Wyróżnienie dla świętego Mikołaja

Skomentuj (3)
W konkursie budowlanym "Dom 2006 - O Kryształową Cegłę” wyremontowana tego lata Kamienica pod świętym Mikołajem w Kazimierzu Dolnym zdobyła wyróżnienie w kategorii: Rewaloryzacja obiektów zabytkowych.

Konkurs budowlany „Dom 2006 – o Kryształową Cegłę” organizowany jest od sześciu lat przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe „Dom”. W tegorocznej edycji konkurowały ze sobą 72 obiekty z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia, a także Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Głównym celem Konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Ma się to przyczynić do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego. Konkurs obecnie pozwala na tworzenie międzynarodowej platformy łączącej podmioty z branży urbanistyczno-architektoniczno-budowlanej. Nawiązywanie międzynarodowych kontaktów umożliwi w przyszłości wspólne inwestycje.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w dziesięciu kategoriach. W kategorii Rewaloryzacja obiektów zabytkowych wyróżnienie zdobyła wyremontowana latem tego przez konserwatorów z Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Krakowie z ramienia lubelskiego oddziału Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków roku Kamienica pod świętym Mikołajem. Elewacja XVII wiecznego budynku mieszkalnego wraz z attyką została poddana gruntownemu oczyszczeniu, narzut wapienny, z którego wykonane są dekoracje fasady został wzmocniony strukturalnie a ubytki uzupełnione.Teraz znowu można podziwiać manierystyczną fasadę Kamienicy pod świętym Mikołajem, której przywrócono po raz kolejny młodość i piękno. Płaskorzeźby, wykonane w tzw. sztucznym kamieniu, imitującym piaskowiec, przedstawiają głównie postaci świętych, z patronem właściciela kamienicy Mikołaja Przybyły na czołowym miejscu, co podkreślało przywiązanie właściciela do tradycji chrześcijańskich. Cztery zwierzęta pod oknami pierwszego piętra symbolizować miały, jak głosi tradycja, cechy charakteru wzorowego kupca, który powinien być lotny jak gryf, waleczny jak lew, uparty jak kozioł i przebiegły jak lis.

- Kazimierskie kamienice to przykład renesansu wysokiej klasy i o ogromnym uroku – mówiła latem kierujaca pracami konserwatorskimi Aleksandra Popławska. - Konserwator stoi tu przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem, trochę jak lekarz przed pacjentem – trzeba postawić prawidłową diagnozę, a potem wyleczyć...

Jak widać leczenie zakończyło się pełnym sukcesem, skoro efekty pracy krakowskich konserwatorów zyskały uznanie kapituły konkursu „O Kryształową Cegłę”.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę