sie tak boisz ? PRAWDY?
-
W kwestii formalnej,jak zaczynano kapitalny remont oczyszczalni w 2001 roku zastępcą Szczypy był Grzegorz Dunia, on zajmował się tym zagadnieniem od strony formalnej,ale mniejsza o to.Uważam ,że modernizacja oczyszczalni ma zapewnić obsługę przyszłych inwestycji,co gorsza, jak znam życie niszczących to urokliwe miasteczko.
-
I co ma dać ta ekspertyza? Musztarda po obiedzie. Przecież nikt nie pociągnie pana Szczypy do odpowiedzialności finansowej nawet jeśli biegły Kowalskiego coś wykryje. Ale będzie o czym pisać na blogu.