Aktualności dla "Marcin Pisula"
Przed Dniem Wszystkich Świętych wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkują polskie groby na ukraińskim dzisiaj Wołyniu. Zapalają znicze zebrane także w Kazimierzu w ramach akcji Wołyńskie światełko pamięci, a na mogiłach wojskowych przypinają biało – czerwone szarfy.
"Bądź bezpieczny na szlaku" to hasło tegorocznej Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej – ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod hasłem "Turystyka łączy pokolenia". W tym roku w rajdzie zorganizowanym w sobotę 23 września przez Oddział PTTK im. K. Sicińskiego w Kazimierzu Dolnym oraz Zarząd Główny PTTK uczestniczyło ponad 50 osób.
Nie cichną dyskusje wokół Korzeniowego Dołu. Wczoraj debatowała na ten temat Rada Powiatu Puławskiego, dzisiaj temat ten stanie na sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym.
W Kazimierzu 3 maja jak co roku uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Na początku tego miesiąca odbył się Zjazd Delegatów Oddziału PTTK im. Karola Sicińskiego w Kazimierzu Dolnym. Wybrany został pięcioosobowy zarząd, a funkcję jego prezesa powierzono Marcinowi Pisuli.
W wąwozach kwitną wiosenne kwiaty, a na Rynku spragnieni słońca odpoczywają turyści, także ci zmotoryzowani. Dzisiaj do Kazimierza oprócz motocyklistów zajechali miłośnicy dużych fiatów, którzy prezentowali swoje auta przed Studnią. Chętnych do oglądania nie brakowało.
Modlitwą ekumeniczną na terenie cmentarza żydowskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej w Kazimierzu. Gościem specjalnym była córka Berka Cytryna jednego z nielicznych Żydów ocalałych z wojennej zawieruchy Jolanta Emch - Zielińska.
O tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej na Wołyniu opowiadał dziś w Kazimierzu historyk, archiwista IPN dr Leon Popek. W trakcie drugiej części spotkania odbywającego się w ramach III Otwartej Konferencji Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy zaprezentowana została działalność Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy”.
Przecięciem wstęgi, której zielony kolor nieodparcie kojarzy się ze zdrowiem i ekologią, siłownia plenerowa została uroczyście otwarta. W miniuroczystości udział wzięli burmistrz miasta Andrzej Pisula wraz z zastępcą, który czuwał nad realizacją projektu, oraz inicjatorzy przedsięwzięcia – radna Rady Miejskiej Ewa Wolna i radny Rady Powiatu Marcin Pisula.
Blisko 60 osób uczestniczyło w kazimierskiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej organizowanej przez Oddział im. Karola Sicińskiego PTTK w Kazimierzu Dolnym. Przewodnikiem na trasie był Marcin Pisula.
Oddział PTTK w Kazimierzu Dolnym zaprasza swoich członków do udziału w Ogólnopolskiej Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Zostały ostatnie wolne miejsca!
72 lata temu Warszawa powstała przeciw okupantowi niemieckiemu. O powodzenie sprawy modliła się cała Polska. Dziś cała Polska wspomina tamte 63 dni chwały, oddając cześć bohaterom Stolicy. Także Kazimierz Dolny.
Zbliża się 72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zgodnie z kazimierską tradycją w tym dniu, 1 sierpnia, zabrzmią syreny a na Rynku odśpiewane zostaną patriotyczne pieśni.
To kolejna wyprawa kazimierzaków na Wołyń. Tym razem do ukraińskiej wsi, gdzie bojówki UPA 1 maja 1943 r. wymordowały 30 Polaków, zamykając tym samym kartę polskiej historii tej ziemi.
Tuż przed świętami grupa kazimierzaków uporządkowała cmentarz polski w ukraińskiej obecnie miejscowości Kisielin, gdzie w 1943 r. UPA zamordowała blisko sto osób. To druga już taka wyprawa z Kazimierza na Ukrainę.
Dziś – w sobotę – drugi – pełen atrakcji – dzień Zimiernikejszyn. Jedną z nich jest wąwozowa włóczęga Marcina Pisuli „Dawne kazimierskie trasy saneczkowe”.
W Kazimierzu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano w tym roku najwięcej w całej 17 – letniej historii kazimierskiego sztabu!
Dziś drugi dzień Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wczoraj uroczystość otwarcia uświetnili swoją obecnością naczelny rabin Polski Michaela Schudricha oraz przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Kazimierza na czele.
Pierwszego dnia sierpnia o godzinie 17.00 w całym kraju zawyły syreny, a Polacy zatrzymali się w chwili zadumy. Również Kazimierz stanął miejscu w godzinę „W”. Tym samym mieszkańcy oraz turyści uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Swojczów, Łuck, Hajowe, Równe, Ostróg, Ołyka, Bazaltowe, Deraźne i Zasmyki – te miejscowości na Ukrainie odwiedzili motocykliści podczas III Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego. Historia powinna uczyć, a nie dzielić – mówi jego organizator z Wierzchoniowa Henryk Kozak prezes puławskiego Stowarzyszenia Wołyń - Pamiętamy.