Aktualności dla "Maria Kuncewiczowa"
W ostatni weekend września br. w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Królikowskim, który promował swoją najnowszą książkę, pt. „Akt oskarżenia”.
W Kuncewiczówce nie ma biurka Marii Kuncewiczowej, stołu Wyczółkowskiego, lustra w złoconej ramie, serwantek, komody, kompletu stołowego w salonie, mebli kuchennych, foteli, stolików i zydelków oraz większości krzeseł. Gdzie zniknęły?
W Kuncewiczówce rozpoczyna się cykl wydarzeń poświęconych bratankowi Marii Kuncewiczowej - wybitnemu pisarzowi Janowi Józefowi Szczepańskiemu (1919-2003). Pierwsze spotkanie już w sobotę 6 października o godzinie 17.00
1 września, w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Domu Kuncewiczów rozpoczęto czas rozważań na temat jednego z najokrutniejszych konfliktów zbrojnych i jego konsekwencji w historii świata.
Zbliża się 68. rocznica wybuchu II wojny światowej. W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów przygotowano z tej okazji program patriotyczno-artystyczny pt. "Sprawa honoru".
W Kuncewiczówce w niedzielę, 19 sierpnia 2007 roku, o godzinie 17, rozpocznie się polska prapremiera dramatu Marii Kuncewiczowej pt. „Dziękuję za różę”. Jest to dar miejscowego środowiska artystycznego dla pisarki, której talentowi w dużej mierze zawdzięczamy sławę miasteczka Kazimierz Dolny.
W Kuncewiczówce w ramach letnich warsztatów filmowych trwają zdjęcia do filmu „Kaukaski dywanik”. Większość aktorów-amatorów stanowią uczestniczy poprzedniej edycji warsztatów, którym spodobała się taka forma spędzania wolnego czasu w kręgu sztuki Marii Kuncewiczowej.
Ogrody Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów kryją rozmaite sekrety, w tym niezwykłe okazy botaniczne i pamięć o minionych czasach. Tajemnicom ogrodu "Willi pod Wiewiórką" poświęcony jest program artystyczny, przygotowany z okazji 18. rocznicy śmierci Marii Kuncewiczowej. Zostanie on pokazany publiczności w niedzielę, 15 lipca 2007 r. o godz. 17.
Wielka Pani występuje w obronie wrażliwości i żarliwości, bierze na siebie ciężary, mówi wieloma językami, objaśnia świat, sławi go, choć jest okaleczony, pociesza, przekracza granice, niechętnie zajmuje się polityką. Pojawia się od czasu do czasu w Kuncewiczówce. W sobotę, 30 czerwca br., przeżywała tam szczególną uroczystość.
Ze skromnego budżetu przeznaczonego w roku 2007 na działalność Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów udało się wygospodarować pieniądze na realizację filmu pod roboczym tytułem "Kaukaski dywanik", który opowie o życiu twórców "Willi pod Wiewiórką".
Błyskawice, pioruny i ulewne deszcze nie przeszkodziły uczestnikom balu dla dzieci w Domu Kuncewiczów. Ponad 40 „Obywateli Globu” z opiekunami bawiło się w sobotę, 2 czerwca 2007 roku, w „Willi pod Wiewiórką”.
W sobotę 2 czerwca Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zaprasza wszystkie dzieci na bal u Kuncewiczów! Mile widziane i wskazane jest przybycie w strojach postaci z książek.
Spotkanie z literaturą ukraińską z cyklu "Sąsiedzi" odbyło się w dzień Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego. Nic więc dziwnego, że goście Sergiej Ponomarenko i Serhij Sołowjow mówiąc po ukraińsku, byli jednocześnie doskonale rozumiani przez polską publiczność. Dar języków stał w Kuncewiczówce rzeczywistością.
Są co najmniej cztery powody, dla których warto odwiedzić Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w najbliższą niedzielę, 27 maja 2007 roku. Jakie? O tym poniżej.
90 lat temu Bychawa na Lubelszczyźnie świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach tych uczestniczył, także w roli współorganizatora, Jerzy Kuncewicz, którego sprawozdanie z tamtego dnia publikujemy w rocznicę tego wydarzenia. Marii B. Bednarz (BN) i Kazimierzowi J. Latuchowi (GUS) dziękujemy za udostępnienie tekstu Kuncewicza.
Dnia 29 kwietnia w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego – socjologa i pisarza - który swoje korzenie wywodzi z Kazimierza Dolnego.
Z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, przypominamy tekst Jerzego Kuncewicza napisany w 1918 r., pół roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dziękujemy Marii B. Bednarz (BN) i Kazimierzowi J. Latuchowi (GUS), redaktorom przygotowywanej antologii twórczości literackiej Jerzego Kuncewicza, za jego udostępnienie.
Ubiegłoroczna dekoracja wielkanocna w Kuncewiczówce kładła nacisk na świąteczną kuchnię: prezentowano mazurki i baby pieczone według starych przepisów w historycznych formach. Wielkanocna wystawa AD 2007 prezentuje przede wszystkim staropolskie ozdoby świątecznego stołu.
Kolejny Podwieczorek u Kuncewiczów poświęcony w całości pamięci Jerzego Kuncewicza zgromadził w Willi pod Wiewiórką licznych gości, wśród których nie zabrakło i tych, którzy Pana Domu znali osobiście.