Aktualności dla "Zespół Szkół im. Koszczyca Witkiewicza"
W Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza trwa Miesiąc Dawców Komórek Macierzystych. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o możliwościach pomocy osobom chorym na nowotwór krwi.
Przez niemieckie obozy koncentracyjne przeszło w czasie II wojny światowej wielu mieszkańców Kazimierza i gminy. Ich pamięć celebrowano tradycyjnie w jedną z lutowych niedziel.
Za sobą mają styczniowe egzaminy zawodowe. Przed nimi – matura. Jednak ten egzamin dopiero w maju. Uczniowie z Koszczyca bawili się w sobotę 6 lutego na balu studniówkowym. Tym razem – w szkole.
Stulecie zawsze jest okazją do świętowania i uroczystości. Nie inaczej będzie w Zespole Szkół Im. Jana Koszczyca Witkiewicza, który za trzy lata obchodzić będzie jubileusz stu lat istnienia szkoły. Razem zresztą z całą Polską. Bo szkoła powstała w roku odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.
Kazimierski Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w XVIII edycji Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektywy” 2016 znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych techników w województwie lubelskim. Jest dokładnie na 26 miejscu, zajmując tym samym 3 miejsce w powiecie puławskim. Natomiast w Rankingu Egzaminów Zawodowych 2016 na 150 sklasyfikowanych szkół uplasował się na 117 miejscu w Polsce jako jedyne technikum z powiatu.
W Kazimierzu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano w tym roku najwięcej w całej 17 – letniej historii kazimierskiego sztabu!
W Koszczycu dobiegła końca realizacja projektu „Polska – Irlandia – gramy w jednej drużynie” finansowana w ramach programu Erasmus Plus Młodzież.
Wstęgę Möbiusa, iluzję kranu, zabawkę "Ptaszek schodzący po słupie", niemożliwy trójkąt, rurę dźwiękową oraz zegar słoneczny zobaczymy wraz z początkiem przyszłego roku w kazimierskim Parku Rozrywki „Z fizyką za pan brat”.
Cezary Kucharski były reprezentant Polski w piłkę nożną spotkał się z młodymi miłośnikami futbolu w Kazimierzu Dolnym.
Trwają wakacje, a młodzież z Kazimierza i Dublina przygotowuje się do realizacji wspólnego projektu. W drugiej połowie sierpnia podczas wyjazdu na Roztocze pracować będzie nad przygotowaniem gry miejskiej, do której zaprosi mieszkańców Zamościa i odwiedzających to miasto turystów.
„Hotel Koszczyc” i pracownia logistyczna „Koszczyc Trans” zostały uroczyście otwarte w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym jako baza dydaktyczna dla zawodów technik hotelarz i technik logistyk.
Już po raz dwudziesty – jubileuszowy - odbyły się Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego. Z kazimierskiego Rynku w 10 różnych biegach wystartowało łącznie 342 młodych biegaczy.
Jak zwykle zdążyły. Kasztanowce zakwitły na maturę. A ta trwa właśnie w Koszczycu nad Wisłą.
Pamięć kazimierzaków więzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Auschwitz, dokąd trafili po akcji Krwawej Środy, uczczono podczas niedzielnej mszy w Farze. W miejscach pamięci zapalono znicze.
Przedstawienie teatralne, gry i zabawy, konkursy oraz czekoladowo – owocowe co nieco – uczniowie z Koszczyca przygotowali zabawę choinkową dla swojego młodszego rodzeństwa.
Maturzyści z Koszczyca – uczniowie ostatnich klas Technikum Hotelarskiego i Technikum Logistycznego w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza – bawili się na uroczystym balu zorganizowanym równo sto dni przed maturą.
Jeszcze tylko do 18 grudnia trwa akcja zbierania darów „Gwiazdka dla zwierzaków” na rzecz schroniska dla zwierząt w Puławach. Dary można przynosić do Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym.
Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce 13 lat temu. Kazimierz włączył się w tę akcję w 2004 r. XV Między narodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International kończy się dziś w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
Kazimierz pamięta. 18 listopada uczczono pamięć pomordowanych w czasie tzw. Krwawej Środy. 72 lata temu w wyniku akcji odwetowej za działalność ruchu oporu w okolicach Kazimierza rozstrzelano co najmniej 140 osób, a około 300 wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd wrócili jedynie nieliczni.
Ze starych szkolnych zdjęć spogląda młody chłopak. Na każdym jest w ruchu. Nic dziwnego – to przecież najlepszy sportowiec szkoły, kapitan szkolnej drużyny. Zbigniew Jasiukiewicz – tokarz, który w roku 1968, cztery lata po skończeniu Szkoły Zawodowej w Kazimierzu, razem z drużyną siatkówki reprezentował Polskę na olimpiadzie w Meksyku.