Aktualności dla "Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyń"
Konserwy, słodycze, trwałe artykuły spożywcze, artykuły szkolne, zabawki, gry planszowe, polskie książki, ale także kamizelki odblaskowe, kaski rowerowe, a nawet rowery. Wszystkie te dary zebrane także w Kazimierzu przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy pojadą dziś na Wołyń do polskich rodzin.
Interesujesz się historią? Chciałbyś wziąć udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat? W Kazimierzu powstanie grupa rekonstrukcji historycznej utworzona w duchu 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Koniec października to czas wzmożonych porządków na polskich nekropoliach. Także poza granicami naszego kraju. W ten szczególny czas – tuż przed świętem Wszystkich Świętych – kazimierzacy porządkowali także polskie cmentarze na Wołyniu. To już czwarta tego typu akcja organizowana przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy.
Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizuje zbiórkę zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na polskich cmentarzach na Ukrainie. Wolontariusze z Kazimierza zapalą je w Kisielinie, Równem, Tajkurach, Przebrażu i Zasmykach, gdzie UPA zamordowała Polaków podczas tzw. rzezi wołyńskiej.
Kazimierscy Oldboje uczestniczyli w I Międzynarodowym Turnieju Minifutbolu „Sport zbliża serca” na Ukrainie. Rywalizacja sportowa była też okazją do oddania hołdu żołnierzom polskim spoczywającym na cmentarzu wojennym w Równem.
To kolejna wyprawa kazimierzaków na Wołyń. Tym razem do ukraińskiej wsi, gdzie bojówki UPA 1 maja 1943 r. wymordowały 30 Polaków, zamykając tym samym kartę polskiej historii tej ziemi.
Tuż przed świętami grupa kazimierzaków uporządkowała cmentarz polski w ukraińskiej obecnie miejscowości Kisielin, gdzie w 1943 r. UPA zamordowała blisko sto osób. To druga już taka wyprawa z Kazimierza na Ukrainę.
Grupa kazimierzaków wyrusza dziś do miejscowości Kisielin na Ukrainie, gdzie podczas Rzezi Wołyńskiej w 1943 r. zamordowano podczas mszy świętej w kościele około 90 Polaków. Wolontariusze uporządkują cmentarz polski oraz teren wokół kościoła, gdzie dokonano zbrodni.
Swojczów, Łuck, Hajowe, Równe, Ostróg, Ołyka, Bazaltowe, Deraźne i Zasmyki – te miejscowości na Ukrainie odwiedzili motocykliści podczas III Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego. Historia powinna uczyć, a nie dzielić – mówi jego organizator z Wierzchoniowa Henryk Kozak prezes puławskiego Stowarzyszenia Wołyń - Pamiętamy.
Za nimi dwa rajdy wołyńskie. Przed nimi – organizacja trzeciej takiej eskapady motocyklowej, a także szeregu innych działań, których celem jest zachowanie pamięci o Polakach na Kresach Wschodnich. Od grudnia grupa, wśród której trzon stanowią mieszkańcy gminy Kazimierz, działa już jako Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy.