Zobacz, jak żyli Słowianie

Skomentuj (3)

Powoli dobiegają końca tegoroczne Warsztaty Archeologii Doświadczalnej przeprowadzane na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska. Jeśli kogoś ciekawi, jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, zapraszamy do Żmijowisk.

Program tegorocznej edycji Warsztatów skupia się na wybudowaniu trwałych elementów powstającego przy grodzisku w Żmijowiskach archeologicznego skansenu. W tym roku powstały już pierwsze rekonstrukcje: chaty typu półziemiankowego, stylizowanego mostu, bardzo zawansowana jest eksperymentalna budowa fragmentu umocnień grodu, odkrytych podczas badań wykopaliskowych: wału i grodowej bramy. Planowane do realizacji podczas Warsztatów zadania mają wzbogacić wyposażenie powstającego skansenu i służyć do prowadzenia poszczególnych nurtów badawczych programu archeologii doświadczalnej.

 

Archeolodzy i studenci z Instytutu Archeologii UMCS, pod kierunkiem specjalistów – ceramików, podejmą próbę wybudowania pieca garncarskiego, opartego na obiekcie archeologicznym, odkrytym w Perespie k. Lubaczowa. Naukowcy i studenci z Katedry Bromatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pomagać będą przy kolejnych próbach przygotowywania słowiańskiego pożywienia, a próbki tego pożywienia poddadzą następnie badaniom analitycznym w swoich laboratoriach. Planowane są również eksperymenty z krzesaniem i nieceniem ognia pradawnymi metodami, budowa pieca piekarskiego, urządzenie chaty półziemiankowej na pracownię garncarską oraz budowa rekonstrukcji studni, odkrytej na grodzisku w pobliskim Chodliku. Podjęte zostaną kolejne próby wytopu żelaza w piecach szybowych oraz wypału naczyń ceramicznych w jamie ziemnej. Doskonalona będzie również rekonstrukcja wału obronnego grodu.

 

Organizatorzy Warsztatów zapraszają wszystkich zainteresowanych tą problematyką do odwiedzenia grodziska w Żmijowiskach. Czasu zostało niewiele, gdyż Warsztaty kończą się 22 sierpnia (sobota), jednak pojechać tam można również po ich zakończeniu. Zobaczymy wtedy, co archeologom udało się zdziałać i na pewno pooddychamy świeżym powietrzem. Jeśli więc ktoś nie ma planów na końcówkę wakacji, proponujemy wycieczkę do Żmijowisk.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • diskdzokej
    a tak bene nota to popularnym drzewiej instrumentem był bęben, gliniany i drewniany, wraz ze chrztem uznano go za diabelski i wyeliminowano, pozostało co u niektórych prasłowiańskie wyczucie rytmu, temu tez wielu rodaków czuje bluesa, czyli kuma synkopki, rytmy nieparzyste itd., to nawet dziwiło co niektórych czarnych jazzmenow, iż tyle u nas ludzi z tajmingiem i filingiem. A to w genach zostało wbrew dogmatom.
  • diskdzokej
    małe zainteresowanie, jakby była próba odtworzenia pra słowiańskiego disco znanego jako prapolo to frekwencja musowo większa...
  • Paweł
    Tak wygląda słowiański chleb upieczony w ognisku! A jak smakuje? - wiedzą tylko ci, którzy byli na Warsztatach....

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę