Aktualności dla "Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej"
V Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej za nami. Ostatni dzień zakończył się głośnym muzykowaniem na kazimierskim Rynku i tańcami. Przyrynkowe ogródki do późnych godzin nocnych były wypełnione po brzegi.
Miejsce modlitw i nabożeństw, miejsce studiowania Tory i Talmudu, sala zebrań i siedziba kahału i urzędów gminnych, a nawet stołówka czy schronisko z noclegownią. Kazimierska synagoga dzisiaj nadal pozostaje budynkiem wielofunkcyjnym, mimo że nikt tu już się nie modli – jest salą wystaw, koncertów i spektakli, takich jak choćby „Rozmowy z katem”, który tę zmianę funkcji wyjaśnia…
Trzeci dzień Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej upłynął pod znakiem muzyki. Nie zabrakło miejsca na drugi festiwalowy element – klezmerską tradycję. W kazimierskiej synagodze wystąpili artyści z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Kto tam nie był, niech żałuje.
Dobiega końca festiwal klezmerski, do startu gotuje się festiwal filmowy. Koncerty na rynku, spektakle i wystawy, a także rejsy statkiem z muzyką lub bez. Nadchodzący weekend będzie bogaty w wydarzenia kulturalne – warto zaplanować go właśnie w Kazimierzu.
Jest autorem ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami. „Jesienne róże”, Całuję twoją dłoń, madame”, „Ja się boję sama spać”, „U cioci na imieninach” „Tango mmilonga” – któż ich nie zna? Piosenki Andrzeja Własta w koncercie „Żydowskie talenty okresu międzywojennego – Grafoman Włast” przypomniał w kazimierskiej synagodze Marek Ravski.
Spektakle, warsztaty, wykłady, spotkania, a przede wszystkim dużo dobrej klezmerskiej muzyki czeka nas podczas jubileuszowej V edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym. Początek 13 lipca. Już można się pakować i… przyjeżdżać do Kuzmiru! Poniżej program festiwalu.
Jak się robi frotaże? Jak gra się w drejdla? Jak smakują potrawy kuchni żydowskiej? Odpowiedź na te i inne pytania związane z kulturą żydowską dzieci poznają podczas zajęć warsztatowych organizowanych w ramach V Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Tego typu spotkania odbędą się róenież dla dorosłyyvh.Trwają zapisy. Ilość miejsc ograniczona.
Spektakle teatralne i kabaretowe, wystawy, a przede wszystkim dużo muzyki. 13 lipca zaczyna się jubileuszowy V Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Koncertem finałowym z udziałem polskich i zagranicznych zespołów klezmerskich zakończył się w sobotę 18 lipca IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Monodram Witolda Dąbrowskiego „Opowieści z Bramy – ostatni demon” to kolejna część cyklu, w którym literatura miesza się z legendą i historią, gromadzoną w Bramie Grodzkiej. Totalna asceza formy – bez scenografii i rekwizytów. W Kazimierzu – podczas IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – była to sztuka na jednego aktora i synagogę.
Są wakacje. Czas wolny wypełnia - Kazimierz. Na różne sposoby. Wieczorami – muzyką. Klezmerską. Weselną – porywającą do tańca. Zawsze nagradzaną gromkimi brawami. Bo ludzie chcą się bawić. A Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej jest po temu okazją najlepszą.
Anioł i diabeł w jednej skórze. Słodka i gorzka, spokojna i drapieżna. Gwiazda wieczoru – Danka Stankiewicz swą niesamowitą energią i żywiołowością porwała publikę IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej do wspólnej zabawy.
Piosenką ”Hava nagila” – jak co roku – rozpoczęto 13 lipca IV Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym. Pierwszego wieczoru goście bawili się przy muzyce zespołu Meadow Quartet.
Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej już za tydzień. Dla miłośników tańca żydowskiego dobra wiadomość – po rocznej przerwie powracają warsztaty taneczne!
W Kazimierzu Dolnym wciąż przybywa nowych imprez. Jedne goszczą tu już od lat, inne mają charakter jednorazowy. Jakie atrakcje czekają na nas w nadwiślańskim Miasteczku tego lata? Zobaczcie Państwo sami.
III Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym zakończony. Mimo tego, że nie wszystkie plany udało się zrealizować, trzeba przyznać, że festiwal ten rośnie w siłę.