Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Pierwszy długi weekend majowy zwykle otwierał sezon w Kazimierzu. Sezon
tłumów turystów, pełnego rynku, korków na wjeździe i tłoku na
parkingach. Jak jest teraz? Sprawdź! Kazimierz na Ciebie czeka!
Bez przemówień, w skromnej asyście jednego sztandaru i kilku mieszkańców przedstawiciele kazimierskich władz samorządowych złożyli w imieniu wszystkich mieszkańców gminy kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego. W ten sposów symbolicznie uczczono w Kazimierzu 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
„W wielkim wąwozie nad wielką rzeczką leży zaklęte w obraz Miasteczko…” –
tak zaczyna się nowy utwór Dziadów Kazimierskich. Nuta optymizmu w
trudnych czasach…
Dobiega końca przebudowa ulicy Nadwiślańskiej. Do nowej nawierzchni dołączają teraz nowe – stylizowane latarnie.
Los kolejnego kazimierskiego festiwalu staje pod znakiem zapytania.
Oficjalne stanowisko dyrekcji Kazimiernikejszyn ukaże się najdalej za
dwa tygodnie.
Drugi etap odmrażania gospodarki ogłoszony! A to oznacza, że zniesiony zostanie zakaz wynajmowania noclegów. 4 maja ponownie zostaną otwarte hotele, pensjonaty i inne kwatery.
Po długiej przerwie do Kazimierza Dolnego powracają turyści. Powoli otwierają się lokale gastronomiczne i galerie. Przed nami długi weekend majowy, który rozpoczyna sezon. Wszystko wskazuje na to, że można wtedy odwiedzić Miasteczko.
Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja, ale każdy dzień przynosi
nowe wątpliwości i stawia nowe pytania. Głośnym echem w całej Polsce
odbiła się kwestia udostępnienia Poczcie Polskiej danych osobowych
wyborców przez samorządy. Jak podaje Dziennik Wschodni, władze Puław,
Końskowoli i Żyrzyna odmówiły przekazywania tych danych. A Kazimierz
Dolny?
Kazimierskie lokale gastronomiczne i obiekty noclegowe wciąż pozostają zamknięte. Przedsiębiorcy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji, niektórzy wręcz w dramatycznej. Zagrożona jest przyszłość jednej z najbardziej znanych i lubianych kazimierskich restauracji – Knajpy Artystycznej. Zorganizowano specjalną akcję, która ma na celu wsparcie lokalu. Pomóż i Ty. Dołóż swoją cegiełkę i uratuj Knajpę Artystyczną przed zamknięciem.
Wtorek - piątek - w Kazimierzu dni targowe. Tak w notatce filmowej udokumentował jeden z dni targowych w czasie pandemii Maks Skrzeczkowski.
Kazimierskie wąwozy to przygoda. I opowieści. Niekończąca się bajka! Dziś: dawny gościniec opolski, czyli głębocznica lessowa Kwaskowa Góra oraz wąwóz Folwarczny, który dawniej łączył folwark na Jeziorszczyźnie z ulicą Doły w miejscu, gdzie dziś stoi Rotacyjny. W drogę!
Kazimierski Mały Rynek ściąga do siebie pasjonatów ciekawostek: starych książek, antyków, biżuterii czy mniej lub bardziej oryginalnych ubrań, a także tych, którzy lubią posłuchać dobrej muzyki przy lampce wina. Filmowa notatka Maksa Skrzeczkowskiego pokazuje ulotność tego małorynkowego świata - bo dziś jedynie słońce wypełnia tę przestrzeń... Tak tu przeraźliwie pusto i głucho...
Jesteś artystą i masz problem z dotarciem do odbiorców? Łap wyzwanie! Zrób sobie zdjęcie w maseczce i dołącz do międzynarodowej akcji „MASKS – a pan-European art project”.
Jesteś uczniem szkoły podstawowej i nie masz pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu? Weź udział w wirtualnym konkursie plastycznym „Wielka mała przestrzeń” przygotowanym przez Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.
Wąwóz nasyca się wiosennym ożywieniem, poszumem drzew i śpiewem ptaków. Grzeje w słońcu korzenie. Złoci strome ściany lessu. Korzeniowy Dół odpoczywa. Czy już tęskni za ludźmi?
O tym, że jest obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej,
przypominać nie trzeba. Wystarczy popatrzeć na twarze przechodniów.
Maseczki stają się też coraz łatwiej dostępne. W podcieniach przy
urzędzie miasta stanął maseczkomat.
Do 10 czerwca 2020 roku trwa nabór filmów do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, nieodłącznego elementu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Ostatni kirkut kazimierskich Żydów upamiętniony monumentem według projektu Tadeusza Augustynka w fotoreportażu Maksa Skrzeczkowskiego.
To ostatnia z rozwidlenia tras przy obwodnicy opolskiej. Z jakiegoś
powodu dla kogoś najważniejsza, bo oznaczona symbolem zielonego szlaku.
Czyżby najpiękniejsza? Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła. W drogę!
Życie w gminie powoli zaczyna wraca do normy. To oczywiście dopiero
początek początku.