Z książką po Kazimierzu

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Kazimierzu Dolnym upłynął oczywiście pod znakiem …książki. A miejsca, gdzie odbywały się te niezwykłe spotkania bez wątpienia nieodłącznie związane są z kulturą.

Uroczyste przywitanie uczestników i otwarcie obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich miało miejsce oczywiście w samym sercu Kazimierza, czyli na Rynku. Stamtąd przybyli goście rozeszli się w kilku kierunkach. Repertuar był bowiem dość bogaty.

W Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej zagościł Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA”, który zaprezentował dla dzieci ze szkół gminnych spektakl pt. „Pirat Pączuszek - wielkie porządki”. Szkoła mieści się w zabytkowym budynku, którego historia sięga 1918 roku. Wówczas w Nałęczowie znakomity architekt Jan Koszczyc Witkiewicz założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych, którą rok później przeniósł do Kazimierza. Zajęcia warsztatowe odbywały się na terenie dawnej garbarni przy ul. Nadwiślańskiej, a sale lekcyjne i internat ulokowano początkowo w opustoszałym klasztorze Reformatów. W szkole nadal kształci się młodzież, choć rzemiosł budowlanych już się tutaj nie wykłada.

Klasztor oo. franciszkanów - gdzie niegdyś znajdował się szkolny internat – zbudowany został w XVII wieku. W 1628 r. na Wietrznej Górze osiedli franciszkanie, pobudowali klasztor i rozbudowali istniejący tu od 1585 roku kościół. To właśnie tam, w Kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny ojciec diakon Jerzy Kopytko zapoznał słuchaczy ze „Świętym Franciszkiem patronem ekologów w poezji i prozie”.

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
przy ul. Małachowskiego wzniesiono w roku 1936 dla wybitnej pisarki i jej męża prawnika, literata oraz polityka według projektu architekta Karola Sicińskiego. Willa utrzymana w tradycji polskiej ciesiółki ludowej jest jednym z najwybitniejszych dzieł tego architekta. Dom jest świadectwem czasów, w których powstał i wyrazem dążeń i gustów jego właścicieli będących przedstawicielami polskiej elity kulturalnej. Gościli w nim najwybitniejsi przedstawiciele i twórcy myśli społecznej i kulturalnej tego okresu. Podobną rolę dom zaczął pełnić po roku 1956. Ogród wokół willi został zaprojektowany przez wybitnego polskiego przyrodnika Jana Dybowskiego. Światowy Dzień Książki stał się okazją do prezentacji w książki Agnieszki Martinki„Szybsza niż lew”, którą dla uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym czytała jej dyrektor Joanna Dołęga.

Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym powstało w 1982 r. jako jeden z czterech oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Jego główną siedzibę stanowi spichlerz zbożowy pochodzący z końca XVI wieku, w którym znajduje się sześć sal ekspozycyjnych. Muzeum gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, liczące obecnie ponad 12 000 okazów. Stanowią one coraz pełniejszą dokumentację przyrodniczą tego terenu. W muzeum 23 kwietnia odbyły się warsztaty przyrodnicze „Poznajemy las i jego mieszkańców”, które przygotowały: Joanna Szkuat oraz Marzena Puzio.

Pozostałe spotkania odbyły się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Szkole Podstawowej w Bochotnicy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – który stał się okazją do wędrówki po miejscach wpisanych w historię i kulturę Miasteczka – zakończył wieczór poetycki i promocja tomiku wierszy Anny Magdaleny Filipiak „Po co tu bywam”. Autorka – puławianka – ma na swoim koncie ma trzy tomiki wierszy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich. Pośród zaprezentowanych utworów znalazł się również wiersz o Kazimierzu Dolnym, który nie od dziś jest źródłem natchnienia dla wielu artystów.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę