Sten Lunbdo przyjechał do Kazimierza na zaproszenie burmistrza miasta Andrzeja Szczypy. Mile zaskoczyło go, jak sam mówił, uroczyste przywitanie na kazimierskim rynku przez delegację władz miasta i zespół folklorystyczny "Kazimierz", który odprowadził dostojnego gościa pod budynek Urzędu Miasta, gdzie toczyły się rozmowy w sprawie uzyskania środków z Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego na potrzeby miasta zabytkowego i gminy.
W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - Islandię, Lichtenstein oraz właśnie Norwegię, stworzono dwa mechanizmy finansowe dysponujące łączną kwotą 1,167 miliarda euro. Intencją tych funduszy jest wkład w zmniejszenie różnic społeczno - gospodarczych na terenie EOG, a zwłaszcza wsparcie nowych państw członkowskich Unii, aby mogły w pełni uczestniczyć rynku zewnętrznym. Dodatkowym celem tych mechanizmów jest również zacieśnienie stosunków dwustronnych między krajami darczyńcami, a krajami beneficjentami. Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem tych środków i do 2009 r. otrzyma łącznie ok. 533 milionów euro. Uzgodniono, że pieniądze te będzie można spożytkować na rozwój następujących sektorów: środowisko naturalne, dziedzictwo kulturowe, opieka zdrowotna, opieka nad dzieckiem, badania naukowe, edukacja, sądownictwo, współpraca transgraniczna i współpraca regionalna. Po ogłoszeniu otwartego naboru władze polskie prześlą propozycje projektów priorytetowych, a wtedy państwa darczyńcy podejmą decyzję, które z nich otrzymają wsparcie.
Kazimierz jako miasto zabytkowe ma więc szansę na pozyskanie środków na ochronę dziedzictwa kulturowego. Ambasador Norwegii obiecał poparcie dla starań władz miasta w tej mierze.
Po części oficjalnej ambasador zwiedził miasto i teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, a wieczorem uczestniczył w koncercie młodych kazimierskich muzyków w nowo otwartym oddziale Muzeum Nadwiślańskiego - Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.