Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 27 grudnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 28 grudnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 grudnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 grudnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Zakończyła się renowacja cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Czerniawach. Odbiór planowany jest na następny tydzień.

Książki kontrastowe, dźwiękonaśladowcze i z okienkami, lalka teatralna typu muppet oraz ciekawe warsztaty i animacje. Wszystko przygotowane z myślą o dzieciach. W kazimierskiej bibliotece już niebawem pojawi się Fundacja – ależ Gustawie z „Pastelkowymi opowieściami.”

Jak spędzić nadchodzący weekend? Zapraszamy do urokliwego Kazimierza!

Krwawa środa odcisnęła bolesne piętno na wielu rodzinach Kazimierza i okolic. Nagle z ulic i domów zniknęli ludzie, brutalnie rozstrzelani, wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Ci, którzy pozostali, w większości kobiety, musieli na nowo ułożyć sobie życie w trudnej rzeczywistości wojennej. 18 listopada 1942 r. wciąż trwa w pamięci.

Tylko do końca listopada można oddawać głosy na pracę dzieci z kazimierskiego przedszkola. Do wygrania jest m.in. plac zabaw. Głosować można codziennie.

Tragicznych wydarzeń na kartach naszej historii jest wiele, również tych dziejących się na terenie Lubelszczyzny. Jednym z nich są bez wątpienia wydarzenia z listopada 1942 roku, czyli tzw. krwawej środy. Choć minęło już ponad 70. lat, pamięć o nich jest ciągle żywa.

Kazimierz Dolny przymierza się do wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie całej gminy. Jak to może w przyszłości wyglądać, można zobaczyć na przykładzie chociażby ulicy Szkolnej, gdzie właśnie testowane są żarówki niskoemisyjne.

Tegoroczne Kazimierskie Zaduszki Artystyczne w farze poświęcone zostały pamięci Teresy i Eugeniusza Wiśniewskich nauczycieli i mistrzów sztuki wikliniarskiej, którzy od 1980 r. związali swoje życie z Kazimierzem.

We wrześniu na polskim rynku wydawniczym pojawiła się „Jasność” powieść pisarki, która związała swoje życie z Kazimierzem – Mai Wolny. Spotkanie z autorką w Miasteczku mogło się odbyć dopiero teraz, gdy wróciła ona z podróży do Tybetu, gdzie zbierała materiały do swojej nowej książki.

Listopad to w okolicach Kazimierza czas wspomnień o wypadkach krwawej środy. W nocy z 17 na 18 listopada 1942 r. niemieccy żandarmi spacyfikowali mieszkańców Miasteczka i okolicznych miejscowości tzw. Powiśla lubelskiego poczynając od Rogowa, przez Cholewiankę, Jeziorszczyznę, Pożóg, Witoszyn, Rzeczycę, Bochotnicę i Parchatkę. 24 listopada – Kolonię Zbędowice.

To także forma świętowania rocznic wydarzeń patriotycznych. To także forma manifestowania pamięci o tych, co przed laty walczyli o Niepodległą. Kazimierzacy pod raz siódmy zebrali się w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki, by razem śpiewać pieśni patriotyczne celebrując Święto Niepodległości.

Już niebawem mieszkańcy Kazimierza Dolnego zdecydują, na co przeznaczą budżet obywatelski. Jest pięć propozycji...

Wydawać by się mogło, że Kazimierz leży niejako na zapleczu wielkiej historii. Tutaj pomiędzy wzgórzami wydaje się być zawsze zacisznie i bezpiecznie. W pewnym sensie może to i prawda. Chociaż nie ominęło Miasteczka ani powstanie listopadowe, ani styczniowe, ani przemarsze wojsk austriackich czy rosyjskich w czasie pierwszej wojny światowej, pozostawiając po sobie zgliszcza.

Galeria Wirydarz i Galeria MIT zapraszają na wernisaż malarstwa jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej tworzących w Stanach Zjednoczonych - Pabla Cavidesa. Wernisaż odbędzie się w Galerii MIT ul. Lubelska 10 w Kazimierzu.

Zbliża się weekend i jak co tydzień zapraszamy cię do naszego miasta. Zobacz, co będzie się działo w Kazimierzu Dolnym podczas najbliższych wolnych dni.

Jak co roku 11 listopada kazimierzacy zgromadzili się w farze na mszy za ojczyznę, by potem przejść przez rynek pod mury klasztoru i złożyć wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Amerykanie na swoje święto narodowe - Dzień Dziękczynienia podają indyka. A jak my w naszej polskiej kuchni czcimy nasze narodowe święto - Święto Niepodległości 11 listopada?

W Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym otwarta została sala do ćwiczeń fitness. Zakupionych zostało kilka urządzeń, jednak to dopiero początek!

Najnowsza książka Mai Wolny „Jasność” przez promujący literaturę portal Książka zamiast Kwiatka została uznana za książkę miesiąca października 2019.

Przed nami długi świąteczny weekend. Jeśli 11 listopada spędzasz w naszym mieście, koniecznie sprawdź, co będzie się działo w tym czasie w Kazimierzu.

Pokaż stopkę