Aktualności dla "Burmistrz Kazimierza Dolnego"
W natłoku obowiązków, pracy i codziennych problemów warto czasami zwolnić i się… pośmiać. Z samego siebie, z sąsiada czy narodowych przywar. W sobotnie popołudnie publiczności zgromadzonej na dziedzińcu kazimierskiego Zamku pomógł w tym kabaret Neo-Nówka.
Jubileusz 20-lecia współpracy między Kazimierzem Dolnym i Staufen był okazją do wizyty kazimierskiej delegacji w Niemczach. Kazimierzacy gościli w Staufen cztery dni, 1- 4 maja.
Cyganki na Rynku, nieprzejezdna Krakowska to tylko niektóre problemy nękające Kazimierz od lat. Czy rzeczywiście nie ma na to rozwiązania? Podajmy swoje pomysły władzom gminnym, które zapraszają na spotkanie w sprawie bezpieczeństwa Kazimierza w sezonie letnim.
Powoli zbliża się sezon turystyczny. Burmistrz spotkał się w tej sprawie z przedsiębiorcami.
Góra Trzech Krzyży jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Kazimierzu Dolnym. Nieruchomość jest własnością miasta, jednak od lat oddawana jest w dzierżawę prywatnym przedsiębiorcom. Kto w tym roku będzie zarządzał Górą?
Prace nad sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny trwają od 10 lat. Teraz pojawiła się realna szansa na to, że studium zostanie uchwalone.
Wywodzący swą świetność ze średniowiecza Kazimierz decyzją prezydenta RP jest pomnikiem historii. Tym bardziej zabytki, które się tu znajdują powinny być objęte ochroną. Dlaczego w takim razie XVI – wieczna kapliczka z Chrystusem Frasobliwym przy ulicy Szkolnej okazuje się „persona non grata” przy nowej szkole, której jeszcze nie ma?
– Moja wizja rozwoju miasta i gminy Kazimierz Dolny to konkretne rozwiązania dotyczące rozwoju turystyki opartego na dwóch filarach – kultura i natura - mówi Grzegorz Dunia – urzędujący burmistrz Kazimierza Dolnego. W wyborach samorządowych 16 listopada 2014 r. walczyć będzie o trzecią kadencję.
Radni przegłosowali uchwałę budżetową na rok 2014. Jedna trzecia Rady budżetu nie poparła.
Coraz mniej czasu pozostało do wejścia w życie tzw. „ustawy śmieciowej”. W gminie Kazimierz Dolny zatwierdzono w końcu stawki za wywóz nieczystości stałych. Urzędnicy przypominają, że osoby, które nie złożyły jeszcze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, powinny to zrobić jak najszybciej.
Działające w Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie i Worpswede kolonie artystyczne podjęły współpracę w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisano w niemieckim Worpswede.
Czwartkową sesję Rady Miejskiej w Kazimierzu zdominowały protesty śmieciowe i wojna o utrzymanie funduszu sołeckiego. Czy stawki za wywóz odpadów będą obniżone, jak obiecują radni, jeszcze nie wiadomo, za to bitwa o pieniądze dla wsi już się zakończyła. Jak? O tym poniżej.
Rajdy młodzieży szkolnej, gry terenowe, widowisko plenerowe, wystawy i wykłady – to tylko niektóre punkty z przygotowanego programu obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Inauguracja obchodów w Kazimierzu będzie miała miejsce 20 stycznia, w niedzielę.
W ponad pięćdziesięciu polskich miastach w sobotę czytano i słuchano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji "Narodowego czytania". Strofy tej epopei narodowej brzmiały również w Kazimierzu nad Wisłą.
Kazimierskie Wzgórze Zamkowe już od dwóch sezonów pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Wszystko wskazuje na to, że w tegorocznym sezonie letnim te obiekty również nie zostaną oddane do użytku. Nastąpi to prawdopodobnie dopiero we wrześniu.
Zdania co do nowego budynku, w którym mieścić będzie się w przyszłości Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, od samego początku były podzielone. Jedni upierali się przy odbudowie obecnego obiektu, inni byli za wzniesieniem zupełnie nowego. W końcu decyzja zapadła.
Graffiti jam, wystawy, wykłady, pokazy filmów, spotkania i koncerty. W miniony weekend w Kazimierzu miał miejsce Festiwal Sztuki Niezależnej „Pokaż, co masz. Nowa Scena Kazimierz”.
W 69 rocznicę Krwawej Środy mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolic jak co roku spotkali się na mszy św. w kościele ojców franciszkanów. Przybyli tu, by pomodlić się w intencji tych, którzy zginęli. By oddać im cześć.
- My z zazdrością patrzymy na inwestycje w Kazimierzu. Mamy wrażenie, ze w tej gminie Okale – Mięćmierz z ich problemami po prostu nie istnieją – żalą się mieszkańcy Mięćmierza – małej pięknie położonej miejscowości nad Wisłą, znanej zapewne wszystkim miłośnikom spacerów.
Sprawa Centrum Sztuki Audiowizualnej, które miałoby powstać w kamieniołomach w Kazimierzu Dolnym wzbudziła wielkie emocje. Po wielu długich godzinach rozmów, kazimierscy radni zdecydowali, że konieczne jest spotkanie informacyjne z mieszkańcami.