Życie jak w Madrycie

Skomentuj (2)

W ostatni dzień lata na grodzisku Żmijowiska pojawili się… studenci, którzy wcielili się w rolę mieszkających tu niegdyś Słowian - podaje Muzeum Nadwiślańskie. Jeszcze do soboty 26 września będzie można podpatrzeć, jak znoszą trudy życia bytowania w zainscenizowanych realiach wczesnego średniowiecza.

Studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Izabella Dybczyński i Karol Żołędziowski, wraz z Pawłem - młodym miłośnikiem naszej przeszłości – zamieszkali w nowo wybudowanym domostwie półziemiankowym z zamiarem przystosowania go do bytowania w realiach wczesnego średniowiecza. Wyposażeni w niezbędne sprzęty, w tym naczynia ceramiczne, narzędzia ciesielskie i kowalskie, zapas pożywienia, pokaźną ilość ciepłych futer i ... puchową pierzynę, postanowili w pierwszej kolejności urządzić w chałupie wygodne i ciepłe łoże, uszczelnić za pomocą mchu, siana i gliny zrębową konstrukcję ścian, wykonać niezbędne nawet w najbardziej prymitywnym domu ławki, półki i wieszaki. Będą również doskonalili swoje umiejętności w gotowaniu jadła w gliniano-kamiennym piecu przy użyciu garnków wzorowanych na ceramice typu chodlikowskiego oraz konserwowaniu i wędzeniu mięsa. W wolnych chwilach zajmować się będą obróbką metalu oraz przędzeniem owczej wełny.

Życząc eksperymentatorom wytrwałości, a przede wszystkim ciepłych nocy, zapraszamy wszystkich, których interesują realia słowiańskiego życia sprzed ponad tysiąca lat do odwiedzenia w dniach 23 – 26 września grodziska Żmijowiska i towarzyszenia im choć przez chwilę.

Żródło: Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę