Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 9 stycznia zagra po raz dziewiętnasty! Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia wolontariusze WOŚP będą kwestować - także na ulicach Kazimierza - na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Tym razem pomoc przeznaczona będzie dla urologii i nefrologii dziecięcej.
Kazimierski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działa jak zwykle co roku od 12 lat przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza nad Wisłą. 9 stycznia na ulice Kazimierza i okolicznych miejscowości wyjdzie 39 wolontariuszy, którzy będą zbierać fundusze na rzecz dzieci z problemami urologicznymi i nefrologicznymi. Dwa dni później 11 stycznia podczas dyskoteki w Zespole Szkół przy ul. Nadwiślańskiej odbędzie się licytacja gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na imprezę – datek na rzecz Wielkiej Orkiestry. Zapraszamy w imieniu organizatorów.
Dlaczego urologia i nefrologia? To wyjaśnia ekspert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doc. dr hab. n med. Sylwester Prokurat:
- Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.
W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym.
Innym, bardzo ważnym problemem w zakresie ratowania dzieci z niewydolnością nerek jest narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek. W miarę postępu medycyny, prowadzenia szeregu trudnych, ale koniecznych zabiegów takich jak transplantacje szpiku, wątroby lub serca, wzrasta liczba dzieci ze stwierdzaną ostrą niewydolnością nerek.
Niebywale istotna jest możliwość zastosowania i dostępność do tzw. ciągłych metod leczenia nerkozastępczego bezpośrednio po przyjęciu chorego do szpitala, a nie przekazywanie do odległego niekiedy o setki kilometrów ośrodka dysponującego możliwościami stosowania metod eliminacji toksyn. Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieści się pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastepczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy (zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia), eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami.
W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia. Współczesne aparaty do prowadzenia ciągłych metod, pozwalają na stosowanie szeregu opcji terapeutycznych począwszy od pacjentów najmłodszych, z wykorzystaniem także zabiegów plazmaferezy (terapeutycznej wymiany osocza) w przypadku zatruć. Metody te zalecane są i stosowane we wszystkich krajach europejskich.
Dlatego właśnie w tej chwili bardzo ważna jest wzajemna współpraca nefrologii, urologii i intensywnej terapii w celu:
- wczesnej diagnostyki wad układu moczowego i skutecznego ich leczenia urologicznego
- walki z ostrym uszkodzeniem nerek w przebiegu niewydolności wielonarządowej u chorych hospitalizowanych w Oddziałach Intensywnej Terapii
- utrzymanie wysokiego standardu leczenia nerkozastępczego dzieci z przewlekłą chorobą nerek
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci
Wielka Orkiestra postanowiła wesprzeć ten dział medycyny dziecięcej. To będzie możliwe dzięki Wam! (Źródło: WOŚP)
Skomentuj
Dodane komentarze (6)
-
Zbierałam w tym roku pieniądze na WOŚP i jestem z tego powodu szczęśliwa, choć BARDZO zmęczona. Takie akcje to ratunek dla polskiej służby zdrowia, bo gdyby nie Owsiak i inni ludzie dobrej woli dzieci traciły by szanse na zdrowe życie. Politycy cieszą się z tego że sami są zdrowi, i mają kasę. Resztę mają po prostu gdzieś , chociaż twierdzą inaczej.
-
Ja biorę już kolejny raz udział i w tym roku też wezmę udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i mi się wydaje,że rację ma Kazik.Tak,ponieważ te pieniądze,co były zbierane to idą na służbę zdrowia,do szpitali,a własnie dzięki WOŚP i innu wspaniałym ludziom,co okazali dla tych dzieci pomoc.I to jest wspaniała pomoc dla dzieci od wspaniałych ludzi.
To powiem na koniec,że zgodze się z Kaziem.
Pozdrawiam. -
No przecież... zdziwiłabym się gdyby i tu nie pojawiły się pseudopolityczne, złośliwe komentarze. Brawo! Oby tak dalej! Toż Polaczkowie fason trzymać muszą! :P
-
W końcu się doczekają - przecież to obowiązek państwa.
-
Proponuję zamknąć Owsiaka i strzelac zza węgła do kwestujących albo bardziej pokojowo: nic nie dać, nie wyręczać polityków, a dzieci niech czekają na specjalistyczną pomoc medyczną.
-
jak zwykle co roku orkiestra zbiera pieniądze na służbę zdrowia, i dzięki WOSP co roku z budżetu idzie mniej pieniędzy na szpitale, bo politycy wyręczają się owsiakiem, ale kto nie da pieniędzy na chore dzieci ....Nie róbmy polityki ...
To powiem na koniec,że zgodze się z Kaziem.
Pozdrawiam.