Aktualności dla "Wisła w Kazimierzu"
Wystarczyło kilka mroźnych dni, by Wisła wprawdzie nie zamarzła, ale pokryła się lodowymi wiankami.
Trwa jubileuszowy rejs z okazji 400 – lecia Ulanowa. Flisacy, płynący na tratwie Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska pokonają w niecały miesiąc ponad 700 km. W Kazimierzu zatrzymają się na przełomie 27 / 28 maja.
Kazimierz włącza się w akcję „Lubelskie chodzi z kijkami nordic walking” i … też chodzi z kijkami, sprawdzając przy tym kolejne z trzech wytyczonych w Miasteczku tras nordic walking.
Woda wciąż opada. Burmistrz miasta 22 maja o godz. 8.00 odwołał alarm powodziowy na terenie Gminy Kazimierz Dolny.
Wisła – królowa polskich rzek. Dzika rzeka. Czy rzeczywiście niebezpieczna? O tym, jak zachować się nad wodą w czasie nie tylko letniego odpoczynku przypominano podczas I Gminnych Zawodów Ratownictwa Wodnego „Bezpieczna Woda”. NOWE ZDJĘCIA.
W tej chwili na ptasie lotnisko jest nieczynne. Nie lądują tu ani stąd nie wylatują żadne ptasie samoloty. Tak przynajmniej pokazuje tablica przylotów i odlotów w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym. Polecamy wystawę „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki”.
Po janowieckiej stronie Wisły w niedzielę rano wyłowiono ciało niezidentyfikowanego mężczyzny. Zwłoki zauważył jeden z wędkarzy w miejscu, gdzie do Wisły wpada niewielka rzeczka Plewka.
Wizytacji stanu wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Kazimierz oraz w innych miejscowościach lubelskiego odcinka Wisły dokonała wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc. Stan wałów okazał się zadowalający.
Dziś drugi dzień wiosny. Wyglądam za okno, czy się od wczoraj czasem coś zmieniło – ubyło na przykład śniegu, a może zazieleniły się już trawniki? Skąd ten optymizm? Primo: kalendarz przecież pokazuje, że mamy wiosnę, secundo: wczoraj przecież publicznie palono i topiono Marzanny. W Kazimierzu również.
W ostatnim czasie w Miasteczku pojawiły się plakaty zapraszające do odpoczynku na plaży. Na wale wiślanym bez trudu można znaleźć prowizoryczne drewniane drogowskazy” Plaża 1 km”. Plaża w Kazimierzu? Wydawało się, że w tym temacie Kazimierz już dawno wziął rozwód z Wisłą...
Wystarczy 2, 5 tysiąca plastikowych butelek, kilkanaście worków po ziemniakach, wysłużona siatka ogrodzeniowa, kilka drewnianych europalet, trochę belek ze starego domu i pasja, by móc spędzić 6 tygodni na wodzie i podziwiać piękne nadwiślańskie krajobrazy. Tratwa Baltica 12 czerwca zacumowała w Kazimierzu.
By poznać Polskę od podszewki, belgijski podróżnik Louis –Philippe Loncke wyruszył na niezwykłą wyprawę wzdłuż rzeki Wisły. Dotarł już do województwa lubelskiego, zaś 23 maja prawdopodobnie zawita do Kazimierza Dolnego.
Do poznania Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zachęca Muzeum Przyrodnicze, na początek zapraszając do odwiedzenia nowej aranżacji wystawy stałej w komorze wejściowej Spichlerza Ulanowskich, w którym znajdują się ekspozycje.
Mówią o niej: dzika rzeka. Niektórzy dodają: ostatnia taka rzeka w Europie. W tym tygodniu proponujemy mniej forsującą wyprawę w górę Wisły – statkiem. Znajdzie się też coś i dla tych, którzy preferują spacery…
Tegoroczne „Dni Wisły” już rozpoczęte! Otwarcie uświetnił wykład, wystawa fotografii oraz rejs statkiem po Wiśle. Jednak jest to dopiero początek atrakcji…
Muzeum Przyrodnicze przygotowuje się do kolejnej edycji Dni Wisły. Przygotowano między innymi szeroką gamę zajęć edukacyjnych, warsztatów i rajdów dla dzieci i młodzieży. Chcesz wziąć w nich udział – zapisz się już dziś!
Kazimierska żegluga jest jedną z najbardziej znanych i lubianych atrakcji nadwiślańskiego Miasteczka. Teraz czekają ją zmiany.
Marek Kamiński dopłynął dziś do Ciechocinka. Kazimierz pozostawił 350 km za sobą. Kazimierzacy wciąż jednak wspominają spotkanie ze słynnym polskim podróżnikiem.
Dziennie pokonuje kajakiem 70 km. Nocuje w namiocie nad brzegami Wisły, minionej nocy w Piotrawinie. Dziś powinien dotrzeć do Kazimierza. Marek Kamiński. Polarnik, podróżnik fotograf.
Z roku na rok rowerzystów przybywa, niestety, nie można powiedzieć tego samego o ścieżkach rowerowych. Nadal jest ich niewiele. Niebawem jednak sytuacja ulegnie zmianie, przynajmniej w okolicach Kazimierza Dolnego.