Wyprawa na księżyc z przystankiem w Kazimierzu

Skomentuj (8)

zobacz więcej (12)

Trwają zdjęcia do najnowszego filmu Jacka Bromskiego „Wyprawa na księżyc”. Plenery kręcono także w Kazimierzu i okolicach.

Jadalnia ośrodka Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrechtówce dziś wyjątkowo pełna. Nad talerzami z plasterkiem konserwowej szynki, żółtego sera, kawałkiem pomidorka i kosteczką masła pochylają się wczasowicze. I to menu, i stroje gości nie z tej epoki, chociaż sami goście to w znacznej większości współcześni kazimierzacy.

 

To plan zdjęciowy filmu Jacka Bromskiego „Wyprawa na księżyc”, stąd wszystko jest utrzymane w stylu późnych lat sześćdziesiątych.


"Wyprawa na księżyc" to film o Polsce czasów PRL. Ten na razie jeszcze roboczy tytuł nawiązuje do historycznego lądowania człowieka na Księżycu w 1969 r. Transmisja tych wydarzeń, obok relacjonowanych w mediach ówczesnych wypadków w Polsce: 25 lecia PRL, represji wobec obywateli polskich pochodzenia żydowskiego i innych, stanowi tło losów bohaterów.


Główna postać „Wyprawy …” to pochodzący z Rzeszowskiego Adam (w tej roli debiutuje Filip Pławiak), który przemierza cały kraj, w drodze do jednostki w Świnoujściu, gdzie dostał powołanie do Marynarki Wojennej. Towarzyszy mu starszy brat Antoni (Mateusz Kościukiewicz), który stara się przygotować Adama do życia w wojsku. Ta podróż jest więc także doskonałą okazją do pokazania realiów Polski Ludowej.

 

Realiów minionej epoki poszukiwano w Kazimierzu i okolicach. Tu kręcono zdjęcia do „Wyprawy na księżyc”, mimo, że żadne z tych miejsc nie występuje pod własną nazwą.


- Reżyserowi, który ma dom w Kazimierzu, podoba się to miejsce. Jest bardzo malownicze, piękne i będzie się świetnie prezentowało na ekranie – mówi Ewa Jastrzębska kierownik produkcji. –Akcja filmu dzieje się w 69 r., a tu zachowało się wiele z tamtych czasów.


Stąd Zajazd Piastowski gra rolę pensjonatu w Świnoujściu, a jadalnię tego pensjonatu – sala ośrodka Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdjęcia realizowano także w okolicach Miasteczka: w Rogowie, Bartłomiejowicach, gdzie na chwilę ożył od dawna nieczynny punkt skupu mleka, i w Końskowoli, gdzie filmowców zachwycił jeden ze sklepików w rynku. Autorem scenografii jest Marek Zawierucha.


W wyszukiwaniu odpowiednich plenerów pomagał filmowcom regionalista dr Andrzej Pawłowski, który statystował również podczas realizacji scen na Albrechtówce.


- To doskonała promocja Kazimierza i Lubelszczyzny – mówi Andrzej Pawłowski – chociaż żadne z miejsc nie występuje pod swoim imieniem.


- Udział w tym filmie to dla mnie wielka przygoda – mówi statystująca w "Wyprawie na księżyc" Elżbieta Pawłowska. – I nieistotne jest to, że zdjęcia do kilkuminutowej sceny trwały siedem godzin. To była doskonała okazja, żeby poczuć, jak taki film powstaje od podszewki.


W „Wyprawie na księżyc” statystowała również kazimierzanka Halina Doraczyńska, która jako statystka występowała w wielu filmach, m.in. w „Awansie” w reżyserii Janusza Zaorskiego czy teledysku „Prawy do lewego” reż.  Bolesława Pawicy.


Zdjęcia do filmu „Wyprawa na księżyc”, których autorem jest Michał Englert, rozpoczęte 2 sierpnia potrwają do polowy września. Premiera filmu planowana jest na 2013 r.

Fot.AS

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

  • pijany znad Grodarza
    @ Ulka. Niby tak. To Twoje :"Kazimierz to prawdziwy kosmos!" to zarówno, dla Kazimierza, aktualna beznadzieja, jak i olbrzymie możliwości.
    ps. osrodek Ministerstwa Sprawiedliwości budowali " lżejsi" wiezniowie. Wielkie " branie" miała mocna herbata.
  • Ulka
    @pijany znad Grodarza,w takim razie - nawiązując do tytułu newsa - "Wyprawa na księżyc" z przystankiem w Kazimierzu" mogłaby się tu skończyć, a nie tylko zatrzymać. Kazimierz to prawdziwy kosmos!
  • pijany znad Grodarza
    ejże myszowaty. Nie możesz nazwać popkulturą dyskusję o taxi. Jej tematyczna rozleglośc to kwintesencja PROBLEMÓW Kazimierza: woluntaryzm Burmistrza, obrażanie ludzi, naduzycie wladzy /policja/, groteskowość radnych/własnoręczne ponowne umieszczenie napisu/ itd itp.
  • myszowaty
    Film! zero dyskusji,taxi 5000 wejść ponad 100 komentarzy,o czym to świadczy?nie sposób nie zabrać głosu.Kazimierz niegdyś miasto kultury i intelektualistów stało się miastem popkultury i dyskutantów poniżej średniej krajowej,po prostu pod psem.....
  • gertruda
    Są bardziej wygodne miejsca, gdzie można kręcić. Kamieniołomy są mało atrakcyjne i źle się kojarzą. Najlepiej się kręci w obiektach o konstrukcjach stworzonych do tego celu, mających kształty bardziej przyjazne dla tego ruchu. Widzę tu nowowzniesiony, narodowy obiekt w Warszawie i ten stary, przy Wiejskiej o podobnym kształcie.
  • mix
    Dobre, pijany.... dobre.Trzeba zapytać o to Towarzystwo koronkowe.... "ochrony"(bez cudzysłowu nie budiet) krajobrazu kamieniołomów, najlepiej Grzegorza burmistrza i Pniewskiego Bartłomieja
  • pijany znad Grodarza
    Czy kręcono coś w Kamieniołomach?
  • zyzio
    I takiego reżysera burmistrz Grzegorz Dunia wraz z Bartłomiejem Pniewskim i częścią radnych "przegonili" z miasta.Jak stwierdzili włodarze Pan Bromski nie darzy zaufaniem.Tego nawet nie wolno komentować.Trzeba nakręcić "Rejs 2 "Panie reżyserze do dzieła.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2025! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę