Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Stanisław Magierski i nadwiślańskie Miasteczko. Co wspólnego mają trzej wybitni fotografowie z Kazimierzem Dolnym? Odpowiedź jest prosta. To autorzy obrazów fotograficznych, które można oglądać w pensjonacie Kazimierzówka.
Wystawę „Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą” początkowo można było oglądać w Kamienicy Celejowskiej, do wiosny tego roku. Obrazy przejął teraz pensjonat Kazimierzówka. Wszyscy odwiedzający ten obiekt mogą spojrzeć na dawny Kazimierz.
O wystawie pisaliśmy w ubiegłym roku. Przypomnijmy. Fotografie przedstawiają historię naszego Miasteczka od lat 30-tych do 80-tych XX wieku w trzech różnych ujęciach. Każdy z autorów inaczej patrzył na Kazimierz.
Dorys przedstawił pierwszy fotoreportażowy portret Kazimierza. Miasto fotografował w latach 1931- 32. Jednak te zdjęcia świat ujrzał dopiero w latach 60 – tych.
W fotografiach Edwarda Hartwiga można ujrzeć malarskie spojrzenie na miasteczko. Dla autora ważny był nastrój i tajemniczość.
Stanisław Magierski – trzeci z fotografów, którego dzieła można podziwiać w pensjonacie – bywał w Kazimierzu w latach1934-38. Był jednym z czołowych przedstawicieli lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie międzywojennym.
Obrazy fotograficzne powstały z inicjatywy firmy Art-im, która zajmuje się powiększaniem starych zdjęć na płótnie. Mogą także ozdobić i Państwa domy – jest możliwość ich zakupu.
Tekst: Patrycja Filiks
Fot. Mateusz Stachyra
Skomentuj
Dodane komentarze (8)
-
@Szok... Na pewno nie wypowiem się na temat Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Ten temat jest mi obcy i całkowicie nie znany.
-
@Szok... Wiek i doświadczenie mi na to pozwala młodzieńcze !
-
".Miejmy nadzieję,że gospodarze w przyszłości będą bardziej oryginalni,pozdrawiam."
Chyba jestem za stary. Czlowieku! Napisz wprost. O co Ci Idzie. / " idzie" to było SŁYNNE tow. Gierka/ -
no i kolo jako znawca tematu , kolejnego zresztą.
-
Rzeczywiście wystawa zdjęć geniusza fotografii Pana Jerzego Dorysa fascynuje.Od dawna można ją podziwiać w Naszej kazimierskiej Synagodze.Miejmy nadzieję,że gospodarze w przyszłości będą bardziej oryginalni,pozdrawiam.
-
No i proszę. Jeszcze tak niedawno KRYTYKOWANA budowla; " nie pasuje, psuje, tak nie można, kto pozwolił, hańba", a dzisiaj?. Dzisiaj, Mecenasem HISTORII miasteczka. Tak trzymać.
-
Super zdjęcia super wystawa ,podróż w czasie polecam
-
Znam prace tych autorów są znakomite, bardzo polecam wystawę. Gratuluję dobrego smaku organizatorowi .
Chyba jestem za stary. Czlowieku! Napisz wprost. O co Ci Idzie. / " idzie" to było SŁYNNE tow. Gierka/