Aktualności dla "historia Kazimierza Dolnego"

„Miasteczko ma okna z bursztynu i tak ukazuje się oczom zawieszone u gór” –  pisał przed wojną Czechowicz. I już obraz tak dotąd wyraźny rozpływa się i oczom ukazuje się inna rzeczywistość. Jaka? Tu można wstawić w zasadzie dowolny obrazek. Każdy, kto w Kazimierzu zostawić choć odrobinę siebie – ma swój. Jaki jest Kazimierz Jana Tadeusza Księskiego?

25 lat temu Polacy w pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych wybrali Solidarność. Jak w tym udział miał maleńki Kazimierz?

Ich miejsce na ziemi

Na ulicy Nadrzecznej stoi charakterystyczny, widoczny z daleka,  piętrowy dom z białego kamienia. To willa Kujawskich. W tym roku mija 140 lat od daty urodzin jej pierwszego właściciela, który wybudował ją na gniazdo swojej rodziny. Kim był Kazimerz Kujawski?

Wraca temat upamiętnienia akcji majora Zapory na kazimierskim posterunku MO w 1945 r. W tej kwestii wciąż toczy się dyskusja na temat formy, treści i miejsca.

Wyjęte z szuflad i rodzinnych albumów, czarno-białe i w kolorach sepii, dziewiętnastowieczne i te zrobione całkiem niedawno, dotyczące historii prywatnych, ale i ogólnokazimierskich. 190 fotografii mieszkańców Kazimierza zobaczymy wkrótce na wystawie „Kazimierzacy” w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Jeszcze tylko tydzień w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki trwa wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera. O wystawie i swojej pasji kolekcjonerskiej opowiadają Jolanta i Marek Michniewscy.

Dziś kolejny fragment książki  Ewy Pisuli Dąbrowskiej „Dwa brzegi ponad tęczą”. Rozdział „Pradziadek powstaniec (1806–1890)*” wpisuje się w cykl wydarzeń celebrujących obchodzoną właśnie 150 rocznicę powstania styczniowego.

Przez blisko tydzień w 1863 r. cieszono się  w Kazimierzu wolnością. Czy pamiętamy jeszcze o tych, którzy tę wolność budowali? Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się wspomnieniami o swoich przodkach powstańcach lub tylko o nich posłuchać, zapraszamy 13 IV do KOKPiT-u.

Co roku wspominamy tych mieszkańców Kazimierza, którzy trafili do Oświęcimia w wyniku wydarzeń Krwawej Środy i tam w miesiącach zimowych zmarli. Wydawałoby się, że lista ich nazwisk powinna być kompletna. Jednak tak nie jest. Kiedy znajdą się na niej wszystkie nazwiska, będzie to zasługa także Państwa – naszych Czytelników, którzy nadsyłają do nas uwagi na ten temat.

Od tamtej pory minęło już 150 lat. Rok 1863. Powstanie Styczniowe. Upamiętnia je otwarta w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Warto ją obejrzeć, bo jak w imieniu ludzi z tamtych czasów mówił Piłsudski: „Zginęliśmy nie darmo i nauka dla was ze śmierci naszej płynąć może”.

W 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym organizowane są rajdy, gry, widowiska i spotkania. Jednym z punktów programu jest wystawa pod tytułem „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Wernisaż będzie miał miejsce 16 marca w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

„Kazimierz Dolny z lat 1934 – 1938 w fotografii Stanisława Magierskiego” to tytuł wystawy czasowej, która już niebawem zagości w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego. To ponad czterdzieści prac ukazujących przedwojenne Miasteczko.

Uroczystości ku czci mjr Zapory i innych Żołnierzy Wyklętych z okazji Narodowego Dnie Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w niedzielę 3 marca w Kazimierzu Dolnym.

Rok 2013 dla Grodziska Żmijowiska to czas wyjątkowy, bo jubileuszowy. Mija bowiem 10 lat odkąd Muzeum Nadwiślańskie rozpoczęło swoje badania oraz tworzenie skansenu na tym obszarze. Nadszedł więc czas podsumowań, ale i planów na przyszłość.

Pokaż stopkę